Turtingiausias pasaulio žmogus, kuriam priklauso socialinės žiniasklaidos platforma „X“, virtinėje pranešimų užsipuolė kelis Europos lyderius ir papiktino žemyno gyventojus.
Paklaustas apie E. Musko, kuris praėjusį mėnesį O. Scholzą pavadino „nekompetentingu kvailiu“, o Vokietijos prezidentą – „antidemokratiniu tironu“, kišimąsi, kancleris žurnalui „Stern“ sakė, kad prieš vasario 23 dieną Vokietijoje vyksiančius pirmalaikius rinkimus svarbu „išsaugoti ramybę“.
„Vokietijoje viskas vyksta pagal mūsų piliečių pageidavimus, o ne pagal neprognozuojamus amerikiečių milijardieriaus komentarus, – sakė jis interviu žurnalui. – Vokietijos prezidentas nėra antidemokratinis tironas, o Vokietija yra stipri ir stabili demokratija, nesvarbu, ką sako ponas Muskas.“
O. Scholzas sakė, kad vieša vis įtakingesnio E. Musko parama kraštutinių dešiniųjų partijai AfD yra „daug problemiškesnė nei šie įžeidimai“.
AfD, kuri pagal apklausų rezultatus užima antrą vietą po konservatorių, „pasisako už glaudesnius ryšius su [Vladimiro] Putino Rusija ir nori susilpninti transatlantinius ryšius“, – sakė O. Scholzas.
Kraštutinių dešiniųjų partija šią savaitę pripažino, kad nuolat palaiko ryšius su Pietų Afrikos Respublikoje gimusio E. Musko aplinka. Sausio 9 dieną platformoje „X“ jis turėtų surengti pokalbį su AfD lydere Alice Weidel.
Paklaustas, ar asmeniškai norėtų diskutuoti su 53 metų „Tesla“ ir „SpaceX“ savininku, O. Scholzas atsakė: „Nemanau, kad reikia siekti pono Musko palankumo. Paliksiu tai kitiems.“
Kancleris sakė, kad 2022 m. kovo mėnesį susitiko su E. Musku per „Tesla“ gamyklos atidarymą Brandenburgo žemėje „tada, kai vietos AfD skyrius protestavo prieš tai“.
Vokietija nėra vienintelis E. Musko taikinys Europoje, kur daugelis vyriausybių jau kovoja su populizmo ir kraštutinių dešiniųjų pakilimu. Šią savaitę jis paragino atstatydinti Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Keirą Starmerį ir paleisti iš kalėjimo JK ekstremistinį aktyvistą Tommy Robinsoną.
Gruodį jis susitiko su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu, kuris yra vienas iš pagrindinių radikalios dešinės veikėjų, pavadino Europos Sąjungą nedemokratiška ir pavadino diktatoriais teisėjus, kurie, kilus įtarimams dėl Rusijos kišimosi, anuliavo Rumunijos prezidento rinkimus.
E. Muskas entuziastingai palaiko Italijos ministrę pirmininkę Giorgią Meloni, kuri yra dešiniausių pažiūrų šalies vadovė nuo 1945 metų.
Ekspertai mano, kad E. Musko politinės iniciatyvos glaudžiai susijusios su jo ekonominiais interesais.
E. Muskui ir D. Trumpui „demokratija, diskusijos, nesutarimai, valstybės gerovės sistemos yra visa tai, kas trukdo verslui“, – sakė Toronto Jorko universiteto profesorius Ilanas Kapooras, žinomas dėl kritiškų neoliberalizmo tyrimų.