Beveik neabejojama, kad 2024 m. taps karščiausiais metais per visą istoriją: klimato sukeltos nelaimės kėlė chaosą tiek Europos lygumose, tiek Katmandu slėnyje.
Antradienio popietę vaizdingame Sidnėjaus uoste prasidėjus Naujųjų Metų sutikimo vakarėliams, daugelis dalyvių prisipažino, kad jiems palengvėjo, jog pastarieji 12 mėnesių – jau praeityje.
„Pasauliui būtų daug geriau, jei viskas kaip nors susitvarkytų, išsispręstų savaime“, – AFP sakė 32 metų draudikas Stuartas Edwardsas.
Vidurnaktį nuo garsiųjų Operos teatro rūmų ir Uosto tilto bus paleista devynios tonos fejerverkų: Sidnėjus šiemet pasiskelbė „Naujųjų Metų sostine“.
„Noriu pamatyti visas tas gražias spalvas ir pasimėgauti buvimu tarp tokios daugybės žmonių nuostabioje Australijoje“, – sakė 71 metų į pensiją išėjusi slaugytoja Ruth Rowse.
Šiais metais Taylor Swift pristatė koncertinį turą „Eras“, Tailando zoologijos sode gimė nykštukinė hipopotamė Moo Deng, o futbolo vunderkindas Lamine Jamalas padėjo Ispanijai tapti Europos čempione.
Liepos ir rugpjūčio mėnesiais pasaulį kelioms savaitėms suvienijo Paryžiaus olimpinės žaidynės. Sportininkai plaukė Senos upe, lenktyniavo Eifelio bokšto papėdėje ir jodinėjo žirgais išpuoselėtoje Versalio rūmų vejoje.
Rinkimų sąmyšis
2024-ieji buvo pasauliniai rinkimų metai: daugiau nei 60-yje šalių prie balsadėžių ėjo milijonai žmonių.
Vladimiras Putinas laimėjo Rusijos rinkimus, kuriuos daugelis laikė suklastotais, o Bangladeše sukilę studentai nuvertė ministrą pirmininką.
Tačiau nė vieni rinkimai nebuvo stebimi taip atidžiai, kaip lapkričio 5 d. varžybos, kurias laimėjęs D. Trumpas netrukus sugrįš į Baltuosius rūmus.
Jo artėjantis sugrįžimas jau kelia bangas nuo Meksikos iki Artimųjų Rytų.
Išrinktasis prezidentas pagrasino sukelti Kinijai ekonominį skausmą ir gyrėsi galįs sustabdyti karą Ukrainoje per „24 valandas“.
Viltis ir nerimas
Artimuosiuose Rytuose šiemet tvyrojo suirutė: Basharas al Assadas pabėgo iš Sirijos, Izraelis įžengė į pietų Libaną, o jo surengtų „Hezbollah“ narių žudynių metu buvo panaudoti elektroniniai prietaisai.
Civilius išvargino įtemptas karas Gazoje, kur nykstančios maisto, pastogės ir vaistų atsargos dar labiau apsunkina humanitarinę krizę.
„Nuo metų pradžios praradau daug mylimų žmonių, įskaitant tėvą ir artimus draugus“, – AFP sakė Wafaa Hajjaj iš Deir el-Balah, kur masės pabėgėlių dabar glaudžiasi perpildytose palapinėse.
„Lai sugrįžta ramybė ir saugumas, o karas pagaliau pasibaigia“, – sakė ji.
Artėjant naujiems metams Sirijoje – dar neatsigavusiai po sąmyšio, islamistų sukilėliams nuvertus ilgametį šalies vadovą B. al Assadą, – netrūksta vilties ir nerimo.
„Dėl saugumo dvejojome, ar šiemet eiti švęsti į gatves, bet pasiryžome įveikti savo baimes“, – AFP iš sostinės Damasko sakė 34 metų teisininkė Maram Ayoub.
Rusijos invazija į Ukrainą artėja prie trejų metų sukakties.
Ukraina, kurios rytinis flangas apgultas, dabar turės kovoti su D. Trumpo administracija, kuri, regis, ketina atšaukti būtiną karinę pagalbą.
Kyjivo gatvėje pakalbinta mokytoja Kateryna Chemeryz palinkėjo, kad „Ukraina pagaliau pasiektų taiką“.
Sugrįžimai, festivaliai, futbolas
Dirbtiniam intelektui nestovint vietoje, o infliacijai pamažu lėtėjant, 2025 m. galima tikėtis daugybės dalykų.
Britpopo blogiukai „Oasis“ surengs ilgai lauktą turą, o K-pop megažvaigždės BTS sugrįš į sceną po karinės tarnybos Pietų Korėjoje.
Futbolo aistruolių laukia atnaujintas 32 komandų Pasaulio futbolo klubų čempionatas, kurį organizuos Jungtinės Valstijos.
Įspūdingame Kumbh Mela festivalyje Indijos šventosios upės pakrantėse laukiama 400 milijonų piligrimų – didžiausio planetoje žmonių susibūrimo.
Jungtinės Karalystės meteorologijos tarnyba jau dabar prognozuoja, kad 2025 m. visame pasaulyje teks paprakaituoti, ir numato, kad ateinantys metai bus vieni karščiausių istorijoje.
Tuo tarpu žiemiškoje šiaurės Japonijoje dėl gausaus snygio kai kurie Hokaido pagrindinio oro uosto keleiviai 2025-ųjų gali sulaukti išvykimo salėje.
„Smagu matyti sniegą, bet nemaniau, kad liksiu čia įstrigęs, – prisipažino vienas vyras vietos transliuotojui HTB. – Šiąnakt gali tekti nakvoti oro uoste.“
Augant elektromobilių pardavimams ir atsinaujinančios energijos vartojimui, yra vilties, kad 2025 m. kol kas įšalusi pažanga sprendžiant klimato kaitos klausimus pagaliau įgaus pagreitį.