„Lėktuvas buvo numuštas Rusijos teritorijoje, danguje virš Grozno. To neįmanoma paneigti. (...) Tie, kurie tai padarė, turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, turi būti išmokėtos kompensacsijos už žuvusiuosius ir nukentėjusiuosius.
Jei to nebus, santykiai, žinoma, persikels į kitą plotmę“, – Azerbaidžano naujienų agentūrai „Turan“ sakė R. Musabekovas.
Rusijoje „kažkas imasi tam tikrų veiksmų žiniasklaidoje, kad nuslėptų dėl to savo pėdsakus“, – agentūra citavo R. Musabekovo žodžius.
„Jie turi tai pripažinti, nubausti kaltininkus, pažadėti, kad tokie dalykai nepasikartos, pareikšti apgailestavimą ir sumokėti kompensacijas“, – vėliau interviu naujienų agentūrai AFP sakė R. Musabekovas. „Mes laukiame, kad Rusija tai padarys“, – pridūrė jis.
R. Musabekovas sakė, kad lėktuvas „buvo pažeistas danguje virš Grozno ir paprašė leidimo skubiai leistis“. „Pagal visas aviacijos taisykles jie turėjo tai leisti ir organizuoti“, – sakė jis.
Tačiau lėktuvui nebuvo leista leistis Grozne ar netoliese esančiuose Rusijos oro uostuose ir jis buvo „pasiųstas toli“ per Kaspijos jūrą į Kazachstaną su „išjungtu GPS'u“, sakė R. Musabekovas.
Jei oro gynyba veikė netoli Grozno oro uosto, „jie turėjo uždaryti oro erdvę, lėktuvas turėjo būti apsuktas, kai artėjo prie Grozno. Kodėl tai nebuvo padaryta?“ klausė Azerbaidžano įstatymų leidėjas.
Politikas taip pat priminė 2020 m. incidentą, kai Azerbaidžanas virš Armėnijos numušė Rusijos sraigtasparnį, pažymėdamas, kad Baku atsiprašė ir pažadėjo nubausti atsakingus asmenis.
„Taip veikia civilizuoti santykiai. Jei veikia oro gynybos sistema, oro uostas turėtų būti uždarytas; apie tai turėtų būti paskelbta, kad niekas ten neskraidytų. Todėl kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn“, – sakė jis.
Kai kurie aviacijos ir kariniai ekspertai teigė, kad lėktuvą netyčia galėjo pašauti Rusijos oro gynybos sistemos raketa, nes jis skrido rajone, kuriame buvo pranešta apie Ukrainos bepiločius orlaivius.
Azerbaidžano oro linijos sustabdė skrydžius į septynis Rusijos miestus
Penktadienį Azerbaidžano oro linijos pranešė sustabdžiusios skrydžius į septynis Rusijos miestus. Apie tai jos paskelbė po katastrofos, per kurią trečiadienį Vakarų Kazachstane nukrypęs nuo kurso sudužo į Rusiją skridęs lėktuvas.
Aviakompanija pareiškė, kad „atsižvelgė į pirminius katastrofos tyrimo rezultatus (...) ir pavojų skrydžių saugumui“, pasirodžius pranešimams, jog tyrėjai nustatė, kad lėktuvą galėjo numušti Rusijos oro gynybos raketa.
K. Budanovas: Azerbaidžano keleivinį lėktuvą numušė Rusijos oro gynybos sistema „Pancir-S1“
Azerbaidžano oro linijų keleivinį lėktuvą „Embraer 190“, Kalėdų dieną sudužusį vakarų Kazachstane netoli Aktau miesto, numušė rusų trumpojo nuotolio oro gynybos sistema „Pancir-S1“, sakė Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos (HUR) vadovas Kyrylo Budanovas.
„Kiek mums žinoma, lėktuvas buvo numuštas Rusijos oro gynybos sistemos „Pancir-S1“ iš Rusijos teritorijos“, – sakė jis.
Kai kurios žiniasklaidos priemonės, įskaitant „Reuters“, remdamosi šaltiniais, susipažinusiais su pirminėmis Azerbaidžano tyrimo išvadomis, anksčiau pranešė, kad lėktuvą galėjo numušti Rusijos priešlėktuvinė raketa.
Kremlius atsisakė komentuoti, kol nebaigtas tyrimas
Penktadienį, po pranešimų, kad Azerbaidžano keleivinį lėktuvą galėjo numušti Rusijos priešlėktuvinė raketa, Kremlius atsisakė komentuoti lėktuvo sudužimą, kol tyrimas nebaigtas.
„Vyksta tyrimas, kol nepaskelbtos tyrimo išvados, nemanome, kad turime teisę komentuoti ir to nedarysime“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Azerbaidžano oro linijų keleivinis lėktuvas „Embraer 190“, skridęs iš Baku į Čečėnijos sostinę Grozną, Kalėdų dieną sudužo vakarų Kazachstane netoli Aktau miesto, žuvo 38 iš 67 juo skridusių žmonių.