Skrydžio J2–8243 lėktuvas trečiadienį sudužo ir pavirto ugnies kamuoliu netoli Aktau miesto Kazachstane po to, kai buvo nukreiptas iš pietinės Rusijos teritorijos, kurioje Maskva ne kartą panaudojo oro gynybos sistemas prieš Ukrainos bepiločius orlaivius.
„Maniau, kad lėktuvas subyrės“, – iš ligoninės agentūrai „Reuters“ sakė vienas iš keleivių Subhonkulas Rachimovas ir pridūrė, kad išgirdęs sprogimą jis pradėjo kalbėti maldas ir ruoštis pabaigai.
Žuvo mažiausiai 38 žmonės, o 29 liko gyvi.
Rusija teigė, kad svarbu palaukti, kol oficialus tyrimas bus baigtas, kad būtų galima suprasti, kas įvyko.
Keturi šaltiniai, susipažinę su preliminariomis Azerbaidžano katastrofos tyrimo išvadomis, ketvirtadienį agentūrai „Reuters“ sakė, kad lėktuvą per klaidą numušė Rusijos priešlėktuvinė gynyba.
Penktadienį oro bendrovė „Azerbaijan Airlines“ sustabdė daugybę skrydžių į Rusijos miestus ir pareiškė mananti, kad avarija įvyko dėl, jos žodžiais tariant, „fizinio ir techninio išorinio įsikišimo“.
Po garsaus sprogimo lėktuvas „elgėsi keistai, tarsi būtų girtas“, sakė S. Rachimovas.
„Jis buvo tarsi girtas – nebe tas pats lėktuvas“, – pasakojo jis.
Keleivinis lėktuvas „Embraer“ (EMBR3.SA) skrido iš Azerbaidžano sostinės Baku į Grozną, Rusijos pietiniame Čečėnijos regione, o po to nukrypo šimtus kilometrų per Kaspijos jūrą.
Rusijos aviacijos priežiūros tarnybos teigimu, lėktuvas sudužo priešingame Kaspijos jūros krante po to, kai įvyko avarija, kurią galėjo sukelti kelyje pasimaišę paukščiai.
Po avarinio nusileidimo kilus sumaiščiai, prieš pasigirstant sužeistųjų dejonėms, įsivyravo tyla, sakė R. Rachimovas.
Paklaustas apie pranešimus, kad Rusijos priešlėktuvinė gynyba per klaidą numušė lėktuvą, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas penktadienį sakė neturįs ką pridurti ir nenorįs pateikti jokių vertinimų, kol oficialus tyrimas nepateiks išvadų.
Rusijos aviacijos priežiūros tarnyba „Rosaviacija“ sakė, kad lėktuvo kapitonui buvo pasiūlyta nusileisti kituose oro uostuose, tačiau jis pasirinko Kazachstano Aktau. Ji teigė, kad teiks visapusišką paramą Kazachstano ir Azerbaidžano tyrimams, tiriantiems katastrofą.