Saksonijos-Anhalto žemės sostinės centrinėje aikštėje susirinko apie 1 000 demonstrantų, praneša „Sky News“.
Per demonstraciją buvo protestuotojų grupė nešė plakatą su užrašu „Remigracija“ ir plėvesavo vadinamosiomis tėvynės vėliavomis.
Pasak vietos žiniasklaidos pranešimų, įvyko nedideli susirėmimai su policija.
Ekspertai šeštadienį įspėjo, kad dešiniosios grupuotės gali bandyti pasinaudoti šia tragedija savo tikslams.
Netrukus po išpuolio socialinės žiniasklaidos paskyrose be jokių įrodymų buvo teigiama, kad nusikaltėlis buvo islamistų teroristas.
Vėliau Vokietijos vidaus reikalų ministras nustatė, kad įtariamasis pats buvo islamofobas.
Pateikė kaltinimus
Vokietijos teisėsauga įtariamajam dėl mirtino išpuolio Magdeburgo miesto kalėdinėje mugėje, per kurį žuvo penki ir buvo sužeista 200 žmonių, pateikė daug kaltinimų žmogžudyste, pasikėsinimu nužudyti ir kitais nusikaltimais, ankstų sekmadienio rytą pranešė policija.
Įtariamasis, kuris pagal Vokietijos privatumo įstatymus įvardytas kaip Talebas A., buvo apkaltintas penkiomis žmogžudystėmis, daugybe pasikėsinimų nužudyti bei sunkių kūno sužalojimų atvejų ir tebėra sulaikytas, pranešė policija. Šeštadienio vakarą vyras buvo pristatytas teisėjui.
Įtariamasis, kaip teigiama, penktadienį pasinaudojo laisvomis avarinėmis eismo juostomis ir dideliu greičiu įvažiavo į kalėdinę mugę, partrenkdamas žmones. Žuvo keturios 45, 52, 67 ir 75 metų moterys bei devynerių metų berniukas.
Išpuolis sukėlė šoką ir gedulą ne tik Vokietijoje, bet ir visame pasaulyje.
Tyrėjai teigia, kad įtariamasis veikė vienas, nes, jų duomenimis, šiuo metu nėra jokių požymių, kad būtų daugiau kaltininkų.
Magdeburgas yra maždaug 237 000 gyventojų turintis miestas Saksonijos-Anhalto žemėje, maždaug už 150 km į vakarus nuo Berlyno.
Įtariamasis – islamo kritikos aktyvistas
Talebas A. yra 50 metų gydytojas iš Saudo Arabijos, žinomas kaip islamo kritikos aktyvistas. Socialinėje žiniasklaidoje ir interviu jis yra pateikęs padrikų pasisakymų apie tai, kad Vokietijos valdžios institucijos nepakankamai kovoja su islamizmu.
Anksčiau gynęs iš šalies bėgančias Saudo Arabijos moteris, vėliau jis patarė neprašyti prieglobsčio Vokietijoje, savo interneto svetainėje anglų ir arabų kalbomis rašydamas: „Mano patarimas: neprašykite prieglobsčio Vokietijoje.“
Per anksti galutiniam vertinimui
Išpuolio motyvas vis dar per daug neaiškus, kad jį būtų galima galutinai įvertinti, tačiau, nepaisant jo pobūdžio, nėra jokių požymių, kad jis buvo surengtas islamistiniais motyvais, sakė vienas iš aukščiausių teisėsaugos pareigūnų.
Federalinės kriminalinės policijos biuro (BKA) vadovas Holgeris Münchas šeštadienį Vokietijos visuomeniniam transliuotojui ZDF sakė, kad negalima kategoriškai teigti, jog šis aktas buvo politiškai motyvuotas, nors ir pripažino, kad įtariamasis demonstravo antiislamišką požiūrį ir reiškėsi kraštutinių dešiniųjų platformose.
Magdeburgo vyriausiasis prokuroras Horstas Walteris Nopensas spėliojo, kad motyvas galėjo būti nepasitenkinimas, kaip Vokietijoje elgiamasi su pabėgėliais iš Saudo Arabijos.
H. Münchas sakė, kad po to, kai 2023 m. lapkritį BKA gavo pranešimą iš Saudo Arabijos apie šį vyrą, „čia taip pat buvo pradėta byla. Saksonijos-Anhalto policija taip pat vykdė tam tikras tyrimo priemones“, – sakė jis.
„Jis kontaktavo su valdžios institucijomis, įžeidinėjo ir kartais grasino, tačiau nebuvo žinomas dėl smurto veiksmų“, – apie įtariamąjį pasakojo H. Münchas. Pasak jo, reikia dar kartą įvertinti ir patikrinti, ar saugumo institucijos ko nors nepraleido pro akis: „Čia turime visiškai netipišką modelį, ir dabar turime jį ramiai išanalizuoti.“
Saudo Arabijos saugumo šaltiniai teigė perspėję Vokietiją apie įtariamąjį ir paprašę jį išduoti, tačiau Vokietija nereagavo.
Jie sakė, kad vyras yra musulmonas šiitas, kilęs iš Al Hofufo miesto Saudo Arabijos rytuose. Šiitai šioje šalyje sudaro mažumą – tik apie 10 proc. gyventojų šalyje, kur daugumą sudaro sunitai. Yra ne vienas pranešimas apie musulmonų šiitų diskriminaciją Saudo Arabijoje.