„Kaip neoficialiai sužinojau, pirmadienį (gruodžio 23 d.) R. Fico vyks pas V. Putiną kaip ES šalies vadovas. Nereikia aiškinti, kokią reakciją tai sukels tarp kitų lyderių, o tai dar labiau komplikuoja situaciją“, – pažymėjo A. Vučičius, kurį cituoja „The Moscow Times“.
Penktadienį R. Fico apkaltino Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį bandymu papirkti. Pasak Slovakijos premjero, atsakydamas į jo pastabą, kad dėl nutraukto dujų tranzito Bratislava kasmet praras apie 500 mln. eurų, V. Zelenskis esą paklausė, ar Slovakija balsuos už Ukrainos stojimą į NATO, jei jam bus duota 500 mln. eurų iš įšaldyto Rusijos turto. „Aš atsakiau: „Niekada!“, – sakė Slovakijos vyriausybės vadovas.
R. Fico pavadino pasiūlymą „absurdišku“ ir pabrėžė, kad Ukraina, jo nuomone, „kenkia ES valstybės narės ekonomikai“.
Pagal 2019 m. sudarytą susitarimą rusiškų dujų tranzitas per Ukrainos teritoriją turėtų būti nutrauktas 2024 m. gruodžio pabaigoje. V. Zelenskis anksčiau ne kartą yra pareiškęs, kad Kyjivas neketina pratęsti sutarties.
Gruodžio 19 d. V. Putinas pažymėjo, kad Rusija yra pasirengusi nutraukti tranzitą: „Ši sutartis neįvyks, viskas jau aišku. Na, gerai, mes išgyvensime, „Gazprom“ tai išgyvens“. V. Zelenskis savo ruožtu tą pačią dieną pabrėžė, kad bet kokie alternatyvūs variantai – pavyzdžiui, Europos bendrovių dujų pirkimas Rusijos ir Ukrainos pasienyje su vėlesniu transportavimu – reikštų tolesnį Rusijos, kuri kariauja prieš Ukrainą, finansavimą.
Nutraukus tranzitą per Ukrainą, „Gazprom“ liks tik vienas iš penkių iki karo buvusių dujų tiekimo į Europą maršrutų: Turkijos tranzitas. Uždarius Ukrainos maršrutą 2025 m. Rusijos bendrovė praras apie 5,3 mlrd. dolerių metinių pajamų, remiantis Rusijos ekonomikos ministerijos prognozuojama 350 dolerių už 1 000 kubinių metrų eksporto kaina.
Prieš V. Putinui pradedant karą, Rusija tiekė daugiau nei trečdalį ES tiekiamų dujų. Dabar ši dalis sumažėjo iki mažiau nei 10 proc., o „Gazprom“ dujotiekiais tiekiamos dujos sudaro tik apie 5 proc.
Slovakijos, Vengrijos, Austrijos ir Italijos energetikos bendrovės ir stambūs pramoniniai dujų vartotojai kreipėsi į Europos Komisiją su deklaracija, kurioje raginama rasti būdą, kaip pratęsti dujų tranzitą per Ukrainą. Tačiau netrukus Europos Komisija agentūrai „Bloomberg“ pareiškė, kad ji „nėra suinteresuota tęsti rusiškų dujų tranzitą per Ukrainą“. ES mano, kad regionas yra pasirengęs nutraukti tranzitą ir turi alternatyvių tiekimo šaltinių.