Valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ kontroliuojama ir opozicijos boikotuojama rinkikų komisija išrinko Micheilą Kavelašvilį kitu šalies lyderiu penkerių metų kadencijai, pranešė centrinės rinkimų komisijos pirmininkas Giorgis Kalandarišvilis.
53 metų M. Kavelašvilis yra buvęs prorusiškos valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ parlamento narys. Jis buvo vienintelis kandidatas į prezidento postą.
Naujai išrinktas Sakartvelo prezidentas yra žinomas dėl savo prieš Vakarus nukreiptų tiradų ir prieštaravimo LGBTQ teisėms.
Šeštadienį už jį balsavo 224 iš 225 Sakartvelo rinkimų kolegijos narių.
Prezidentą rinko rinkikų kolegija, kurią sudaro 300 žmonių: Sakartvelo parlamentarai (150 deputatų), Abchazijos Aukščiausiosios Tarybos nariai (20 deputatų), Adžarijos Aukščiausiosios Tarybos nariai (21 deputatas) ir 109 žmonės iš savivaldybių tarybų.
„Parodyk diplomą, M. Kavelašvili“
Nepaisant žemos oro temperatūros, nuo ankstyvo šeštadienio ryto prie parlamento rūmų Tbilisyje rinkosi didelės protestuotojų minios. Siekdami sušilti mitinge dalyvaujantys žmonės dalijosi arbata.
Prie parlamento susirinkę protestuotojai vykdo akciją „Parodyk diplomą, M. Kavelašvili“. Pranešama, kad M.Kavelašviliui nepavyko tapti Futbolo federacijos prezidentu dėl aukštojo išsilavinimo stokos.
Žiniasklaida pažymi, kad Sakartvelo policijos pajėgos jau pasiruošusios protesto bangai – Laisvės aikštėje jau stovi vandens patrankos, specialiosios mašinos ir specialiųjų pajėgų autobusai.
M. Kavelašvilio pergalę vadina “parodija“
Keturios pagrindinės opozicinės grupės atmetė M. Kavelašvilio pergalę ir boikotavo parlamento sudėtį, tvirtindamos, kad spalio mėnesį įvykę rinkimai buvo suklastoti.
Dabartinė provakarietiška Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili pavadino balsavimą neteisėtu ir atsisakė atsistatydinti.
Ji pasmerkė M. Kavelašvilio pergalę kaip „parodiją“, tvirtindama, kad ji vadovauja vienintelei teisėtai Sakartvelo institucijai.
Kadangi S. Zurabišvili atsisako trauktis, opozicijai priklausantys įstatymų leidėjai boikotuoja parlamento darbą, o protestai nerodo slūgimo ženklų - abejojama M. Kavelašvilio išrinkimo teisėtumu.
Lieka neaišku, kaip vyriausybė reaguos į tai, jei S. Zurabišvili atsisakys atsistatydinti po jos įpėdinio inauguracijos gruodžio 29 d.
„Sakartvelo svajonės“ ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė apkaltino S. Zurabišvili bandymu pakenkti Sakartvelo interesams, pabrėždamas, kad gruodžio 29 d. pasibaigus jos kadencijai politikė turės pasitraukti.
„Turime labai stiprias valstybės institucijas, todėl mums tikrai nebus sunku visiškai suvaldyti situaciją“, – penktadienį buvo cituojamas jis.
Sulaikymai ir kankinimai
Milijardieriaus ir buvusio Sakartvelo premjero Bidzinos Ivanišvilio įkurta „Sakartvelo svajonė“, kuriai priklauso M. Kavelašvilis, kaltinama tuo, kad stumia šalį į Rusijos įtakos zoną.
Protestai prieš „Sakartvelo svajonę“ prasidėjo iškart po spalio mėnesį įvykusių rinkimų, sulaukusių didelės kritikos iš Sakartvelo opozicijos atstovų.
Vyriausybei paskelbus, kad ji iki 2028 m. atideda derybas dėl stojimo į ES, protestai eskalavosi. Didžioji dauguma kartvelų pritaria šalies keliui į Europos Sąjungą, ši kryptis įrašyta ir šalies konstitucijoje.
Europos Sąjunga ir JAV pasmerkė šalies vyriausybę dėl demokratinių principų pažeidimo, o „Transparency International“ duomenimis, per pastarąsias dvi savaites visame Sakartvele buvo sulaikyti apie 460 žmonių.
Organizacijos teigimu, daugiau kaip 300 iš jų, įskaitant dešimtis Sakartvelo žiniasklaidos atstovų, buvo kankinami arba su jais buvo netinkamai elgiamasi.
Praėjusį savaitgalį buvo nufilmuota, kaip banditai užpuolė televizijos reporterį ir operatorių.
ES pasmerkė „brutalią, neteisėtą policijos naudojamą jėgą“, o užsienio reikalų ministrai pirmadienį vyksiančiame posėdyje turėtų svarstyti priemones prieš Sakartvelo vyriausybę.
JAV valstybės departamentas jau įvedė vizų apribojimus Sakartvelo pareigūnams, įskaitant vyriausybės ministrus ir policijos pareigūnus.