26 metų turtingos Baltimorės šeimos atžala, vidurinės mokyklos auklėtinis ir Gebenės lygos (elitinių JAV universitetų grupė – red. past.) absolventas, L. Mangione daug metų aktyviai dalyvavo socialinėje žiniasklaidoje, skelbdamas besišypsančio savęs nuotraukas iš kelionių, dalydamasis savo sunkiosios atletikos treniruotėmis ir aptardamas sveikatos problemas, su kuriomis susidūrė.
Jis viešai sekė beveik 300 knygų, kurias perskaitė ar norėjo perskaityti, ir net paskelbė palankią „Unabomberio manifesto“ recenziją vienoje knygų svetainėje.
Tačiau vasarą L. Mangione nustojo skelbti internete, dėl to kai kurie jo draugai susirūpino.
„Jau kelis mėnesius niekas apie tave nieko negirdėjo ir, matyt, tavo šeima tavęs ieško“, – spalį parašė vienas vartotojas platformoje „X“, pažymėdamas L. Mangione'ui priklausančią paskyrą. „Nežinau, ar tau viskas gerai“, – rašė kitas.
Dabar, kai policija skuba išsiaiškinti galimus L. Mangione'o motyvus ir jo veiklą prieš praėjusią savaitę nušaunant „UnitedHealthcare“ generalinį direktorių Brianą Tompsoną, jį pažinojusiems žmonėms kyla klausimas, kaip daug žadantis žmogus galėjo įvykdyti tokį žiaurų ir įžūlų nusikaltimą.
„Man tai visiškai nesuprantama, – sakė R. J. Martinas, kuris prieš kelerius metus gyveno kartu su L. Mangione'u Havajuose ir prisimena jį kaip draugišką ir rūpestingą. – Tai neįsivaizduojama.“
Privilegijuota vaikystė
L. Mangione'ui, kuris pirmadienį buvo suimtas „McDonald's“ restorane Altūnoje, Pensilvanijos valstijoje, pateikti kaltinimai nužudymu, taip pat du kaltinimai dėl antrojo laipsnio nusikalstamo ginklo laikymo, vienas kaltinimas dėl antrojo laipsnio suklastoto dokumento laikymo ir vienas kaltinimas dėl trečiojo laipsnio nusikalstamo šaunamojo ginklo laikymo, rodo internetiniai teismo dokumentai.
Kaip teigiama L. Mangione'ui pateiktame baudžiamajame kaltinime, jis su savimi turėjo kuprinę, kurioje buvo juodas 3D spausdintuvu pagamintas pistoletas ir juodas 3D spausdintuvu pagamintas duslintuvas.
Policijos pareigūnas CNN sakė, kad jis taip pat turėjo ranka rašytą dokumentą, kuriame teigiama, kad „šiems parazitams tai buvo skirta“, ir išreiškiamas „blogas nusistatymas prieš korporacinę Ameriką“.
Tačiau pats L. Mangione užaugo turtingoje Baltimorės šeimoje, kuri daug pasiekė versle. Įtariamojo senelis Nicholasas Mangione, buvęs mūrininkas, kuris laikraščiui „Baltimore Sun“ pasakojo, kad pradėjo dirbti būdamas 11 metų, sukūrė vietinę nekilnojamojo turto imperiją, kuriai priklausė slaugos namai visame Merilande ir du užmiesčio klubai Baltimorės priemiesčiuose.
Jaunesnysis Mangione, kuris yra vienas iš daugiau kaip 30 N. Mangione'o ir jo žmonos Marios anūkų, mokydamasis vidurinėje mokykloje savanoriavo šeimos versle – slaugos namų tinkle „Lorien Health Systems“, rašoma jo „LinkedIn“ profilyje.
L. Mangione baigė prestižinę Gilmano mokyklą, kurioje mokosi tik berniukai ir kuri garsėja kaip viena stilingiausių privačių Baltimorės mokyklų. 2016 m. jis baigė mokyklą, gavęs aukščiausius įvertinimus savo klasėje ir per išleistuvių ceremoniją sakė kalbą.
Savo kalboje L. Mangione gyrė savo klasės draugus už tai, kad jie „siūlo naujas idėjas ir meta iššūkius pasauliui“, paminėjo sėkmingas lėšų rinkimo akcijas ir pasiekimus sporto ir mokslo srityse.
„2016 m. kartai, tokiai, kokia būna tik kartą per 50 metų, tai buvo neįtikėtina kelionė, ir aš tiesiog neįsivaizduoju pastarųjų kelerių metų su jokia kita vaikinų grupe“, – sakė jis.
L. Mangione mokėsi Pensilvanijos universitete, kurį baigė 2020 m. įgijęs informatikos magistro ir bakalauro laipsnius bei matematikos bakalauro laipsnį, CNN sakė universiteto atstovas spaudai. L. Mangione buvo brolijos „Phi Kappa Psi“ narys, rodo socialinės žiniasklaidos nuotraukos.
Interviu universiteto tinklaraščio įrašui L. Mangione pasakojo, kaip įkūrė vaizdo žaidimų kūrimo klubą.
„Vidurinėje mokykloje pradėjau žaisti daug nepriklausomų žaidimų ir panašių dalykų, bet norėjau sukurti savo žaidimą, todėl išmokau programuoti, – sakė L. Mangione. – Pirmaisiais ir antraisiais vidurinės mokyklos metais išmokau (savarankiškai) programuoti, todėl dabar studijuoju informatiką; taip į ją įstojau... Tiesiog labai norėjau kurti žaidimus.“
Buvęs L. Mangione'o kolega, dirbęs su juo kaip konsultantas Stanfordo universiteto vasaros programoje studijų metais, apibūdino jį kaip bendraujantį ir socialiai žavų.
„Esu priblokštas, – sakė jis, prašydamas nenurodyti jo vardo dėl jautrios naujienos. – Man niekada nesusidarė įspūdis, kad jis galėtų save sunaikinti.“
Baigęs studijas, L. Mangione dirbo programinės įrangos inžinieriumi automobilių pardavimo internetu bendrovėje „TrueCar“, rašoma jo „LinkedIn“ puslapyje. Paskutinė jo gyvenamoji vieta buvo Havajuose, sakė Niujorko policijos pareigūnai.
L. Mangione yra registruotas balsuoti savo šeimos adresu Kokisvilyje, Merilando valstijoje, Baltimorės priemiestyje, ir yra registruotas kaip nesusijęs su jokia politine partija, nurodyta valstijos rinkėjų registracijos paieškos svetainėje. Jis yra Merilendo valstijos delegato respublikono Nino Mangione'o pusbrolis, vietos žiniasklaidai patvirtino valstijos įstatymų leidėjo biuras.
Mangione'ų šeima taip pat valdo šeimos fondą, kurio turtas siekia beveik 4,5 mln. dolerių, ir buvo ilgamečiai Lojolos universiteto Merilende, kuris jų vardu pavadino savo vandens centrą, mecenatai.
Pirmadienio popietę privatūs apsaugininkai blokavo privažiavimą prie šeimos namo golfo klube.
Nino Mangiones biuro išplatintame pareiškime šeima teigė esanti „sukrėsta ir sugniuždyta Luigio arešto“.
„Skiriame savo maldas Briano Thompsono šeimai ir prašome žmonių melstis už visus susijusius asmenis“, – sakoma pareiškime.
Sveikatos problemos
Pastaraisiais metais L. Mangione kentė varginančius nugaros skausmus ir buvo operuotas, kad juos išgydytų, pasak draugo Martino ir interneto pranešimų.
Apie 2022 m. L. Mangione persikėlė į Havajus, kur apie šešis mėnesius gyveno Honolulu esančioje bendradarbystės ir bendro gyvenimo erdvėje, CNN pasakojo Martinas. Tuo metu L. Mangione dirbo nuotoliniu būdu.
L. Mangione padėjo vadovauti gyventojų knygų klubui, mėgo eiti į žygius ir užsiimti joga, sakė bendro gyvenimo erdvės įkūrėjas Martinas. Nors gyventojai kartais diskutuodavo apie kapitalizmą ir sveikatos priežiūros sistemą, „nebuvo taip, kad jis būtų turėjęs kirvį ar net būtų buvęs nusiminęs ar supykęs dėl konkretaus klausimo“, – sakė Martinas. Jis neprisiminė, kad L. Mangione kada nors būtų kalbėjęs apie ginklus ar smurtą.
Netrukus po to, kai L. Mangione persikėlė į Havajus, Martinas sakė, kad jis dalyvavo banglenčių sporto pamokoje ir dėl nugaros skausmų „apie savaitę gulėjo lovoje“. „Tai buvo tikrai traumuojanti ir sunki patirtis, kai būdamas dvidešimtmetis negali atlikti kai kurių pagrindinių dalykų“, – sakė Martinas.
Martinas sakė, kad su L. Mangione'u nebendravo ir paskutinį kartą susirašinėjo su juo šių metų pradžioje. L. Mangione jam pasakė, kad jam buvo atlikta nugaros operacija, ir nusiuntė jam rentgeno nuotrauką, kuri, pasak Martino, „atrodė siaubingai, su milžiniškais varžtais, įsuktais į stuburą“.
Panašią nuotrauką L. Mangione paskelbė savo „X“ puslapyje, kuris buvo pašalintas iš interneto po to, kai pirmadienį policija nustatė jo tapatybę.
O knygų apžvalgų svetainėje „Goodreads“ L. Mangione pranešė skaitantis arba norintis skaityti kelias knygas apie lėtinio nugaros skausmo įveikimą. Jis taip pat pateikė nuorodą į ranka rašytus užrašus, kuriuose išdėstyta jo treniruočių rutina ir kuriuose teigiama, kad jis kenčia nuo spondilolistezės – stuburo slankstelių pasislinkimo.
Dabar jau ištrintos „Reddit“ paskyros, kurioje nenurodytas L. Mangione'o vardas ir pavardė, bet kuri tiksliai atitinka daugelį jo biografijos duomenų, įskaitant universitetą, amžių, specialybę ir sveikatos būklę, žinutėse rašoma, kad naudotojas nuo vaikystės kentė nugaros skausmus, susijusius su spondilolistezės liga, bet po incidento plaukiojant banglente jo būklė paūmėjo.
„Po nelaimingo atsitikimo mano nugara ir klubai užsiblokavo“, – 2023 m. liepą rašė naudotojas, pridurdamas, kad „protarpinis tirpimas tapo nuolatiniu“ ir „mane gąsdina pasekmės“.
Po kelių savaičių naudotojas rašė, kad jam buvo atlikta stuburo operacija, kuri pagerino simptomus. Neatrodo, kad naudotojas būtų rašęs apie sveikatos draudimą, susijusį su operacija, arba siejęs gydymą su „UnitedHealthcare“.
Naudotojas taip pat išsamiai aprašė ankstesnes kovas su sveikatos problemomis, įskaitant Laimo ligą ir stiprų smegenų rūką, kuris, jo teigimu, prasidėjo po to, kai jis prarado miegą per brolijos „pragaro savaitę“, ir dėl kurio pradėjo „smukti“ jo koledžo pažymiai.
Jis išreiškė nusivylimą dėl to, kaip mažai medicinos bendruomenė supranta smegenų rūką, ir rašė, kad „visiškai žiauru turėti tokią gyvenimą apsunkinančią problemą... Aplinkiniai žmonės tikriausiai nesupras jūsų simptomų – manųjų tikrai nesuprato“.
Paniro į tylą
L. Mangione'o „Goodreads“ profils taip pat leido daugiau suprasti apie jo mąstymą apie politinį smurtą. Anksčiau šiais metais jis pranešė perskaitęs 1995 m. Unabomberio, Tedo Kaczynskio, liūdnai pagarsėjusio buitinio teroristo ir matematiko, žinomo dėl mirtinų bombų siuntimo paštu, parašytą prieš technologijas nukreiptą manifestą.
„Lengva greitai ir neapgalvotai nurašyti tai kaip pamišėlio manifestą, kad išvengtume susidūrimo su kai kuriomis nepatogiomis jame įvardytomis problemomis. Tačiau tiesiog neįmanoma nekreipti dėmesio į tai, kokios įžvalgios pasirodė daugelis jo prognozių apie šiuolaikinę visuomenę, – rašė L. Mangione sausio mėnesį pasirodžiusioje knygos recenzijoje. – Jis buvo smurtautojas – teisėtai įkalintas – kuris žalojo nekaltus žmones. Nors šiuos veiksmus linkstama apibūdinti kaip pamišusio ludito veiksmus, vis dėlto tiksliau juos vertinti kaip kraštutinio politinio revoliucionieriaus veiksmus.“
Savo apžvalgoje L. Mangione taip pat pasidalijo mintimis, kurias kažkas kitas parašė apie T. Kaczynskį „Reddit“ diskusijoje, cituodamas komentatorių, kuris jo veiksmus apibūdino kaip „karą ir revoliuciją“, sakydamas, kad jis „turėjo drąsos pripažinti, jog taikus protestas visiškai niekur mūsų nenuvedė“ ir kad pareiškimai, jog „smurtas niekada nieko neišsprendė“ yra bailių ir grobuonių pareiškimai“.
Iš viso D. Mangione'o „Goodreads“ profilyje buvo nurodyta, kad jis perskaitė arba norėjo perskaityti beveik 300 knygų, įskaitant knygą apie psichikos ligas, atominės bombos kūrėjo biografiją ir populiarią Michaelo Pollano knygą apie psichodelikos mokslą.
Platformoje „X“ L. Mangione rašė apie mokslą ir technologijas, įskaitant dirbtinį intelektą ir psichodelikus. Tarp maždaug 75 paskyrų, kurias jis sekė, buvo žinomų mokslininkų ir visuomenės veikėjų, tokių kaip Joe Roganas, Edwardas Snowdenas, Robertas F. Kennedy jaunesnysis ir bestseleriu tapusios knygos „Nerimo karta“ apie neigiamą socialinės žiniasklaidos poveikį Amerikos paaugliams autorius.
Tačiau panašu, kad L. Mangione nuo vasaros vidurio nieko neskelbė – o jo „X“ paskyrai adresuoti pranešimai rodo, kad kai kurie L. Mangione'o draugai bandė su juo susisiekti.
Liepos mėnesį vienas naudotojas platformoje „X“ parašė L. Mangione'ui: „Negirdėjau apie tave kelis mėnesius“, ragindamas pranešti, ar L. Mangione gali įvykdyti „įsipareigojimus“, kuriuos prisiėmė dėl naudotojo vestuvių.
Lapkričio pabaigoje, likus kelioms savaitėms iki šaudymo, kitas naudotojas rašė L. Mangione'ui: „Galvoju apie tave ir kasdien meldžiuosi tavo vardu. Žinok, kad tavęs trūksta ir esi mylimas.“
Parengta pagal CNN inf.