Po skandalingo J. Bideno žingsnio – sąmyšis JAV demokratų partijoje

2024 m. gruodžio 6 d. 07:14
Lrytas.lt
JAV prezidento Joe Bideno sprendimas suteikti malonę savo sūnui privertė kai kuriuos demokratus pasipiktinti, nes jis pakartotinai ir nedviprasmiškai tvirtino, kad niekada nesiims tokio žingsnio ir Hunterio Bideno teisininkų komandai malonė ilgai atrodė įmanoma, praneša CNN.
Daugiau nuotraukų (4)
Keletas pareigūnų, neseniai dirbusių J. Bidenui, sakė, kad niekada netikėjo prezidentu ar jo vardu kalbančiais Baltųjų rūmų padėjėjais, kurie pastaraisiais mėnesiais tvirtino, kad malonės suteikimas H. Bidenui negalimas.
„Kiekvienas, kuris buvo bent kiek arčiau viršūnės, žinojo, kad jis tikriausiai ketina tai padaryti. Kodėl mes apsimetinėjome, kad yra kitaip?“ – klausė buvęs aukšto rango JAV adminstracijos darbuotojas, cituojamas CNN.
Kitas buvęs aukšto rango Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad jie ir kiti aplinkiniai jautėsi „tikri“, jog prezidentas galiausiai suteiks malonę savo sūnui, o kitas buvęs administracijos pareigūnas pasakė taip: „Buvo nepaprastai, skausmingai akivaizdu, kad viskas tuo ir baigsis.“
Tačiau net kai kurie artimiausi J. Bideno sąjungininkai buvo suglumę dėl prezidento suteiktos malonės, H. Bidenas ir jo advokatai ilgai tikėjo, kad tokia malonė įmanoma, CNN sakė keli šaltiniai. Taip yra nepaisant to, kad Baltieji rūmai teigė, jog galutinis sprendimas dėl malonės suteikimo buvo priimtas tik šį savaitgalį.
JAV prezidento žingsnis sekmadienio vakarą paskelbti apie malonę buvo padarytas po to, kai per Padėkos dienos šventes jis leido laiką su savo šeima, įskaitant sūnų Hunterį, Nantakete, Masačusetso valstijoje, ir paskatino JAV demokratų partijos įstatymų leidėjus jį kritikuoti. Baltūjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre dar lapkričio 7 d. sakė, kad malonės suteikimas H. Bidenui nesvarstomas.
J. Bideno sprendimas suteikti malonę savo sūnui buvo subtilus balansavimo veiksmas prezidentui, kuris jau seniai yra labai ištikimas savo šeimai, net kai tai jam pačiam daro asmeninę ar politinę žalą.
H. Bideną prisiekusieji birželio mėn. pripažino kaltu dėl neteisėto ginklo įsigijimo ir laikymo vartojant narkotikus, po žūtbūtinio teismo proceso, kuriame buvo gilinamasi į jo piktnaudžiavimą narkotikais ir šeimos disfunkciją. Rugsėjį jis prisipažino kaltas dėl devynių mokestinių pažeidimų, susijusių su 1,4 mln. dolerių mokesčiais, kurių nesumokėjo, nors gausiai išlaidavo eskortui, striptizo šokėjoms, automobiliams ir narkotikams.
Su H. Bideno teisine strategija susipažinę šaltiniai teigė, kad jis nebūtų sutikęs rugsėjo mėn. pripažinti kaltę dėl visų devynių kaltinimų federalinėje mokesčių byloje – dėl to jam grėsė 17 metų kalėjimo ir daugiau kaip 1 mln. dolerių baudos – nesitikėdamas malonės.
Teisinis spaudimas H. Bidenui didėjo artėjant nuosprendžio paskelbimo datai gruodžio mėn. Prezidento sūnui artimi žmonės sakė nenorintys, kad jam tektų atlikti nuosprendį.
Likus kelioms dienoms iki malonės suteikimo H. Bideno advokatai išplatino 50 puslapių dokumentą, kuriame išdėstė šešerius metus trukusį prezidento sūnaus tyrimą ir kaltino Donaldą Trumpą bei respublikonų sąjungininkus buvus jo teisinių problemų varomąja jėga.
Nors ir prieštaringai vertinamas, J. Bideno žingsnis suteikti malonę artimam šeimos nariui ar bendradarbiui nėra negirdėtas. Abiejų partijų prezidentai yra pasinaudoję savo malonės teise taip, kad tai kėlė nuostabą, nors turbūt nė vienas iš jų to nedarė po to, kai taip tvirtai pareiškė, kad to nedarys, kaip tai padarė J. Bidenas.
Paskutinį savo kadencijos mėnesį D. Trumpas suteikė malonę Charlesui Kushneriui, savo dukters uošviui. Prezidentas Billas Clintonas paskutinę savo kadencijos dieną suteikė malonę savo pusbroliui Rogeriui, kuris pripažino savo kaltę dėl kaltinimų narkotikų vartojimu.
Šį savaitgalį J. Bidenas viešai apsigalvojo ir suteikė savo sūnui „visišką ir besąlygišką“ malonę, todėl kai kurie demokratai stebisi, kodėl jis tvirtino, kad nesiims veiksmų, kurie daugeliui prezidento aplinkos žmonių atrodė tiesiog neišvengiami.
„Kaip tėvas, aš tai suprantu“, – Atstovų rūmų narys, Ohajo demokratas Gregas Landsmanas rašė platformoje „X“. – Bet kaip žmogui, kuris nori, kad žmonės vėl patikėtų valstybės tarnyba, tai yra nesėkmė.“
Kitas demokratas, Kolorado senatorius Michaelas Bennetas, teigė, kad J. Bideno sprendimas iškėlė „asmeninius interesus aukščiau pareigos ir dar labiau griauna amerikiečių tikėjimą, kad teisingumo sistema yra sąžininga ir visiems lygi“.
Arizonos demokratų atstovas Gregas Stantonas sakė, kad nors ir gerbia prezidentą, mano, kad „šiuo atveju jis suklydo“.
„Tai nebuvo politiškai motyvuotas baudžiamasis persekiojimas, – rašė G. Stantonas „X“ žinutėje. – Hunteris įvykdė sunkų nusikaltimą, ir jį nuteisė jo kolegų prisiekusiųjų žiuri.“
Vienas buvęs administracijos pareigūnas užsiminė, kad pirmadienio atoveiksmis būtų buvęs ne toks stiprus, jei J. Bidenas nebūtų kelis mėnesius tvirtai teigęs, kad nesiekia suteikti malonės savo sūnui.
„Įdomu, ar būtų buvę galima tiesiog mažiau teisintis, o tiesiog sakyti: „Mes negaištame laiko galvodami apie tai“, – sakė buvęs administracijos pareigūnas.
Buvęs vyresnysis Baltųjų rūmų padėjėjas pritarė šiai minčiai, sakydamas, kad J. Bidenas galėjo palikti atviras duris malonės suteikimui, o ne visiškai atmesti tokią galimybę.
„Ar jis galėjo tiesiog būti labai atviras? – klausė jis. – Ir, pavyzdžiui, sayti: „Ei, aš nežinau, dabar negaliu į tai atsakyti“.“
Baltūjų rūmų spaudos sekretorė K. Jean-Pierre, kuri ne kartą žurnalistams sakė, kad J. Bidenas nesuteiks malonės jo sūnui, pirmadienį pripažino, kad tam įtakos turėjo D. Trumpo pergalė praėjusio mėnesio rinkimuose.
„Atsakymas yra ne – galiu atsakyti, kad ne, – sakė K. Jean-Pierre žurnalistams „Air Force One“ lėktuve, paklausta, ar J. Bidenas būtų suteikęs malonę savo sūnui, jei rinkimus būtų laimėjusi viceprezidentė Kamala Harris.
Tačiau paskui ėmė tvirtinti, kad nenori aptarinėti įvykio, kurio nebuvo: „Aš galiu kalbėti apie tai, kur esame šiandien, todėl negaliu čia kalbėti apie hipotezes. Ten, kur esame šiandien, prezidentas šį sprendimą priėmė savaitgal.“
Parengta pagal „The Guardian“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.