Per pastarąsias kelias savaites nutekinta iki 400 vaizdo įrašų, kaip aukštas pareigas einantis valstybės tarnautojas 46 metų Baltasaras Ebangas Engonga savo kabinete ir kitose vietose užsiima lytiniais santykiais su įvairiomis moterimis. Daugelis jų – valdžios centrui artimų žmonių žmonos ir giminaitės. Panašu, kad kai kurios žinojo, jog sekso metu yra filmuojamos.
Pusiaujo Gvinėja yra itin suvaržyta šalis, kurioje laisva spauda neegzistuoja. Šie įrašai užplūdo socialinius tinklus, šokiruodami ir intriguodami žmones ne tiktai mažoje Centrinės Afrikos valstybėje, bet ir už jos ribų.
Kalbama, kad įrašų nutekinimu siekiama diskredituoti žmogų, atsidūrusį skandalo centre. B.Ebangas Engonga yra Pusiaujo Gvinėjos prezidento Teodoro Obiango Nguemos Mbasogo sūnėnas ir vienas tų, kurie tikisi jį pakeisti valstybės vadovo poste.
Staiga sulaukė kaltinimų
82 metų T.Obiangas Nguema Mbasogo yra ilgiausiai pasaulyje – nuo 1979 m. – dirbantis prezidentas.
Jam valdant Pusiaujo Gvinėja išgyveno ekonomikos klestėjimą, kuris virto nuosmukiu dėl sparčiai senkančių naftos išteklių.
Šalyje yra nedidelė itin turtinga elito grupė, tačiau dauguma iš 1,7 mln. gyventojų skursta.
T.Obiango Nguemos Mbasogo administracija sulaukia griežtos kritikos dėl žmogaus teisių pažeidimų, įskaitant savavališkus žudymus ir kankinimus.
Taip pat būta nemažai kitokių skandalų, įskaitant atskleistą vieno iš prezidento sūnų, dabar viceprezidento Teodoro Obiango Mangue, prabangų gyvenimo būdą. Jis kadaise buvo įsigijęs krištolu inkrustuotą pirštinę, kurią mūvėjo muzikos ikona Michaelas Jacksonas, kainavusią 265 tūkst. eurų.
Nepaisant reguliariai vykstančių rinkimų, Pusiaujo Gvinėjoje nėra tikros opozicijos, nes aktyvistai yra įkalinti arba priversti pasitraukti į tremtį.
Šalies politika iš esmės yra rūmų intrigos, ir būtent čia įsipainiojo skandalas, susijęs su B.Ebangu Engonga. Jis vadovavo Nacionalinei finansinių tyrimų agentūrai ir kovojo su tokiais nusikaltimais kaip pinigų plovimas. Bet paaiškėjo, kad dėl jo paties buvo pradėtas tyrimas. B.Ebangas Engonga spalio 25 d. buvo suimtas, apkaltintas pasisavinęs didžiulę sumą pinigų iš valstybės iždo ir pervedęs ją į slaptas sąskaitas Kaimanų Salose.
Įrašai užplūdo tinklus
Pareigūnai konfiskavo B.Ebango Engongos telefonus ir kompiuterius, o po kelių dienų internete pradėjo plisti intymūs vaizdo įrašai.
Manoma, jog iš pradžių įrašai vienas po kito pasirodė viename „Telegram“ kanalų, garsėjančių pornografinio turinio publikavimu. Žmonės Pusiaujo Gvinėjoje šiuos įrašus atsisiuntė į savo telefonus ir ėmė dalytis „WhatsApp“ grupėse.
B.Ebangas Engonga buvo atpažintas kartu su kai kuriomis užfiksuotomis moterimis, įskaitant prezidento giminaites, ministrų ir aukštų kariškių žmonas.
Vyriausybė negalėjo ignoruoti to, kas vyksta, ir spalio 30 d. viceprezidentas T.Obiangas Mangue (M.Jacksono pirštinės savininkas) davė telekomunikacijų bendrovėms 24 valandas sugalvoti, kaip sustabdyti įrašų plitimą.
Kadangi konfiskuota kompiuterinė įranga buvo saugumo pajėgų rankose, įtarimai krito ant žmonių iš tų struktūrų, kurie galbūt norėjo sužlugdyti B.Ebango Engongos reputaciją prieš teismo procesą.
Policija paragino moteris kelti bylas B.Ebangui Engongai už dalijimąsi intymiais vaizdais be sutikimo. Viena jau paskelbė, kad pateikė ieškinį.
Atsigręžė visas pasaulis
Nėra aišku, kodėl B.Ebangas Engonga darė šiuos įrašus. Bet aktyvistai nurodė kitus galimus skandalingos medžiagos nutekinimo motyvus.
B.Ebangas Engonga yra ne tik prezidento giminaitis, bet ir Baltasaro Engongos Edjo’o – regioninės ekonomikos ir pinigų unijos „Cemac“ vadovo, šalyje labai įtakingo asmens – sūnus.
„Mes matome dabartinio prezidento eros pabaigą, kyla įpėdinio klausimas, ir tai yra vidinė kova“, – sakė aktyvistas iš Pusiaujo Gvinėjos Nsangas Esimi Cruzas, gyvenantis Londone. Jo teigimu, viceprezidentas T.Obiangas Mangue bando eliminuoti bet kurį, kas galėtų mesti iššūkį jam tapti šalies vadovu.
Manoma, kad elito atstovai vienas apie kitą žino tokių dalykų, kurių labai nenorėtų viešinti, o vaizdo įrašai ir praeityje naudoti politiniams oponentams žeminti ir diskredituoti. Be to, dažnai pasigirsta kaltinimų perversmo rengimu, o tai dar labiau kursto paranoją.
Bet N.E.Cruzas taip pat teigia, kad valdžia nori pasinaudoti šiuo skandalu ir kaip pretekstu griežtinti kontrolę socialiniuose tinkluose, nes būtent per juos visuomenę pasiekia daug informacijos apie tikruosius įvykius šalyje.
Aktyvisto nestebina, kad aukšto rango valdininkas turėjo nesantuokinių lytinių santykių, nes tai – dekadentiško šalies elito gyvenimo būdo dalis.
Viceprezidentas, kuris teistas už korupciją Prancūzijoje ir kurio gausūs turtai buvo areštuoti įvairiose šalyse, nori būti laikomas žmogumi, kovojančiu su korupcija ir kitais neteisėtais veiksmais.
Pavyzdžiui, pernai T.Obiangas Mangue įsakė suimti savo pusbrolį dėl kaltinimų, kad šis pardavė valstybinei oro bendrovei priklausantį lėktuvą.
Bet dabar, nepaisant viceprezidento pastangų sustabdyti vaizdo įrašų plitimą, jie ir toliau žiūrimi. T.Obiangas Mangue stengėsi pasirodyti ryžtingas ragindamas įdiegti vaizdo stebėjimo kameras vyriausybės įstaigose „kovai su nepadoriais ir neteisėtais veiksmais“.
Teigdamas, jog skandalas sumenkino šalies įvaizdį, viceprezidentas įsakė, kad visi pareigūnai, kurie darbe bus aptikti užsiimantys lytiniais santykiais, būtų nušalinti nuo pareigų, nes tai yra šiurkštus elgesio kodekso pažeidimas.
T.Obiangas Mangue neklydo, jog ši istorija sulauks didelio susidomėjimo Pusiaujo Gvinėja visame pasaulyje.
Remiantis „Google“ duomenimis, paieškos užklausų, kuriose yra Pusiaujo Gvinėjos pavadinimas, skaičius nuo skandalo pradžios smarkiai išaugo. Kenijoje, Nigerijoje ir Pietų Afrikos Respublikoje tokia paieška pralenkė susidomėjimą JAV rinkimais.
Dėl to kai kurie aktyvistai, kurie bandė papasakoti pasauliui apie tai, kas iš tikrųjų vyksta šalyje, buvo nusivylę.
„Pusiaujo Gvinėja turi daug didesnių problemų nei sekso skandalas, – sakė N.E.Cruzas. – Šis įvykis mums – tik ligos simptomas, o ne pati liga. Tai parodo, kokia korumpuota yra sistema.“ (BBC, LR)