Veidus balaklavomis prisidengę riaušių policininkai naudojo vandens patrankas, kad užkirstų kelią protestui prie parlamento, Tbilisio centro gatvėse talžė žmones, o pirmadienį apie 2 val. nakties pradėjo dar vieną protestų malšinimą ir panaudojo ašarines dujas bei cheminį purškalą.
„Laisvosios Europos radijo / Laisvės radijo“ (RFE/RL) žurnalistai pranešė, kad policija suėmė ir sumušė kelis demonstrantus po to, kai jie buvo išsklaidyti iš mitingo, ir išstūmė per Rustaveli stotį po to, kai buvo išsklaidytas protestas šiame rajone.
Iki šiol buvo sulaikyta mažiausiai 200 žmonių, tačiau sulaikytųjų per naujausią neramumų naktį maždaug 4 mln. gyventojų turinčioje posovietinėje Kaukazo valstybėje skaičius dar nebuvo aiškus.
„Dauguma sulaikytų protestuotojų yra sužeisti į galvas ir veidus, jiems lūžę veido kaulai, (pažeisti) akių vyzdžiai, atviros žaizdos. Buvo sistemingai mušami tarp suėmimo ir gabenimo į jau perpildytas sulaikymo įstaigas“, – pirmadienį platformoje „X“ teigė Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili. Tarp naktį sulaikytų asmenų buvo ir opozicinės partijos „Girči – Daugiau laisvės“ įkūrėjas Zurabas Girči Džaparidzė.
Premjeras I. Kobachidzė sakė, kad S. Zurabišvili turi palikti postą pasibaigus kadencijai vėliau šį mėnesį. Jo pareiškimas paskelbtas nepaisant jos pažado likti poste, tęsiantis konstituciniam ginčui po praėjusį mėnesį įvykusių nacionalinių rinkimų, į kuriuos pretenduoja daugiau kaip dešimtmetį šalį valdžiusi „Sakartvelo svajonė“.
S. Zurabišvili ir opozicija įtaria valdančiuosius sukčiavimu ir kitais pažeidimais bei atsisako pripažinti naująjį parlamentą, kuris praėjusią savaitę, nepaisydamas tebesitęsiančių teisinių ginčų, gruodžio 14 d. paskyrė netiesioginius naujo prezidento rinkimus.
Dauguma kartvelų pritaria narystei ES, o pastangos įstoti į bloką numatytos Sakartvelo konstitucijoje.
Tačiau šiais metais valdančiajai „Sakartvelo svajonei“ priėmus tai, ką S. Zurabišvili ir kritikai vadina „rusišku įstatymu“, varžančiu iš užsienio finansuojamų nevyriausybinių organizacijų ir žiniasklaidos veiklą, taip pat priėmus prieštaringai vertinamą įstatymą dėl LGBT teisių ir I. Kobachidzės bei kitų pareigūnų viešus išpuolius prieš Vakarus, kilo nuogąstavimų, kad dabartinė vyriausybė veda šalį atgal į Rusijos orbitą.
Vakarų vyriausybės abejojo spalio mėn. vykusiais parlamento rinkimais, kuriuose „Sakartvelo svajonė“ surinko 54 proc. balsų. Jos teigė, kad rinkimai buvo aptemdyti pažeidimų ir Rusijos įtakos.
Sakartvelas 2023 m. gruodį gavo ES kandidatės statusą, tačiau pastaraisiais mėnesiais santykiai su Briuseliu pašlijo, pradedant nuo prieštaringai vertinamo „užsienio agentų“ įstatymo priėmimo, kuris, pasak kritikų, grasina viešai diskredituoti tūkstančius žiniasklaidos priemonių ir pilietinės visuomenės grupių kaip „tarnaujančias“ išorės jėgoms.
JAV liepą paskelbė, kad sustabdys daugiau kaip 95 mln. dolerių paramą Sakartvelo vyriausybei, įspėdamos, kad ji atsilieka nuo demokratijos.
Su proeuropietiška opozicija susivienijusi S. Zurabišvili tvirtino, kad parlamentas neturi teisės išrinkti jos įpėdinio pasibaigus kadencijai gruodžio mėn., ir pažadėjo likti poste.
„Nėra teisėto parlamento, todėl neteisėtas parlamentas negali išrinkti naujo prezidento“, – lapkričio 30 d. sakė ji.
Gruodžio 1 d. demonstrantai susirinko visuomeninio transliuotojo „Channel 1“ kieme, užblokavo įėjimą ir pažadėjo likti, kol organizacijos vadovai atsistatydins.
„Channel 1“ pareiškime teigiama, kad „žiūrovai stebi precedento neturintį spaudimą“ jo žurnalistams.
Sužeisti policininkai
Pirmadienį Sakartvelo vidaus reikalų ministerija pranešė, kad 21 policijos pareigūnas buvo sužeistas per susidorojimą su tūkstančiais žmonių, sekmadienį, ketvirtą dieną iš eilės, protestavusių prieš derybų dėl stojimo į ES sustabdymą. Per mitingus, remiamus prezidentės S. Zurabišvili, buvo suimti iš viso 224 žmonės.
„Dar viena galinga naktis, kai kartvelai tvirtai gina savo Konstituciją ir europietišką pasirinkimą. Ryžtas gatvėse nerodo jokių sustojimo ženklų!“, – socialiniame tinkle „X“ parašė S. Zurabišvili.
Mojuodami Europos ir Sakartvelo vėliavomis, dešimtys tūkstančių žmonių sekmadienio vakarą susirinko prie parlamento. Policija vaikė protestuotojus, mušė juos bei šaudė guminėmis kulkomis, paleido ašarines dujas.
Parengta pagal RFE/RL ir ELTA inf.