D. Tuskas žurnalistams pabrėžė, kad ši iniciatyva būtų „bendras Baltijos jūros šalių, kurios vienodai jaučia Rusijos keliamą grėsmę, projektas“.
„Jei Europa yra vieninga, tuomet Rusija yra technologinis, finansinis ir ekonominis nykštukas Europos atžvilgiu.
Tačiau jei Europa susiskaldžiusi, Rusija kelia grėsmę kiekvienai Europos šaliai atskirai, – pridūrė jis.
Šis pasiūlymas nuskambėjo po to, kai praėjusią savaitę buvo nutrauktas 1 tūkst. km ilgio povandeninis telekomunikacijų kabelis, jungiantis Suomiją ir Vokietiją.
Taup pat buvo nutrauktas kitas kabelis, jungiantis Švediją ir Lietuvą. Įtariama, kad prie to prisidėjo su Kinijos vėliava plaukiojantis laivas, kuris išplaukė iš Rusijos ir plaukė Baltijos jūra.
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius šį įvykį pavadino „sabotažo aktu“.
Maskva, kuri nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios suintensyvino savo hibridinio karo kampaniją Europoje.
Kremlius avadino prielaidas, kad Rusija kaip nors susijusi su nutrauktais kabeliais, „juokingomis“. Pekinas taip pat neigė bet kokį savo dalyvavimą.
Baltijos jūra ribojasi su devyniomis šalimis – Švedija, Danija, Rusija, Suomija, Estija, Latvija, Lietuva, Vokietija ir Lenkija. Sankt Peterburge ir Kaliningrado eksklave švartuojasi Rusijos karinis laivynas.
Gegužės mėn. buvęs Švedijos gynybos vadovas Micaelis Bydenas įspėjo, kad Kremlius nori perimti strategiškai svarbios jūros kontrolę, ir perspėjo, kad ji „neturi tapti Vladimiro Putino žaidimų aikštele, kurioje jis gąsdina NATO nares“.
Parengta pagal „Politico“ inf.