Sugriuvus valdančiajai koalicijai – sumaištis Vokietijoje: kas šalies laukia toliau?

2024 m. lapkričio 7 d. 21:09
Lrytas.lt
Vokietijos valdančioji koalicija trečiadienį žlugo, kancleriui Olafui Scholzui atleidus finansų ministrą ir atvėrus kelią pirmalaikiams rinkimams ir sukėlus politinį chaosą didžiausioje Europos ekonomikoje praėjus kelioms valandoms po to, kai Donaldas Trumpas laimėjo JAV prezidento rinkimu.
Daugiau nuotraukų (10)
Atleidęs finansų ministrą Christianą Lindnerį iš Laisvųjų demokratų partijos (FDP), O. Scholzas, kaip tikimasi, vadovaus mažumos vyriausybei su savo socialdemokratais ir antrąja pagal dydį Žaliųjų partija, praneša „Reuters“.
Kas toliau?
O. Scholzas sakė, kad sausio 15 d. paskelbs balsavimą dėl pasitikėjimo savo vyriausybe – tai būtina sąlyga, kad kovo pabaigoje būtų surengti rinkimai.
Pagal taisykles, sukurtas siekiant užkirsti kelią tokiai koalicinei sumaiščiai, kuri paspartino Vokietijos tarpukario demokratijos pabaigą, kancleris iš esmės kontroliuoja įvykių eigą: opozicija gali jį atstatydinti anksčiau tik tuo atveju, jei ras daugumą už konkretų alternatyvų kanclerį, o tai būtų sudėtinga esant dabartinei parlamento aritmetikai.
Vokietijos prezidentas Frankas Walteis Steinmeieris pareiškė, kad nepasinaudos savo įgaliojimais blokuoti O. Scholzo siekį surengti pirmalaikius rinkimus, kai parlamentas surengs balsavimą dėl pasitikėjimo.
Kaip O. Scholzas valdys iki rinkimų?
Žaliųjų partija, antroji pagal dydį partija pirminėje trišalėje koalicijoje, liks vyriausybėje. Neturėdami savo parlamentinės daugumos, jie turės surinkti ad hoc paramą atskiriems balsavimams iš kitų partijų.
O. Szholzas sakė, kad prašys opozicinių konservatorių (CDU) lyderio Friedricho Merzo paremti skubiai reikalingas biudžeto priemones, teigdamas, kad krizę išgyvenanti Vokietijos ekonomika negali laukti, kol vyriausybė imsis veiksmų po rinkimų.
Vienas iš neatidėliotinų klausimų – kas nutiks su keturių FDP ministrų turimais portfeliais vyriausybėje. Be Ch. Lindnerio turėto finansų ministro portfelio FDP atstovai turi teisingumo, transporto ir švietimo ministrų portfelius.
O. Scholzo sąjungininkas Joergas Kukiesas, buvęs „Goldman Sachs“ investicijų bankininkas, o dabar finansų ministro pavaduotojas, buvo pasirinktas pakeisti Ch. Lindnerį finansų ministro poste. Transporto ministras Volkeris Wissingas nori likti savo poste, o konservatyvūs krikščionys demokratai (CDU) pareiškė, kad toks prašymas nepriimtinas.
Ką gali padaryti opozicija?
F. Merzas pareiškė, kad kovo mėn. yra per vėlu pirmalaikiams rinkimams, ir paragino O. Scholzą per savaitę surengti pasitikėjimo balsavimą, kuris leistų surengti rinkimus jau sausio mėn. Tačiau jis neturi praktinių galimybių priversti O. Scholzą veikti anksčiau.
F. Merzas galėtų atsisakyti balsuoti už O. Scholzo siūlomas nepaprastąsias priemones, tačiau taip jis rizikuotų pakenkti savo puoselėjamiems tikslams, pavyzdžiui, paramai Ukrainai prieš Rusijos invaziją.
Bet kokiu atveju, apklausose stipriai lenkdamas visas koalicijos partijas, F. Merzas gali nenorėti suteikti O. Scholzui pergalės prieš pat rinkimus.
Ką dar gali padaryti Vokietijos prezidentas?
F. W. Steinmeierio vaidmuo yra daugiausia ceremoninis, nors jo pareigos – formaliai neutralios ir nepolitiškos – yra tarsi tribūna, iš kurios galima barti nevykusius politikus.
„Dabar ne laikas taktikoms ir susidorojimui“, – sakė jis, neįvardydamas nė vienos partijos.
„Atėjo protingumo ir atsakomybės metas. Tikiuosi, kad visi laikysis dabartinių reikalavimų“, – pridūrė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.