Pareigūnai atmetė D. Trumpo teiginį apie „didžiulį sukčiavimą“ Filadelfijoje

2024 m. lapkričio 6 d. 08:31
Milijonams žmonių balsuojant per rinkimus JAV, internete plito teiginiai, keliantys abejonių dėl balsavimo sąžiningumo. Rinkimų pareigūnai greitai atmetė kai kuriuos kaltinimus dėl netinkamo balsavimo, įskaitant ir vieną Donaldo Trumpo mestą kaltinimą, taip pat išaiškino kai kurias pagrįstas problemas, kurios buvo ištrauktos iš konteksto.
Daugiau nuotraukų (18)
D. Trumpo pareiškimas apie „didžiulį sukčiavimą“
D. Trumpas savo socialinės žiniasklaidos platformoje „Truth Social“ paskelbė, kad „teisėsauga atvyksta“ į Filadelfiją dėl „masinio sukčiavimo“. Jis nepateikė išsamesnės informacijos apie įtariamą sukčiavimą ar kokių nors įrodymų.
Filadelfijos policijos departamentas „BBC Verify“ sakė nežinantis, ką D. Trumpas turėjo omenyje. Filadelfijos apygardos prokuroras demokratas Larry Krasneris socialiniame tinkle X paskelbė: „Teisėsauga neturi jokių faktų, patvirtinančių šį beprotišką kaltinimą“.
Sethas Bluesteinas, respublikonų miesto komisaras Filadelfijoje, taip pat pareiškė, kad „šis kaltinimas visiškai neatitinka tiesos, tai dar vienas dezinformacijos pavyzdys, balsavimas Filadelfijoje buvo saugus“.
Nutrūkęs elektros tiekimas ir balsavimas
Keliuose įrašuose socialiniame tinkle X tvirtinama, kad elektros energijos tiekimo pertūkiai, apie kuriuos buvo pranešta Pensilvanijoje, buvo susiję su kišimusi į rinkimus. Vieame įraše, kurį peržiūrėjo ketvirtis milijono vartotojų, buvo teigiama, kad „jie nutraukia elektros tiekimą Pensilvanijoje“, paskelbtas elektros energijos tiekimo nutraukimo apygardoje žemėlapis.
Vienos iš dviejų elektros tiekėjų „FirstEnergy“ atstovas spaudai Toddas Meyersas „BBC Verify“ sakė, kad elektros gedimai paveikė aštuonias balsavimo vietas vienoje apygardoje, bet visose jose tiekimas buvo atkurtas per 10 minučių ir visos turėjo atsargines balsavimo automatų baterijas, tad rinkėjai nebuvo paveikti.
Pranešimas apie pažymėtus biuletenius
Socialinėje žiniasklaidoje paskelbtoje nuotraukoje matyti asmuo, laikantis paštu atsiųstą balsavimo biuletenį, kuriame, kaip teigiama, jau buvo žyma prie Kamalos Harris pavardės. Vaizdas iš pradžių buvo paskelbtas internete prieš kelias dienas, tačiau rinkimų dieną vėl išplatintas. Jį socialiniame tinkle X paskelbęs asmuo teigė, kad balsavus už bet kurį kitą kandidatą biuletenis būtų anuliuotas. Viename įraše, peržiūrėtame daugiau nei 3 milijonus kartų, buvo rašoma, kad nuotrauka rodo „vykstančias keistas balsavimo apgaules“.
„BBC Verify“ kalbėjosi su Kentukio rinkimų taryba, kuri atmetė kaltinimą. Ji nurodė, kad iki šiol buvo išsiuntusi 130 tūkst. biuletenių ir jai nebuvo pranešta apie jokius nusiskundimus dėl paštu siunčiamų biuletenių su iš anksto atspausdintais ženklais kandidatų atrankos langeliuose. „Kadangi niekas nepateikė iš anksto pažymėto balsavimo biuletenio rinkimų administratoriams ar teisėsaugai, teiginys, kad bent vienas biuletenis galėjo turėti iš anksto atspausdintą žymą Kentukyje šiuo metu egzistuoja tik socialinėje žiniasklaidoje“, – sakoma pranešime.
Teiginys apie kariuomenei nepasiųstus biuletenius
Įrašas socialiniame tinkle X, kuriame teigiama, kad „Pentagonas neišsiuntė balsavimo biuletenių aktyviems karinės tarnybos nariams prieš rinkimus“, buvo peržiūrėtas daugiau nei 28 mln. kartų. Jame remiamasi trijų Kongreso narių respublikonų laišku gynybos sekretoriui Lloydui Austinui, kuriame reiškiamas „didžiulis susirūpinimas“ dėl „trūkumų“ užjūrio karinio personalo balsavimo procedūrose.
Tačiau laiške Pentagonas nekaltinamas, kad neatsiuntė jiems balsavimo biuletenių. Tai nėra Pentagono pareiga – kariškiai gali balsuoti užsienyje per Federalinę balsavimo pagalbos programą (FVAP), o rinkimų pareigūnai jiems siunčia biuletenius ten, kur jie yra registruoti JAV. Jei biuletenis būtų nepristatytas iki balsavimo termino, kariškiai gali jį atsisiųsti per FVAP svetainę.
Teiginys apie balsavimo mašiną Kentukyje
Internete išplito vaizdo įrašas, kuriame rodoma, kaip vienoje Kentukio apygardoje kažkas balsavimo mašina mėgina pakartotinai balsuoti už D. Trumpą ir jam nepavyksta, tačiau balsas pasirodo šalia K. Harris pavardės. Asmuo sako „10 kartų paspaudęs D. Trumpo pavardę, bet tai nesuveikė, tada pradėjau įrašinėti ir galite matyti, kas atsitiko (...) Perjungė į K. Harris“.
Kitame įraše, peržiūrėtame beveik septynis milijonus kartų, yra vaizdo įrašas, kuriame teigiama: „Balsavimo automatai Kentukyje tiesiogine prasme keičia balsavimą už D. Trumpą į balsavimą už K. Harris. Tai yra kišimasis į rinkimus!“.
Rinkimų pareigūnai patvirtino, kad vaizdo įrašas autentiškas ir kad aparatas sugedo, tačiau sakė, jog tai buvo pavienis atvejis ir rinkėjas galėjo atiduoti savo balsą, kaip ketino. Aptariama mašina buvo sustabdyta, patikrinta ir vėliau tą pačią dieną apskrities tarnautojas feisbuke paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti, kad mašina veikia gerai.
„Tokio masto rinkimuose visada bus problemų“, – sakė JAV rinkimų tinklalapio „Ballotpedia“ balsavimo ekspertas Josephas Greaney. „Gali sugesti viena ar dvi mašinos, bet žmonės tai paverčia didesne problema, tačiau su dideliu pasitikėjimu galiu pasakyti, jog tai pavieniai incidentai“, – pridūrė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.