D. Trumpas yra respublikonų kandidatas į prezidentus jau trečius rinkimus iš eilės. Kai po pirmosios kadencijos jį nugalėjo Joe Bidenas, šalis buvo koronaviruso ribojimų ir socialinių neramumų sukūryje.
Tai įvyko po jo kampanijos, kurios pagrindinės idėjos buvo tiek ekonomikos sveikatos, tiek teisėtvarkos atkūrimas.
Žemiau pateikiame jo politinio pažadus šį kartą.
Ukraina ir NATO
Respublikonas laikosi izoliacionistinės užsienio politikos ir nori, kad JAV atsiribotų nuo konfliktų kitose pasaulio šalyse.
Jis pažadėjo užbaigti karą Ukrainoje „per 24 valandas“ derybomis su Rusija, o demokratai sako, kad tai padrąsintų Vladimirą Putiną.
„Aš labai gerai pažįstu (Volodymyrą) Zelenskį ir labai gerai pažįstu (Vladimirą) Putiną, – sakė jis per prezidentinius debatus. – Manau, kad JAV geriausiai suinteresuotos užbaigti šį karą ir tiesiog jį užbaigti, susitarti dėl susitarimo.“
D. Trumpas nepateikė jokių detalių, ko, jo nuomone, kiekviena pusė turėtų atsisakyti tokiame susitarime, o Kremlius pareiškė, kad per 24 valandas nieko negalima padaryti.
D. Trumpas taip pat sakė, kad sustabdys pinigų srautus į Ukrainą. J. Bidenas balandžio mėn. pasirašė 61 mlrd. dolerių (56,3 mlrd. eurų) karinės pagalbos Ukrainai sutartį.
Kalbant apie NATO, jis yra ne kartą pareiškęs, kad šalys, kurios nesiekia patariamojo 2 proc. BVP, skiriamų gynybai, turėtų nesitikėti su naryste susijusios apsaugos.
Izraelio ir Gazos karas
D. Trumpas pozicionuoja save kaip tvirtą Izraelio šalininką ir pasmerkė propalestinietiškus šalininkus JAV koledžų miesteliuose.
Tačiau kartais jis taip pat kritikavo tai, kaip Izraelis vykdė karą.
Jis yra sakęs, kad karas nebūtų įvykęs, jei jis būtų buvęs prezidentas, tačiau nepateikė jokių detalių, kaip būtų užkirtęs jam kelią ar jį užbaigtų.
Būdamas prezidentu jis supykdė palestiniečius perkeldamas ambasadą į Jeruzalę, o jo administracija nustojo vadinti tarptautinei teisei prieštaraujančias Izraelio gyvenvietes Vakarų Krante neteisėtomis.
Ekonomika
Tai didžiausias klausimas rinkėjams, ir atrodo, kad jų nuotaikas formuoja ne spartus ekonomikos augimas ir mažas nedarbas, o didelės maisto ir būsto kainos.
Infliacija smarkiai sumažėjo nuo 2022 m. pasiekto 40 metų aukščiausio lygio, tačiau buvęs Niujorko verslininkas ekonomikos klausimu išlaikė nuolatinį apklausų pranašumą prieš savo varžovus demokratus.
Vienas iš 20 pagrindinių pažadų jo rinkimų kampanijos interneto svetainėje yra „padaryti galą infliacijai ir vėl padaryti Ameriką įperkančią“.
Prezidento galios tiesiogiai mažinti kainas yra labai ribotos. D. Trumpas pažadėjo plėsti JAV energijos gavybą, atverdamas naftos gręžiniams tokias teritorijas kaip Arkties dykuma, ir tai, jo teigimu, sumažintų energijos kainas, nors analitikai tai vertina skeptiškai.
Jis teigia, kad gali sumažinti būsto kainas neleisdamas kai kuriems dokumentų neturintiems imigrantams gauti hipotekos paskolų, o kitus deportuodamas ir pradėdamas namų statybos programą federalinėje žemėje.
Mokesčiai
D. Trumpas yra numatęs nemažai mokesčių mažinimo priemonių.
Pirmiausia jis nori pratęsti 2017 m. įvestus mokesčių sumažinimus, kurių galiojimas baigsis kitais metais. Tai buvo didžiausia per kelis dešimtmečius mokesčių pertvarka, kuria siekta supaprastinti mokesčių kodeksą ir skatinti ekonomikos augimą bei investicijas.
Didžiausi sumažinimai buvo skirti įmonėms ir turtingiesiems, kuriuos demokratai ragino atšaukti.
Respublikonai taip pat nori dar vienu procentiniu punktu sumažinti pelno mokestį ir pasiūlė jį sumažinti dar labiau – iki 15 proc.
Jis pasiūlė neapmokestinti arbatpinigių – šį pasiūlymą vėliau parėmė ir jo oponentė Kamala Harris.
D. Trumpas taip pat paragino panaikinti socialinio draudimo įmokų mokestį – tai būtų žingsnis, kurį palankiai sutiktų į pensiją išėję amerikiečiai, tačiau kartu tai atvertų didelę skylę biudžete.
Prekyba
D. Trumpas tapęs prezidentu nutraukė JAV laisvosios prekybos erą, tačiau jo įvestus tarifus Kinijos importui Joe Baidenas iš esmės išsaugojo ir net išplėtė.
Šį kartą jis pasiūlė naujus 10–20 proc. tarifus daugumai užsienio prekių, iš Kinijos importuojamoms prekėms nustatydamas 60 proc. tarifų.
Taip jis siekia skatinti vietos gamintojus ir sustabdyti užsakomųjų paslaugų teikimą, tačiau kai kurie ekonomistai perspėjo, kad tai gali padidinti kainas vartotojams.
Per prezidentinius debatus su K. Harris D. Trumpas pabrėžė, kad jis įvedė muitus Kinijos prekėms ir kad J. Bideno administracija jų nepanaikino.
Imigracija
Tai pirmauja jo prioritetų sąraše, kaip ir 2016 m., kai „pastatyti sieną“ buvo jo kampanijos šūkis.
2023 m. pabaigoje sienos kirtimų skaičius pasiekė rekordinį lygį, tačiau šiais rinkimų metais sumažėjo.
D. Trumpas pažadėjo užsandarinti sieną, užbaigdamas sienos statybą ir sustiprindamas teisės aktų vykdymą.
Jis taip pat pažadėjo didžiausią masinį dokumentų neturinčių migrantų deportavimą per visą JAV istoriją.
Jo pasirinktas kandidatas į viceprezidentus J. D. Vance'as sakė, kad pirmiausia bus išsiunčiamas milijonas žmonių, tačiau ekspertai BBC sakė, kad tokio masto deportacijos susidurs su didžiuliais teisiniais ir logistiniais iššūkiais. Taip pat teigiama, kad tai gali sulėtinti ekonomikos augimą.
Pagal kitą D. Trumpo politiką dokumentų neturinčių gyventojų vaikai nebegalėtų pretenduoti į pilietybę, nors tai susidurtų su didelėmis teisinėmis kliūtimis.
Abortai
Tai pirmieji prezidento rinkimai po to, kai 2022 m. Aukščiausiasis Teismas panaikino konstitucinę teisę į abortus, ir D. Trumpui sunkiai sekasi rasti nuoseklią žinutę.
Trys teisėjai, kuriuos jis paskyrė būdamas prezidentu, turėjo lemiamą reikšmę priimant šį svarbų sprendimą, kuriuo demokratai pasinaudojo telkdami šalininkus, nes daugelyje valstijų buvo įvesti abortų apribojimai.
Pats D. Trumpas nuolat sakydavo, kad valstijoms turėtų būti suteikta teisė pačioms spręsti dėl abortų įstatymų.
Tačiau pastarosiomis savaitėmis jis stengėsi žengti neperprantamu keliu, užimdamas nuosaikesnę poziciją ir stengdamasis neatitraukti savo konservatyvios bazės.
Jis kritikavo Floridos šešių savaičių draudimą, išprovokuodamas piktą reakciją, bet taip pat sakė, kad nepritars balsavimo priemonei šioje valstijoje, įtvirtinančiai teisę į abortą.
Per prezidento debatus jis sakė, kad nepasirašys nacionalinio abortų draudimo įstatymo.
Sveikatos apsauga
Savo 20 svarbiausių prioritetų sąraše D. Trumpas žada nemažinti „Medicare“ – federalinio sveikatos draudimo, skirto vyresnio amžiaus žmonėms ir jaunesniems neįgaliesiems.
Būdamas prezidentu jis nesėkmingai bandė išardyti prezidento Baracko Obamos pasirašytą teisės aktą – Įperkamos priežiūros įstatymą, kuriuo buvo išplėstas draudimas milijonams žmonių.
Jis vis dar kritikuoja įstatymą, kuris tebėra populiarus, tačiau kovą savo socialiniame tinkle „Truth Social“ pareiškė, kad neketina jo naikinti.
Neseniai jis paragino mokesčių mokėtojų lėšomis finansuoti vaisingumo gydymą, tačiau neaišku, ar tokioms didelėms išlaidoms pritars respublikonai Kongrese.
Nusikalstamumas
Jis pažadėjo sunaikinti narkotikų kartelius, užgniaužti gaujų smurtą ir atstatyti demokratų valdomus miestus, kurie, pasak jo, yra užvaldyti nusikalstamumo.
Jo respublikonų politinėje platformoje žadama atkurti saugumą rajonuose, papildant policijos padalinius ir apsaugant pareigūnus nuo „nepagrįstų ieškinių“.
Demokratai pabrėžia, kad jo pažadas suteikti malonę šimtams nuteistų sausio 6 d. riaušininkų prieštarauja jo pozicijai dėl įstatymų ir tvarkos.
Jie taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad, remiantis FTB duomenimis, 2023 m. smurtinių nusikaltimų sumažėjo 6 proc., o nužudymų – 13 proc.
Gamta ir klimatas
Būdamas prezidentu D. Trumpas panaikino šimtus aplinkos apsaugos priemonių, įskaitant elektros jėgainių ir transporto priemonių išmetamo anglies dioksido kiekio apribojimus ir federalinių vandens kelių apsaugą.
Šį kartą jis vėl žada mažinti reguliavimą, ypač kaip būdą padėti Amerikos automobilių pramonei.
Jis nuolat puola elektromobilius, žadėdamas panaikinti J. Bideno tikslus, skatinančius pereiti prie ekologiškesnių automobilių.
Be to, jis jau seniai pasisakė prieš jūros vėjo jėgainių parkus, žadėdamas sustabdyti šio atsinaujinančios energijos šaltinio naudojimą, kai tik bus išrinktas.
Parengta pagal BBC inf.