Buvusio prezidento sąjungininkams ginant jį nuo demokratų teiginių, kad jis yra „fašistas“ ir numanomas autoritaras, iš dalies pagrįstų jo buvusio administracijos vadovo Johno Kelly perspėjimais, D. Trumpas sekmadienį sakė kalbą, kuri gali pranašauti ekstremaliausią prezidentavimą šiuolaikinėje istorijoje, jei lapkričio 5 d. jis įveiks demokratų kandidatę Kamalą Harris, rašo tradiciškai demokratams palankesnis JAV naujienų kanalas CNN.
„Jungtinės Valstijos yra okupuota šalis“, – sakė D. Trumpas, demokratams ant istorinės Niujorko arenos eksterjero rodant užrašus „Trumpas yra nesukalbamas“ ir „Trumpas gyrė Hitlerį“.
Milžiniškas mitingas buvo įvardytas kaip D. Trumpo, bandžiusio panaikinti praėjusių rinkimų rezultatus ir 2021 m. gėdingai palikusio postą, paskutinio etapo pradžia, kuriuo jis siekia įvykdyti vieną didžiausių sugrįžimų Amerikos politinėje istorijoje. Prieš jam pradedant kalbėti, kai kurie pagrindiniai D. Trumpo šalininkai svaidėsi rasine ir vulgaria retorika. Buvęs kandidatas į Kongresą Davidas Remas pavadino K. Harris „antikristu“ ir „velniu“, o kiti pliekė Hillary Clinton, „nelegalus“ ir benamius. Komikas Tony'is Hinchcliffe'as Puerto Riką pavadino „plaukiojančia šiukšlių sala“.
Vėliau D. Trumpo kampanija išsižadėjo šios replikos, o jos atstovė spaudai Danielle Alvarez pareiškime CNN teigė: „Šis pokštas neatspindi prezidento D. Trumpo ar kampanijos požiūrio.“
Didelė dalis D. Trumpo kalbos buvo kupina netiesos ir perdėtų teiginių, rašo CNN. Tai buvo būtent tokia retorika, kuri, K. Harris kampanijos nuomone, gali paskatinti nuosaikius rinkėjus ir nepatenkintus respublikonus pasirinkti viceprezidentę. Tačiau tai taip pat yra respublikonų kandidato statymas, kad jis gali išjudinti didžiulę rinkėjų bazę ir suaktyvinti rinkėjus, kurie paprastai nebalsuoja, bet pritaria jo griežtai politikai.
Mažų mažiausiai tai paaiškino, su kokiu pasirinkimu rinkėjai susidurs artimiausiomis dienomis, K. Harris žadant amerikiečiams, kad jie galės gyventi toliau nuo kraštutinio D. Trumpo elgesio, kuris pirmosios kadencijos metu išbandė teisinės valstybės principus ir konstitucinius prezidentų suvaržymus.
Buvusio prezidento aštri antiimigracinė retorika priskiriama prie ryškiausios demagogijos, kurią nuo Antrojo pasaulinio karo vykdė bet kurios Vakarų valstybės pagrindinis veikėjas. Tačiau ją taip pat papildė aštrūs ekonominiai argumentai, kurie buvo antrasis D. Trumpo baigiamosios kalbos etapas ir buvo nukreipti į daugelio amerikiečių, kurie, nepaisant mažėjančios infliacijos, kovoja su didelėmis maisto produktų kainomis, nusivylimą.
„Norėčiau pradėti nuo labai paprasto klausimo: ar jums dabar geriau nei prieš ketverius metus? – į minią Niujorke kreipėsi D. Trumpas. – Šiandien esu čia su vilties žinia visiems amerikiečiams: jūsų balsavimu šiuose rinkimuose aš sustabdysiu infliaciją. Sustabdysiu į mūsų šalį plūstančių nusikaltėlių invaziją ir sugrąžinsiu amerikietišką svajonę.“
Jis taip pat sakė, kad sieks mokesčių lengvatos „šeimos slaugytojams, kurie rūpinasi tėvais ar artimaisiais“ – po to, kai K. Harris pristatė savo platformą, kurioje siūlė, kad „Medicare“ apmokėtų sveikatos priežiūrą namuose. (Red. past. – „Medicare“ – tai federalinė sveikatos draudimo programa Jungtinėse Valstijose, skirta 65 metų ir vyresniems žmonėms bei jaunesniems neįgaliesiems.)
„Jei K. Harris gaus dar ketverius metus, mūsų ekonomika niekada neatsigaus. Jei laimėsiu aš, greitai sukursime didžiausią ekonomiką pasaulio istorijoje“, – sakė D. Trumpas.
Pirmoji buvusio prezidento rinkimų kampanija 2016 m. rėmėsi uždegančia retorika apie meksikiečių migrantus. Praėjus aštuoneriems metams, jis sako, kad migrantai yra tiesiogiai kalti dėl piliečių ekonominio nusivylimo, vadovaudamasis užsispyrimu, kurį per visą istoriją naudojo kraštutinių dešiniųjų lyderiai.
Sulaužytos tradicijos
Tamsus D. Trumpo pasirodymas dar labiau padidino apčiuopiamą įtampą, tvyrančią šalyje likus mažiau savaitei iki rinkimų, kurie gali tapti nacionalinio lūžio tašku. Kiekvieno kandidato šalininkai baiminasi, kas nutiks, jei jų kandidatas pralaimės kovoje, kurioje išryškėjo dvi nesutaikomos ateities vizijos ir tai, ką reiškia būti amerikiečiu. D. Trumpo perspėjimai, kad jis įsivaizduoja prezidentavimą, kurio metu valdžia bus nekontroliuojama, bet skirta „atlygiui“, sustiprina jausmą, kad artėja lemtinga akimirka, vertina CNN.
Demokratų kandidatas į viceprezidentus Timas Walzas palygino D. Trumpo mitingą Manhatano centre su liūdnai pagarsėjusiu 1939 m. pronacistiniu susirinkimu ankstesnėje arenoje toje pačioje vietoje, dabar demokratams atvirai vadinant buvusį prezidentą „fašistu“.
Sekmadienio triukšmingas renginys pabrėžė, kaip 2024 m. prezidento rinkimai griauna tradicijas, nes kitą savaitę D. Trumpas vargu ar bus konkurencingas Niujorko valstijoje. Tačiau buvusio prezidento sugrįžimas į miestą, kuriame jis pastatė dangoraižius, atspindinčius jo išskirtinę asmenybę, parodė, kaip kandidatai ieškojo antraščių toli nuo kovojančių valstijų.
K. Harris savo ruožtu penktadienį lankėsi raudonojoje (respublikonams palankioje) Teksaso valstijoje, kad atkreiptų dėmesį į griežtą respublikonų abortų politiką, kuri, kaip ji perspėja, gali išplisti visoje šalyje, jei laimės D. Trumpas. O antradienį ji rengia renginį Vašingtone.
Abu kandidatai žengia į paskutinę kampanijos savaitę, o apklausos rodo, kad varžybos svyruojančiose valstijose ir nacionaliniu mastu yra lygios. Rinkimai jau prasidėjo – 40 mln. amerikiečių balsavo iš anksto asmeniškai arba paštu. CNN apklausa rodo, kad nacionaliniu mastu aiškaus lyderio nėra: K. Harris turi 48 proc. balsų, o D. Trumpas – 47 proc.
Lenktynės bus sprendžiamos kovos laukuose, įskaitant „Mėlynosios sienos“ valstijas Pensilvaniją, Mičiganą ir Viskonsiną, taip pat „Saulės juostos“ valstijas Šiaurės Karoliną, Džordžiją, Arizoną ir Nevadą. Rezultatas gali priklausyti nuo vos kelių dešimčių tūkstančių balsų, todėl kelias dienas vyks įtemptas balsų skaičiavimas, kuris tik sustiprins baimę dėl ginčytinų rinkimų.
K. Harris ginklai
Išankstinis balsavimas paaiškina, kodėl K. Harris savo baigiamąjį argumentą pateikė likus visai savaitei iki rinkimų dienos – antradienio vakarą ji surengė mitingą Vašingtone, prie Baltųjų rūmų. Čia simbolika yra aštri, nes tai vieta, kurioje 2021 m. sausio 6 d. įvyko liūdnai pagarsėjęs D. Trumpo mitingas, kai jis prieš tai, kai jo minia įsiveržė į JAV Kapitolijų, bandydama sužlugdyti prezidento Joe Bideno pergalės rinkimuose patvirtinimą, miniai pasakė „kovokit kaip pragaras“, kitaip jie neturės šalies.
K. Harris mitingas tapo ryžtingu simboliu vis svarbesnei jos kampanijos temai – kad D. Trumpas kelia egzistencinę grėsmę Amerikos demokratijai.
Ši žinia buvo J. Bideno kampanijos ašis, kol jis liepos mėn. palaidojo savo perrinkimo siekį. K. Harris iš pradžių neteikė pirmenybės tai pačiai temai, bet ji vis labiau ją palaiko. Tačiau kai kurie demokratai nerimauja, kad amerikiečiai labiau domisi, kaip ji galėtų greitai pagerinti jų ekonominę padėtį.
„Kiek veiksmingas yra puolimas prieš D. Trumpą, kad jis yra fašistas? Ši tema nėra tokia įtikinama kaip kontrastingos žinutės, kuriose pristatomi K. Harris ekonominiai planai ir jos pažadas ginti reprodukcines teises“, – rašoma spalio 25 d. elektroniniame laiške, kurį demokratams išsiuntė pagrindinis K. Harris kampaniją remiantis komitetas „Future Forward“ ir apie kurį pirmasis pranešė dienraštis „The New York Times“.
Pastarosiomis dienomis D. Trumpas atsiliepė į demokratų ir buvusios jo administracijos vadovo J. Kelly teiginius, kad jis yra autoritarizmo siekiantis žmogus.
Dėl to respublikonų kandidatas į viceprezidentus, Ohajo senatorius J. D. Vance'as, stengėsi išrinkti ir iš naujo apibrėžti buvusio prezidento komentarus, užrašytus ant protokolo, ir kaltino žurnalistus, kad jie praneša būtent tai, ką pasakė jų bosas.
J. D. Vance'as ugningame interviu su CNN žurnalistu Jake'u Tapperiu sekmadienį primygtinai tvirtino, kad buvęs prezidentas neturėjo omenyje politinių oponentų, kai atvirai svarstė galimybę pasitelkti kariuomenę ir Nacionalinę gvardiją prieš „priešą iš vidaus“. Tačiau D. Trumpas anksčiau vis dėlto patikslino, kad kalbėjo apie tokius asmenis kaip buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi ir Kalifornijos respublikonas Adamas Schiffas.
„Jis sakė, kad nori panaudoti kariuomenę, kad susidorotų su kraštutiniais kairiaisiais lunatikais, kurie kelia riaušes, ir <...> taip pat pavadino juos „priešu iš vidaus“. Atskirai, visiškai kitame kontekste, visiškai kitame pokalbyje, jis pasakė, kad Nancy Pelosi ir Adamas Schiffas kelia grėsmę šiai šaliai“, – sakė J. D. Vance'as.
Tiek D. Trumpas, tiek K. Harris paskutinėmis dienomis taikosi į strateginius savo pagrindinių rinkėjų sektorius. Pavyzdžiui, K. Harris sekmadienį iš naujo bandė pritraukti juodaodžius rinkėjus vyrus, kurių dalis, atrodo, linksta prie D. Trumpo.
Vienoje kirpykloje Vakarų Filadelfijoje – rajone, kuriame jai reikia didelio rinkėjų aktyvumo, kad atremtų D. Trumpo pranašumą Pensilvanijos kaimo vietovėse, viceprezidentė dalyvavo diskusijoje su juodaodžiais vyrais, kurioje daugiausia dėmesio skyrė geresnių galimybių suteikimui. Ji taip pat pabrėžė, kad ši Sandrauga ir jos 19 rinkėjų balsų yra gyvybiškai svarbūs – tai gali užkirsti jai kelią į Baltuosius rūmus, jei jie atiteks D. Trumpui, kaip nutiko per jo triumfą 2016 m. rinkimuose.
„Mes tai padarysime – pergalė eina per Filadelfiją ir ji eina per Pensilvaniją“, – sakė K. Harris.
Viceprezidentė taip pat orientuojasi į kitą rinkėjų grupę, kuri galėtų padėti jai patekti į Baltuosius rūmus – moteris rinkėjas. Ji stengiasi išnaudoti ir taip didelį lyčių atotrūkį savo naudai.
Šeštadienį Mičigane ji pasirodė kartu su Michelle Obama – vangia politine figūra, kuri vis dėlto yra labai populiari tarp demokratų. Galingoje kalboje buvusi pirmoji ponia kreipėsi ne tik į moteris, bet ir į „vyrus, kurie mus myli“. Ji perspėjo, kad D. Trumpo istorija kuriant konservatyvų Aukščiausiąjį Teismą, panaikinusį federalinę teisę į abortą, turės rimtų pasekmių moterų sveikatai.
„Prašau, prašau, neatiduokite mūsų likimų tokiems kaip D. Trumpas, kuris nieko apie mus nežino, kuris parodė gilią panieką mums, – sakė M. Obama. – Nes balsavimas už jį yra balsavimas prieš mus, prieš mūsų sveikatą, prieš mūsų vertę.“
Parengta pagal CNN inf.