Po prieštaringų rinkimų Sakartvele – niūri M. Laurinavičiaus prognozė: „Gruzija juda Baltarusijos keliu“

2024 m. spalio 29 d. 20:38
Sakartvelo parlamento rinkimus laimėjus valdančiąjai prorusiškai „Sakartvelo savajonės“ partijai, analitikas Mariaus Laurinavičius perspėja, kad šalis juda Baltarusijos keliu, o dėl ten įsigalėjusių lyderių ir jų pasirinktos krypties šalį vėl vadina Gruzija, o ne Sakartvelu.
Daugiau nuotraukų (10)
Savaitgalį parlamentą rinko ne tik Lietuva, bet ir Sakartvelas. Šios šalies rinkimų komisija pranešė, kad rinkimus laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, surinkusi daugiau kaip 53 proc. balsų.
Opozicija sako, kad rinkimai „pavogti“, populiariausias rinkimuose dalyvavęs opozicijos aljansas „Koalicijos už permainas“ pareiškė, kad dėl įtarimų rinkimų klastojimu atsisakys savo vietų parlamente. O šalies prezidentė ragina piliečius protestuoti, rezultatus vadindama „specialiąja Rusijos operacija“. Kremlius bet kokius kaltinimus savo adresu atmeta.
Vakarų lyderių reakcija aiški – skamba prašymai nuodugniai ištirti visus pranešimus apie rinkimų pažeidimus, jie yra smerkiami. Tik šiuo metu Europos Sąjungai pirmininkaujančios Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas nutarė aplankyti Tbilisį.
„Ką p. Orbanas besakytų savo vizito Sakartvele metu, Europos Sąjungai jis neatstovauja“, – taip šį Orbano žingsnį įvertino ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
Kad šie rinkimai nepraeis be problemų, buvo akivaizdu dar iki jų: įtampa šalyje augo, stebėjome ir užsienio agento įstatymo priiminėjimą. Paprastai kartvelai tikrai eina į gatves, kai kažkuo yra nepatenkinti, tik tai prie šios valdžios nedavė didesnių vaisių, ambicijos buvo prigesintos.
„Substack“ kanalo „Mariaus Laurinavičiaus analitika“ įkūrėjas Marius Laurinavičius įvertindamas padėtį Sakartvele sako, kad šalį dabar valdo iš esmės Rusijos oligarchas – dėl to Sakartvelą jis vadina Gruzija. Ir jis nesutinka su šalies prezidentės komentaru dėl „specialios Rusijos operacijos“.
„Kad ir kaip būtų, Bidziną – o, tiksliau, Borisą – Ivanišvilį (nes pats save visą gyvenimą jis vadino tik Borisu (...) vadinu Rusijos oligarchu. Tikrai ne be pagrindo. Tai yra atskiras žaidėjas – jis susijęs su Kremliaus mafijos režimu, jis ten užaugo, padarė savo verslą – bet būtų klaida sakyti, kad jis tiesiogiai Kremliaus kontroliuojamas.
Todėl, sakyčiau, kad tai yra „specialioji Rusijos oligarcho“, valdančio Gruziją, operacija – kai jis per šią kadenciją visiškai įsitvirtino Gruzijoje labai panašią valdžią, kokia yra Rusijoje“, – Žinių radijo laidai „Gyvenu Europoje“ kalbėjo analitikas, pridurdamas, kad tai, žinoma, yra naudinga Kremliui.
M. Laurinavičiaus teigimu, Vakarams ką nors nuveikti Sakartvelo atžvilgiu buvo įmanoma prieš kokius trejus metus, o dabar – per vėlu, nes B. Ivanišvilis jau įtvirtino savo, kaip sako analitikas, diktatūrą.
Todėl Europos Sąjungai imtis kokių nors sankcijų prieš Sakartvelą prasmės nėra – tai nieko nepakeistų. Iki šiol, po to, kai buvo priimtas vadinamasis užsienio agento įstatymas, ES jau baudė kartvelus – stabdė finansavimą, sustabdė ir narystės ES procesą.
„Dabar vienintelis dalykas, kuris galėtų pakeist padėtį pačioje Gruzijoje – revoliucija, kuriai jėgų, deja, aš irgi nematau“, – konstatavo analitikas.
Tai, kad dabar dalis opozicijos atsisako savo vietų parlamente, gali tikrai netrumpam laikui paralyžiuoti valdžios darbą šalyje. Tikėtis, kad bus vykdomi Vakarų raginimai tirti rinkimų pažeidimus, matyt, būtų naivu. O jei įvyktų pirmalaikiai rinkimai, ko gero, jie bagtųsi taip pat.
„Gruzija šiuo metu juda Baltarusijos keliu“, – Žinių radijui reziumavo M. Laurinavičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.