Sakartvelo prezidentė S. Zurabišvili rinkimus pavadino „Rusijos specialiąja operacija“: Tbilisyje laukiama didelių protestų

2024 m. spalio 28 d. 15:17
Lrytas.lt
Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili pareiškė, kad nepripažįsta šeštadienį įvykusių šalies parlamento rinkimų rezultatų, ir paragino piliečius prisijungti prie masinių demonstracijų.
Daugiau nuotraukų (7)
Sakartvelo rinkimų komisijos duomenimis, spalio 26 d. vykusiuose rinkimuose daugumą laimėjo valdančioji prorusiška partija „Sakartvelo svajonė“. Proeuropietiškos partijos užginčijo šį rezultatą, o Europos stebėtojai taip pat teigė, kad rinkimai pasižymėjo bauginimais ir pažeidimais.
„Aš nepripažįstu šių rinkimų“, – sekmadienį spaudos konferencijoje pareiškė prezidentė S. Zurabišvili, pranešė „Echo of the Caucasus“.
„Šie rinkimai negali būti pripažinti. Tai tas pats, kas pripažinti Sakartvelo pavaldumą Rusijai. <...> Niekas negali atimti iš Sakartvelo europinės ateities“, – pridūrė ji.
S. Zurabišvili pavadino rezultatus „visiška falsifikacija“, o šiuos rinkimus – „Rusijos specialiąja operacija“. Ji paragino piliečius prisijungti prie jos Tbilisio Laisvės aikštėje Rustavelio prospekte ir protestuoti prieš suklastotus rinkimus.
„Turime vienytis ir pareikšti, kad nepripažįstame šių rinkimų, netoleruojame Rusijos ir jos invazijos į Sakartvelą tokia forma“, – sakė ji.
„Mes stovėsime kartu. <...> Norėčiau pakviesti jus visus rytoj (pirmadienį) 19 val. į Rustavelį, kad galėtume kartu pasakyti, paskelbti visam pasauliui, kad mes nepripažįstame šių rinkimų, mes giname konstitucines teises“, – pridūrė Sakartvelo prezidentė.
S. Zurabišvili žodžiai atkartoja buvusio ministro pirmininko Giorgio Gacharijos, opozicijos lyderio, kuris sakė, kad rezultatai „neatspindi Sakartvelo žmonių valios“, ir ragino imtis „protingų protesto formų“, kad „apgintų europietišką šalies ateitį“, žodžius.
Oligarcho Bidzinos Ivanišvilio įkurta partija „Sakartvelo svajonė“ priartino šalį prie Maskvos ir trukdo jai siekti narystės ES. Šių metų pradžioje Tbilisiui priėmus prieštaringai vertinamą užsienio agentų įstatymą, ES faktiškai įšaldė Sakartvelo stojimo į ES procesą, nors praėjusių metų gruodį jam buvo suteiktas kandidatės statusas.
Užsienio agentų įstatymo priėmimas sukėlė plačius protestus visoje šalyje.
Partija taip pat pareiškė, kad sieks konstitucinio draudimo UNM, vienai pagrindinių šalies opozicinių partijų, kurią įkūrė buvęs prezidentas Michailas Saakašvilis, ir kitoms opozicinėms grupėms.
Paskelbus spalio 26 d. balsavimo rezultatus, Sakartvelo opozicinės grupės atsisakė juos pripažinti ir teigė, kad rinkimai buvo pavogti, nurodydamos, kad rinkimų stebėtojai pranešė apie įvairius pažeidimus visoje šalyje, įskaitant balsavimo biuletenių klastojimą ir rinkėjų bauginimą.
Europos rinkimų stebėtojai taip pat atkreipė dėmesį į Sakartvelo rinkimų proceso problemas.
„Stebėjimo metu pastebėjome balsų pirkimo ir dvigubo balsavimo atvejų prieš rinkimus ir jų metu, ypač kaimo vietovėse“, – sakė Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos delegacijos vadovas Ioanas Bulai.
„Valdančiosios partijos kamerų buvimas balsavimo punktuose ir žmonės prie balsavimo punktų, stebintys ir galbūt kontroliuojantys rinkėjus, sukūrė spaudimo ir partijų organizuoto bauginimo atmosferą“, – pridūrė jis.
Spalio 27 d. Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė pareiškė, kad Sakartvelo parlamentas patvirtins vyriausybę, nepaisant opozicijos protestų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.