Verslininko ryšius su Rusijos diktatoriumi patvirtino keli Jungtinių Valstijų, Europos ir Rusijos pareigūnai, rodo leidinio atliktas didelės apimties tyrimas.
Žurnalistai išsiaiškino, kad E. Muskas ir V. Putinas „kalbasi apie verslą, asmeninius reikalus ir geopolitinius klausimus, kylančius padidėjus įtampai tarp Rusijos ir Vakarų“.
Nors E. Muskas viešai pažymėjo, kad 2021 m. su V. Putinu turėjo tik vieną pokalbį, pasak WSJ, jo bendravimas su Rusijos pareigūnais tęsėsi ir 2022 m.
Tuo metu milijardierius kalbėjosi su tokiais Kremliaus pareigūnais, kaip V. Putino administracijos vadovo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka. Šių diskusijų detalės lieka neaiškios.
E. Musko ryšiai su Rusijos pareigūnais, įskaitant patį V. Putiną, sukėlė JAV pareigūnų susirūpinimą.
Verslininkas yra sudaręs svarbius susitarimus su JAV vyriausybe, įskaitant Pentagoną ir NASA, ir turi prieigą prie slaptos informacijos, ypač per kosmoso bendrovę „SpaceX“.
Panašu, kad JAV vyriausybė žino apie V. Putino ir E. Musko ryšius, tačiau šią informaciją laiko paslaptyje.
Keletas Baltųjų rūmų pareigūnų teigė, kad apie pokalbius neturėjo jokios informacijos. Ši tema yra labai jautri, atsižvelgiant į vis didesnį E. Musko dalyvavimą Donaldo Trumpo kampanijoje ir artėjančius JAV prezidento rinkimus.
E. Muskas į prašymus pakomentuoti neatsakė. Milijardierius kai kurių sluoksnių kritiką, kad jis tapo V. Putino apologetu, pavadino „absurdiška“ ir sakė, kad jo bendrovės „padarė daugiau, kad pakenktų Rusijai, nei bet kas kitas“.
Vienas su pokalbiais susipažinęs asmuo sakė, kad vyriausybė susiduria su dilema, nes yra labai priklausoma nuo milijardieriaus technologijų.
Bendrovė „SpaceX“ į orbitą iškelia svarbius nacionalinio saugumo palydovus ir yra ta bendrovė, kuria remiasi NASA, gabendama astronautus į Tarptautinę kosminę stotį ir iš jos.
„Jiems tai nepatinka“, – WSJ teigė šaltinis, turėdamas omenyje E. Musko ryšius su V. Putinu.
Kremlius neigia pranešimus
Kremlius penktadienį paneigė laikraščio WSJ pranešimą, kad V. Putinas ir E. Muskas nuo 2022 metų nuolat palaiko slaptą ryšį.
„Visa tai netiesa, visiškai melaginga laikraštyje paskelbta informacija“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, pridurdamas, kad V. Putinas „turėjo vieną kontaktą su E. Musku iki 2022 metų, jie kalbėjosi telefonu“ apie „ateities technologijas“, ir sakė, kad nuo to laiko daugiau ryšių nepalaikė.
WSJ straipsnyje rašoma, kad V. Putinas aptarė asmeninius ir politinius klausimus su turtingiausiu pasaulio žmogumi, kuris parėmė Donaldo Trumpo rinkimų kampaniją aukomis ir žinutėmis savo platformoje „X“.
Pranešime taip pat sakoma, kad V. Putinas paprašė E. Musko neaktyvuoti jo palydovinio interneto paslaugos „Starlink“ virš Taivano, taip darydamas paslaugą Kinijos vadovui Xi Jinpingui.
D. Peskovas sakė, kad V. Putinas „turėjo vieną kontaktą su E. Musku prieš 2022 metus“, kai „jie kalbėjosi telefonu“.
„Tai buvo faktų išsiaiškinimo pokalbis. Jie kalbėjosi apie labiau vizionieriškas technologijas, apie ateities technologijas, – sakė jis. – Tai buvo vidutinio ilgumo pokalbis telefonu. Tai buvo vienintelis kontaktas.“
„Po to tarp Putino ir Musko nebuvo jokių kontaktų. Visi teiginiai apie tai yra melagingi“, – pridūrė jis.
D. Peskovas sakė, kad šis JAV žiniasklaidos pranešimas „greičiausiai yra dar viena suklastota istorija per šią JAV rinkimų kampaniją, kuri yra įkaitusi iki kraštutinumo“.
„Lenktynės artėja prie finišo linijos – oponentai griebiasi bet kokių priemonių“, – sakė jis.
„Prieš savaitę jie kalbėjo, kad Putinas visą dieną šnekučiuojasi su Trumpu, dabar jis neva kalbasi su Musku“, – sakė D. Peskovas, turėdamas omenyje šį mėnesį išleistą JAV žurnalisto knygą.
Bobo Woodwardo parašytoje knygoje „Karas“ („War“) teigiama, kad D. Trumpas slapta siuntė V. Putinui COVID testų rinkinius, o po to, kai paliko pareigas, ne kartą kalbėjosi su Rusijos vadovu.
D. Peskovas patvirtino, kad D. Trumpas siuntė V. Putinui COVID testus, tačiau paneigė bet kokius jų pokalbius po to, kai D. Trumpas paliko prezidento postą.