Į renginį buvo pakviestas ir NATO vadovas Markas Rutte bei Europos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis. Pastarasis žurnalistams sakė, kad yra daug ką aptarti – nuo smūgių prieš Jungtinių Tautų taikdarius Libane iki paliaubų galimybės Gazos Ruože.
G7 atstovai susitinka praėjus dviem dienoms po to, kai Izraelis paskelbė apie „Hamas“ lyderio Yahya Sinwaro žūtį. Jis buvo 2023 m. spalio 7 d. įvykdyto „Hamas“ įsiveržimo į Izraelį sumanytojas, po kurio Izraelis ėmėsi karinių veiksmų Gazos Ruože.
„Be abejo, po Yahya Sinwaro žūties atsiveria nauja perspektyva ir mes turime ja pasinaudoti, kad pasiektume paliaubas, kad būtų paleisti likę įkaitai ir, kad ieškotume politinės perspektyvos“, – J. Borrellis sakė žurnalistams.
Rytinės sesijos metu buvo aptarti smūgiai prieš UNIFIL, Jungtinių Tautų (JT) taikdarių misiją Libane, kur Izraelis taip pat kariauja prieš „Hamas“ ir „Hezbollah“.
ES diplomatijos vadovas ragina sustiprinti taikdarių misiją, kad JT Saugumo Taryba suteiktų jiems daugiau galių po besikartojančių atakų prieš jų pozicijas, dėl kurių kaltinamas Izraelis.
Penktadienį Italijos premjerė Giorgia Meloni išpuolius prieš taikdarius pasmerkė ir vadino nepriimtinais. Italija į šią JT misiją Libane yra nusiuntusi daugiau nei 1 000 karių. Joje taip pat dalyvauja kariai iš daugiau nei 50 valstybių.
G7 susitikimo Neapolyje metu Italijos gynybos ministras Guido Crosetto pabrėžė, kad padėtis Artimuosiuose Rytuose yra kritiška, Rusija tęsia savo karą Ukrainoje, Užsachario Afrikoje situacija itin nestabili, o Azijos ir Ramiojo vandenyno regione didėja įtampa. Anot jo, dėl to saugumo situacija pasaulyje prastėja, o prognozės artimajai ateičiai nėra pozityvios.