M. Rutte pradeda eiti NATO generalinio sekretoriaus pareigas, tokiu metu, kai Vakarų karinis aljansas išgyvena kritinį momentą likus kelioms savaitėms iki svarbių JAV rinkimų.
57 metų M. Rutte pakeitė J. Stoltenbergą, kuris, dešimtmetį vadovavęs NATO, susidūrė ir su Rusijos karu Ukrainoje, ir su augančia Kinijos galia, ir pirmąja Donaldo Trumpo kadencija Vašingtone.
Abu politikos veteranai prie NATO būstinės Briuselyje antradienį padėjo vainiką kariams, žuvusiems per 75-erių metų aljanso istoriją, o paskui ceremoniniu (islandišku) plaktuku buvo pažymėtas oficialus pareigų perdavimas.
Pasirinkdamos M. Ruttę, tvirtą JAV sąjungininką ir ryžtingą Ukrainos rėmėją, 32 NATO šalys pasirinko lyderį, kuris, kaip tikimasi, toliau rems Kyjivą ir stengsis stiprinti paties aljanso gynybą Rusijos grėsmių akivaizdoje.
„Gali būti niuansų, galbūt pasikeis akcentai, bet bus ir daug tęstinumo“, – AFP sakė vienas aukšto rango NATO diplomatas.
Sieks išlaikyti vienybę
M. Ruttei, pradedančiam pareigas naujoje pozicijoje, prireiks visų įgūdžių, kuriuos jis įgijo dirbdamas Nyderlandų ministru pirmininku.
Politikas sieks išlaikyti vienybę Aljanse, nepaisant Ukrainoje vykstančio karo, baimės dėl tolesnių Maskvos veiksmų ir neaiškumo dėl politinės ateities JAV.
M. Ruttei bus itin svarbu pasiekti konsensusą 32 valstybes nares turinčiame Aljanse. Jo gebėjimas apsaugoti beveik milijardą žmonių priklausys ne tik nuo karinės galios, bet ir nuo politinės vienybės.
Naujojo NATO vadovo laukia daugybė iššūkių – galimas NATO skeptiko Donaldo Trumpo sugrįžimas į JAV prezidento postą, Rytų Europos sąjungininkių raginimai suteikti daugiau paramos apsaugai nuo Rusijos ir aljansui nepriklausančios Ukrainos prašymai suteikti daugiau karinės technikos.
NATO pareigūnai ir diplomatai tikisi, kad M. Rutte išlaikys J. Stoltenbergo prioritetus – telks paramą Kyjivui, skatins NATO šalis skirti daugiau lėšų gynybai ir palaikys JAV įsitraukimą į Europos saugumą.
Valdęs Nyderlandus 14 metų ir tapęs ilgiausiai pareigas einančiu Nyderlandų ministru pirmininku, 57 m. M. Rutte yra patyręs veikėjas pasaulinėje arenoje.
Tačiau, nors ir būdamas malonus, jis kartais griežtai kritikuoja kitų šalių vyriausybes: Vengrijai liepė gerbti LGBTQ+ teises arba išstoti iš Europos Sąjungos, o Rumunijoje ir Bulgarijoje suabejojo teisinės valstybės principais.
Naujajame darbe M. Rutte prireiks įgūdžių, kuriuos jis įgijo kaip koalicijų formuotojas ir lyderis, vadovavęs keturioms Nyderlandų vyriausybėms.
„Tai, kad jis turi patirties ieškant būdų, kaip eiti į priekį, ieškant kompromisų, įtikinant žmones, palaikant ryšius su žmonėmis, manau, labai pravers“, – portalui „Reuters“ aiškino buvusi Nyderlandų gynybos ministrė Kajsa Ollongren.
K. Ollongren ir kiti kartu su juo dirbę politikai apibūdina naujojo Aljanso vadovo vadovavimo stilių kaip itin ryžtingą ir praktišką, o tai gali būti šokas tokiai hierarchinei organizacijai kaip NATO.
„Jis niekada negalvos: O, gerai, galiu tai palikti iki rytojaus“, – aiškino K. Ollongren.
K. Ollongren teigė, kad M. Rutte gali derinti mandagumą su tvirtais pranešimais. Pavyzdžiui politikas prieštaravo D. Trumpui tiesioginės spaudos konferencijos metu.
Jis taip pat ilgai spaudė ranką Rusijos vadovas Vladimirui Putinui – dėl to jis buvo priverstas matyti vaivorykštės spalvos vėliavas nešančius aktyvistus Amsterdame.
„Kas yra šokių aikštelėje“
Lapkričio 5 dieną Jungtinėse Valstijose vyksiantys rinkimai bus pirmas rimtas išbandymas M. Ruttei, nulemsiantis jo pirmąją ketverių metų kadenciją NATO vadovo pareigose.
Per rinkimų kampaniją D. Trumpas grasino neginti NATO narių, kurios skiria nepakankamai lėšų gynybai, ir žadėjo, kad gali greitai susitarti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl karo Ukrainoje užbaigimo.
M. Rutte – žinomas dėl savo sumanaus elgesio su D. Trumpu – liepė sunerimusioms Europos šalims liautis „verkšlenti“ dėl galimo įnoringos realybės šou žvaigždės sugrįžimo.
„Turime dirbti su tuo, kas yra šokių aikštelėje“, – sakė jis vasario mėnesį.
Tačiau netikrumas dėl būsimos Vakarų paramos Ukrainai kyla tuo metu, kai Rusijos pajėgos veržiasi pirmyn mūšio lauke, praėjus daugiau nei dvejiems su puse metų nuo Kremliaus plataus masto invazijos pradžios.
NATO, kurio narės tiekia 99 proc. visos užsienio ginkluotės Ukrainai, liepos mėnesį vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime susitarė imtis aktyvesnio vaidmens tiekiant ginklus, o M. Rutte bus labai svarbus šios paramos kuratorius.
„Magija tarp sekretoriaus ir generolo“
M. Rutte į tarptautinę politiką aktyviai įsitraukė dar 2014 metais, rašo portalas „Reuters“.
Tuomet Rusijos raketų sistema numušė „Malaysian Airlines“ reiso MH17 lėktuvą virš Rytų Ukrainos. Atakos metu žuvo visi 298 keleiviai ir įgulos nariai, įskaitant 196 Nyderlandų piliečius. Jis pažadėjo patraukti atsakomybėn atsakingus asmenis.
Naujame darbe M. Rutte patirs NATO narių Rytų Europoje spaudimą. Šios valstybės sieks, kad olandas įrodytų, jog supranta Rytų norą labiau apsaugoti nuo Rusijos ir gali joms padėti.
„Vienas iš išbandymų jam bus: Koks yra NATO siekis rytiniame flange ir ypač rytinio flango stiprinimo atžvilgiu?“ – sakė iki šių metų pradžios Slovakijos ambasadoriumi NATO dirbęs Peteris Batoras.
Nuo plataus masto karo Ukrainoje pradžios NATO rytinėse Aljanso šalyse padvigubino dislokuotų karių skaičių iki maždaug 10 tūkst. Aljansas taip pat teigia, kad iškilus grėsmei greitai gali būti dislokuota dar šimtai tūkstančių karių.
Tačiau rytų šalys nori daugiau karių ir ginklų, o ypač – oro gynybos sistemų. Tai reiškia, kad naujojo Aljanso vadovo laukia sunki uždotis – įtikinti Vakarų nares perkelti daugiau savo išteklių į rytus.
Kadangi NATO sprendimus priima bendru sutarimu, generalinio sekretoriaus galia priklauso nuo politinių idėjų pateikimo ir šalių vadovų įtikinimo joms pritarti.
Pasak buvusios NATO atstovės spaudai Oanos Lungescu, šis darbas reiškia „ne tik pasiekti mažiausią bendrą vardiklį, bet ir vesti aljansą į priekį“.
„Būtent čia ir slypi magija tarp sekretoriaus ir generolo“, – sakė O. Lungescu, dabar dirbanti gynybos analitiniame centre RUSI.
Reikės įtikinti nares
NATO pareigūnai ir diplomatai teigia, kad M. Rutte gali tekti sušvelninti turimą olandams būdingą fiskalinį taupumą, rašo „Reuters“.
Birželio mėn. vykusiame ES aukščiausiojo lygio susitikime M. Rutte susipriešino su kitais vadovais, kuomet jis ir Vokietijos kancleris Olafas Scholzas griežtai pasisakė prieš bendrą skolinimąsi gynybos išlaidoms finansuoti.
Lenkijos Ministras Pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad kiti lyderiai M. Ruttei „garsiai priminė“, kad jis netrukus taps NATO vadovu ir turėtų padaryti viską, kad vyriausybės netaupytų gynybai.
NATO apskaičiavo, kad 23 iš 32 jos narių šiemet pasieks tikslą gynybai išleisti 2 proc. nuo BVP. Tiesa, Nyderlandai tik dabar pasiekė prieš dešimtmetį nustatytą tikslą.
Daugelis NATO pareigūnų teigia, kad išlaidas reikės didinti bent iki 2,5 proc. nuo BVP. Šios lėšos būtų skirtos papildomoms karinėms pajėgoms ir ginkluotei, siekiant vykdyti esminę aljanso gynybos planų pertvarką.
„Tai yra iššūkis jam – įtikinti valstybes nares daugiau investuoti į savo gynybą ir įsigyti pajėgumų, kurie gerokai viršytų esamus pajėgumus“, – teigė P. Batoras.
„Didelė šeima“
J. Stoltenbergas, kurio įgaliojimai buvo pratęsti tris kartus, stengėsi ieškoti pusiausvyros, o Rusijos agresijos akivaizdoje NATO atgimė su nauja energija.
Buvęs Norvegijos premjeras sakė savo įpėdiniui, kad didžiausias iššūkis, su kuriuo jis susidurs, – priversti visus kartais besivaidijančius NATO lyderius susitarti.
„Tai didelė šeima, puiki šeima, bet kartais kyla iššūkis, kaip išlaikyti juos visus laimingus vienu metu“, – sakė J. Stoltenbergas savo baigiamojoje kalboje.
J. Stoltenbergas, birželio pabaigoje komentuodamas sprendimą dėl M. Ruttes paskyrimo, sakė: „Labai džiaugiuosi, kad NATO sąjungininkės mano įpėdiniu pasirinko Marką Rutte. Markas yra tiktas transatlantinis veikėjas, stiprus lyderis ir žmogus, siekiantis konsensuso“. Jis linkįs jam daug sėkmės ir žinąs, kad perduoda NATO į geras rankas.
M. Ruttes kadencija pradžioje truks ketverius metus. Jis laikomas labai patyrusiu užsienio politikoje.
Pagrindinis NATO generalinio sekretoriaus uždavinys yra koordinuoti politinius derinimo procesus tarp sąjungininkių ir užtikrinti, kad būtų pasiektas susitarimas ir sudėtingais klausimais. Kadangi ir NATO gali teikti pasiūlymus dėl veiksmų, jam ypač krizių ar konfliktų atvejais tenka labai svarbus vaidmuo. Be to, generalinis sekretorius atstovauja Aljansui tarptautiniu lygiu ir vadovauja NATO būstinei.
57-erių M. Rutte birželį tapo vieninteliu kandidatu, kai iš kovos pasitraukė jo varžovas Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas.
M. Rutte beveik 14 metų buvo Nyderlandų premjeras. 2023 m. vasarą žlugo jo centro dešinioji vyriausybė ir jis paskelbė, kad trauksis iš politikos. Tai, kad M. Ruttė turėtų tapti J. Stoltenbergo įpėdiniu, buvo kalbama jau seniai.
J. Stoltenbergo kadencija formaliai turėjo baigtis jau praėjusį rudenį. Jis norėjo tada tapti Norvegijos centrinio banko vadovu. Kadencija buvo pratęsta dėl Rusijos karo Ukrainoje.