Diskusijos dėl daugybės migrantų, bėgančių iš kaimyninio Afganistano nuo 2021 m., kai valdžią šalyje perėmė Talibanas, Irane netyla jau kelis mėnesius.
Pirmadienį interviu televizijai Irano vidaus reikalų ministras Eskandaras Momenis pabrėžė sunkią afganų padėtį ir sakė, kad jie yra „kultūringi žmonės“, bet Iranas „negali priimti tiek daug migrantų“.
Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūros duomenimis, šiuo metu Irane gyvena apie 4,5 mln. afganų pabėgėlių, daugelis jų neturi leidimo gyventi.
Pasak Irano žiniasklaidos, tikrasis jų skaičius yra daug didesnis. Kai kuriais skaičiavimais, afganų migrantų skaičius šalyje siekia 6 mln., kitais vertinimais – 8 milijonus. Dideliuose miestuose daug jų dirba mažų atlyginimų sektoriuje, pavyzdžiui, mažuose prekybos centruose ar statybų aikštelėse.
Dėl konfliktų, didžiulio skurdo ir didelio nedarbo kasmet į Iraną nelegaliai emigruoja tūkstančiai afganų. Šalys turi daugiau nei 900 kilometrų ilgio sieną, nusidriekusią per iš dalies negyvenamas vietas, todėl sudėtinga vykdyti pasienio kontrolę. Iranas planuoja šiaurės rytuose pastatyti apsaugotą sienos tvorą.
Afganistano kaimynas Pakistanas taip pat išsiuntė daug pabėgėlių.