Trečiadienio popietę rusų kilmės milijardierius išėjo iš kovos su sukčiavimu biuro prie Paryžiaus, kuris atrodė kaip policijos automobilis, rašo CNN.
Paryžiaus prokuratūra sakė, kad dabar Prancūzijos sostinės teisme jam bus pateikta „pirminė apklausa ir galimi kaltinimai“.
39 metų P. Durovas buvo sulaikytas šeštadienį Paryžiaus Buržė oro uoste pagal orderį, susijusį su „Telegram“ nepakankamu moderavimu. Jis buvo tiriamas dėl kaltinimų, susijusių su daugybe nusikaltimų, įskaitant įtarimus, kad jo platforma prisidėjo prie pagalbos sukčiams, narkotikų prekeiviams ir asmenims, platinantiems vaikų pornografiją.
P. Durovo programėlė ir jos turinio moderavimo trūkumas taip pat buvo tikrinami dėl to, kad ja naudojasi teroristinės grupės ir kraštutinių dešiniųjų ekstremistai.
Jis buvo sulaikytas iki 96 valandų, t. y. ilgiausiam laikui, kurį pagal Prancūzijos įstatymus asmuo gali būti laikomas suimtas prieš pateikiant jam kaltinimus.
P. Durovo suėmimas sukėlė ginčą dėl žodžio laisvės ir ypač didelį susirūpinimą tiek Ukrainoje, tiek Rusijoje, kur šis portalas yra itin populiarus ir tapo pagrindine kariškių ir piliečių bendravimo priemone Maskvos karo su kaimyne metu.
Kremlius stengėsi nuraminti Rusijoje kilusius nuogąstavimus dėl programėlės ateities, o Rusijos vyriausybės atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas bandė išsklaidyti raginimus naudotojams ištrinti savo jautrias žinutes programėlėje.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį pareiškė, kad sprendimas pareikšti kaltinimus P. Durovui „jokiu būdu nebuvo politinis“ – tai retas Prancūzijos vadovo įsikišimas į teisminį reikalą.
Programą „Telegram“ 2013 m. įkūrė P. Durovas ir jo brolis Nikolajus. Praėjusį mėnesį P. Durovas paskelbė, kad dabar programėle naudojasi daugiau kaip 950 mln. vartotojų, todėl ji yra viena plačiausiai naudojamų žinučių siuntimo platformų pasaulyje.
Pokalbiai programėlėje yra šifruojami, o tai reiškia, kad teisėsaugos institucijos ir pati „Telegram“ turi mažai galimybių prižiūrėti, ką vartotojai skelbia.
P. Durovas gimė 1984 m. Sovietų Sąjungoje, o sulaukęs 20-ies tapo liaudiškai vadinamas „Rusijos Marku Zuckerbergu“. 2014 m. jis išvyko iš šalies ir dabar gyvena Dubajuje, kur yra „Telegram“ būstinė, taip pat turi Prancūzijos pilietybę.
Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, jo turtas vertinamas 9,15 mlrd. dolerių, o pastarąjį dešimtmetį jis gyveno prabangų gyvenimo būdą, keliavo po pasaulį.
Tačiau nors jo programėlė sulaukė žodžio laisvės grupių pagyrų ir suteikė galimybę privačiai bendrauti šalyse, kuriose galioja griežti režimai, kritikai sako, kad ji tapo saugiu prieglobsčiu žmonėms, koordinuojantiems neteisėtą veiklą, įskaitant teroristus, kurie 2015 m. lapkritį planavo teroro išpuolius Paryžiuje.
„Negalima užtikrinti, kad ji būtų saugi nuo nusikaltėlių ir atvira vyriausybėms, – 2016 m. CNN sakė P. Durovas. – Ji arba saugi, arba nesaugi.“