Buvęs prezidentas Billas Clintonas sakė, kad K.Harris į 2024 m. lenktynes atneša „gryną džiaugsmą“. Oprah Winfrey ragino amerikiečius „rinktis džiaugsmą“.
Transporto sekretorius Pete'as Buttigiegas supriešino D.Trumpo „tamsumą“ su K.Harris ir jos kandidato į viceprezidentus, Minesotos gubernatoriaus Timo Walzo, siūloma politikos rūšimi, kurios dalimi būdamas, pasak jo, „tiesiog geriau jautiesi“.
Ši žinutė pabrėžė, kaip sparčiai vystėsi 2024 m. prezidento rinkimų varžybos po to, kai praėjusį mėnesį iš jų pasitraukė prezidentas Joe Bidenas – jo kampanija buvo paremta bauginančiais perspėjimais, kad išrinkus D.Trumpą iškils pavojus pačiai demokratijai. K.Harris šių perspėjimų neatsisakė, bet įvilko juos į labiau į ateitį orientuotą žinutę, pabrėžiančią laisvės ir džiaugsmo temas – ir demokratai ją suporavo su partija.
Dainininkas Johnas Legendas ir būgnininkė Sheila E. atliko Prince'o dainą „Let's Go Crazy“. Stevie Wonderis atliko „Higher Ground“.
Mankato Vakarų vidurinės mokyklos futbolo komandos, kuri, T.Walzui dirbant trenerio asistentu, laimėjo valstijos čempionatą, auklėtiniai įžengė į sceną vilkėdami išaugtus marškinėlius, o grupė užtraukė mokyklos kovos dainą.
„Ačiū, kad įnešėte džiaugsmo į šią kovą“, – sakė T.Walzas miniai.
CNN išskyrė šešis svarbiausius trečiosios Demokratų partijos suvažiavimo Čikagoje įvykius:
Prisistatė linksmasis karys „Timas Walzas“
Tokio masto akimirka T.Walzui buvo nauja. Iki jo pasirinkimo K.Harris kandidatu į viceprezidentus jis ne tik niekada nebuvo sakęs didelės svarbos kalbos prieš nacionalinę auditoriją – jis net nebuvo naudojęsis teleprompteriu.
Taigi suvažiavime, kuriame dalyvavo buvę prezidentai, Kongreso vadovai, įžymybės ir kiti asmenys, T.Walzas pasirinko visiškai kitą vaidmenį.
Jis yra dvi kadencijas dirbęs gubernatoriumi ir buvęs kongresmenas, tačiau jis rėmėsi ankstesnėmis savo gyvenimo aprašymo dalimis: Vidurinės mokyklos mokytojas. Futbolo treneris. Medžiotojas. Kaimynas.
Savo kalbą jis panaudojo teiginiui, kad demokratai yra laisvės partija, pagrįsti.
„Minesotoje mes gerbiame savo kaimynus ir jų pasirinkimus. Ir net jei patys nedarytume tokių pačių pasirinkimų, turime auksinę taisyklę: „Rūpinkis savo reikalais“, – sakė T.Walzas.
T.Walzas palietė K.Harris politines pozicijas tokiais klausimais, kaip sveikatos apsauga, teisė į abortus ir būsto nuosavybė. Jis tai darė populistiniu tonu, kartais primenančiu mirusio Minesotos senatoriaus Paulo Wellstone'o žodžius.
„Kai mes, demokratai, kalbame apie laisvę, turime omenyje laisvę susikurti geresnį gyvenimą sau ir savo mylimiems žmonėms. Laisvę pačiam priimti sprendimus dėl sveikatos priežiūros. Ir taip, jūsų vaikų laisvę eiti į mokyklą, nesibaiminant, kad jie bus nušauti koridoriuje“, – sakė T.Walzas.
„Būtent apie tai kalbama: atsakomybė, kurią turime prieš savo vaikus, vieni prieš kitus ir prieš ateitį, kurią kuriame kartu ir kurioje kiekvienas gali laisvai kurti tokį gyvenimą, kokio nori“, – pridūrė jis.
Vis dėlto įsimintiniausia T.Walzo kalbos akimirka galėjo būti ta, kai jis kalbėjo apie kovą dėl vaisingumo, su kuria susidūrė jis ir jo žmona Gwen Walz.
„Hope, Gusai ir Gwen, jūs esate visas mano pasaulis, ir aš jus myliu“, – sakė jis, įvardindamas savo dukrą, sūnų ir žmoną.
Gusas Walzas atsistojo, jo veidu riedėjo ašaros, ir plojo tėvui.
T.Walzas paliko sceną, kai „United Center“ arenoje skambėjo Neilo Youngo „Rockin' in the Free World“. N.Youngas asmeniškai leido K.Harris kampanijai naudoti šią dainą. Verta tai pažymėti, nes prieš ketverius metus jis padavė į teismą Donaldo Trumpo kampaniją, kad ši to nedarytų.
Oprah Winfrey sujungė istorinius taškus
Jei kiti demokratai trečiadienio vakarą vadovavo kartų kaitai, pokalbių šou legenda Oprah Winfrey sujungė istorinius taškus – pavaizdavo K.Harris kaip „geriausios Amerikos“ simbolį.
Ji papasakojo praėjusį mėnesį mirusios Tessie Prevost ir dar trijų juodaodžių mergaičių istoriją, kurios susidūrė su neapykanta ir priekabiavimu, kai, būdamos šešiametės, 1960 m. pradėjo Naujojo Orleano pradinių mokyklų desegregaciją.
O.Winfrey sakė, kad „Naujojo Orleano ketveriukė“, užmezgusi ryšį su K.Harris, „nutiesė kelią kitai mergaitei, kuri po devynerių metų tapo antrosios klasės, integravusios valstybines mokyklas Berklyje, Kalifornijoje, dalimi“.
Dabar, pasak jos, K.Harris yra pasirengusi įeiti į istoriją.
„Netrukus ir labai greitai mes mokysime savo dukras ir sūnus apie tai, kaip šis indės motinos ir jamaikiečio tėvo, dviejų idealistų ir energingų imigrantų vaikas užaugo ir tapo 47-uoju Jungtinių Valstijų prezidentu“, – sakė O.Winfrey. „Geriausia (prezidente – red. past.) Amerikoje“, – pridūrė ji, o minia pradėjo skanduoti „U-S-A“ (liet. „J-A-V“).
Ji užsiminė apie respublikonų kandidatą į viceprezidentus, Ohajo senatorių J. D. Vance'ą, kuris 2021 m. interviu su Tuckeriu Carlsonu skundėsi, kad Jungtinėms Valstijoms vadovauja „būrys bevaikių katinų, kurie yra nelaimingi savo gyvenime“.
„Mes ne taip jau labai skiriamės nuo savo kaimynų, – sakė O.Winfrey. – Kai dega namas, mes neklausiame apie namo savininkų rasę ar religiją. Nesidomime, kas jų partneris ar kaip jie balsavo. Ne. Mes tiesiog stengiamės padaryti viską, ką galime, kad juos išgelbėtume. O jei tas namas priklauso bevaikei katinų šeimininkei, mes taip pat stengiamės ištraukti tą katiną.“
Kandidatė „žmonėms“ prieš kandidatą „aš, aš ir aš“
Billas Clintonas, kurį buvęs prezidentas Barackas Obama kartą pavadino vyriausiuoju aiškintoju, rinkimus įrėmino kaip pasirinkimą tarp K.Harris, kuri yra „už žmones“, ir D.Trumpo, kuris yra apie „mane, save ir aš“.
„Žinau, kurį iš jų pasirinkčiau mūsų šaliai“, – sakė buvęs prezidentas.
Nors B.Clintono įtaka partijoje per daugiau nei 23 metus nuo jo pasitraukimo iš posto susilpnėjo, nė vienam demokratui nepavyko pakartoti jo patrauklumo baltaodžiams darbininkų klasės rinkėjams, kurie nuo B.Clintono klestėjimo laikų nutolo nuo partijos – dėl šios realybės jo pasirodymas kartą per ketverius metus vykstančiame suvažiavime yra laukiamas momentas.
Jis palietė K.Harris poziciją dėl būsto ir sveikatos apsaugos politikos, taip pat priskyrė demokratams nuopelnus už darbo vietų augimą. Tačiau didžiąja dalimi B.Clintonas savo kalbą panaudojo tam, kad D.Trumpą išvadintų savanaudžiu, o K.Harris – „švariu atitrūkimu nuo buvusį prezidentą gaubiančios dramos“.
Jis sakė, kad D.Trumpas „daugiausia kalba apie save“.
„Taigi kitą kartą, kai jį išgirsite, neskaičiuokite melo. Skaičiuokite „aš“, – sakė jis. – Jo vendetos, jo kerštas, jo skundai, jo sąmokslai.“
Nenustokite galvoti apie rytojų
Nors pagrindinis partijos suvažiavimo darbas – išjudinti K.Harris į rudenį su pagreičiu, šiųmetis susirinkimas Čikagoje taip pat pasitarnavo kaip kartų perdavimas.
Keletas senstančių partijos veikėjų – tarp jų J.Bidenas, B.Clintonas ir jo žmona, buvusi valstybės sekretorė Hillary Clinton; buvusi Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi – pripažino savo įtakos saulėlydį ir naujų veidų atsiradimą.
B.Clintonas, kuris, būdamas 78 metų, puikiai suvokia, kad gyvena ilgiau nei jo tėvas, senelis ir prosenelis, trečiadienio vakarą susirinkusiems sakė, kad nuo 1972 m. dalyvavo visuose Demokratų partijos nacionaliniuose suvažiavimuose ir „net neįsivaizduoja, į kiek jų dar galės atvykti“.
„Bet štai ką noriu, kad žinotumėte, – sakė jis. – Jei balsuosite už šią komandą – jei pavyks juos išrinkti ir leisti jiems įnešti šį gaivaus oro gūsį – didžiuositės tuo visą likusį gyvenimą. Tuo didžiuosis ir jūsų vaikai. Tuo didžiuosis jūsų anūkai.“
Primindamas 1992 m. suvažiavimą Niujorke, kuriame iš Hope (liet. Viltis), Arkanzaso valstijoje, kilęs kandidatas buvo pirmą kartą nominuotas, jis sakė „Priimkite tai iš žmogaus, kuris kadaise šiame suvažiavime turėjo garbės būti vadinamas žmogumi iš Vilties: mums reikia, kad mums vadovautų Kamala Harris, džiaugsmo prezidentė.“
B.Clintonas taip pat gyrė J.Bideną, sakydamas, kad savanoriškas politinės valdžios atsisakymas sustiprins jo palikimą. Po jo į sceną įžengė N.Pelosi, įtakingiausia moteris Amerikos politikos istorijoje, kuri suvaidino svarbų vaidmenį nukeliant J.Bideną į šalį dėl K.Harris.
84 metų N.Pelosi, žinoma, jau padėjo pakeisti kartas Kapitolijuje. 2022 m. ji pasitraukė iš Atstovų Rūmų demokratų lyderės posto, o ją pakeitė 30 metų jaunesnis Niujorko atstovas Hakeemas Jeffriesas.
Įkaitų tėvai dalijosi Izraelio ir „Hamas“ karo agonija visose pusėse
Jonas Polinas ir Rachel Goldberg-Polin, Izraelio amerikiečio Hersho Goldberg-Polino, kurį spalio 7 d. „Hamas“ pagrobė, kai jis dalyvavo Nova muzikos festivalyje, tėvai, trečiadienį pasidalijo savo „kančia ir vargais“ vienoje iš labiausiai jaudinančių vakaro akimirkų.
„Nuo tada mes gyvename kitoje planetoje. Kiekvienas, kuris yra ar turėjo tėvus, gali pabandyti įsivaizduoti, kokią kančią ir vargą išgyvename aš ir Jonas bei visos įkaitų šeimos“, – sakė R.Goldberg-Polin.
Abu jie sakė, kad Baltuosiuose rūmuose „daugybę kartų“ buvo susitikę su J.Bidenu ir K.Harris.
„Mes visi esame jiems labai dėkingi, – sakė J.Polinas. – Taip pat esame giliai dėkingi jums, milijonams žmonių Jungtinėse Valstijose ir visame pasaulyje, kurie siuntėte meilę, paramą ir stiprybę įkaitų šeimoms. Jūs padėjote mums kvėpuoti pasaulyje be oro.“
Pripažindamas civilių gyventojų žūtis Gazos Ruože, J.Polinas taip pat sakė, kad „visose Izraelio karo su „Hamas“ pusėse yra agonijos perteklius“.
Jų komentarai pasirodė demokratams susiduriant su įtampa dėl JAV paramos Izraelio karui su „Hamas“ ir dėl to kilusių civilių aukų. Progresyvistų kritika J.Bidenui šiuo klausimu paskatino universitetų miestelių protestus ir „neįsipareigojusius“ balsus kai kurių valstijų pirminiuose prezidento rinkimuose šį pavasarį.
Likus maždaug valandai iki šeimos pasisakymo, vienas iš „Neįsipareigojusios tautos tinklo“ įkūrėjų Abbas Alawieh sakė, kad sveikina įkaitų tėvų kalbą, tačiau dar kartą primygtinai reikalavo, kad tas pats laikas būtų skirtas ir palestiniečių kilmės amerikiečio balsui.
Po kelių valandų „Uncommitted“ gavo žinią, kad jų prašymas suteikti vietą kalbėti buvo atmestas, ir nariai reagavo surengdami sėdimąjį protestą prie „United Center“ arenos.
Jie laikė plakatus su užrašais „Ginklų embargas dabar“ ir „Ne dar vienai bombai“, ragindami nutraukti JAV karinį tiekimą Izraelio karo veiksmams. Prie grupės trumpam prisijungė Minesotos respublikonė Ilhan Omar.
Kapitolijaus policijos pareigūnas: „D. Trumpas mus išdavė“
Nors K.Harris, pakeitusi J.Bideną bilieto viršūnėje, demokratų žinutę pakreipė savaip, tema, kuri buvo prezidento perrinkimo kampanijos šerdis – demokratijos gynimas – išlieka pagrindinė.
Buvęs JAV Kapitolijaus policijos seržantas Aquilino Gonellas sakė, kad D.Trumpas „iškvietė mūsų užpuolikus“, kurie 2021 m. sausio 6 d., kai Kongresas buvo susirinkęs skaičiuoti rinkikų kolegijos balsų, sukėlė riaušes prie JAV Kapitolijaus.
A.Gonelas, kuris būdamas 12 metų imigravo į Jungtines Valstijas iš Dominikos Respublikos ir tarnavo kariuomenėje, sakė, kad D.Trumpas „mus išdavė“.
„Mes, pareigūnai, rizikavome viskuo, kad apsaugotume nekaltus žmones. Buvome sumušti ir apakinti. Mane užpuolė su prie Amerikos vėliavos pritvirtintu strypu“, – pasakojo pareigūnas.
Demokratai trečiadienio vakarą pagrindiniu akcentu padarė šį sukilimą ir platesnes D.Trumpo pastangas panaikinti 2020 m. rinkimų rezultatus.
Čikagoje į sceną taip pat žengė buvęs Džordžijos gubernatorius leitenantas respublikonas Geoffas Duncanas ir buvusi viceprezidento Mike'o Pence'o patarėja nacionalinio saugumo klausimais Olivia Troye.
„Mano kolegoms respublikonams – jūs nebalsuojate už demokratą, jūs balsuojate už demokratiją, – sakė O.Troye. – Jūs neišduodate mūsų partijos; jūs stojate už mūsų šalį.“
Parengta pagal CNN inf.