Visas gyvenimas – melo pasaulyje: į Rusiją sugrąžintų šnipų vaikai apie tėvų tikrąją tapatybę sužinojo lėktuve į Maskvą

2024 m. rugpjūčio 7 d. 09:15
Lrytas.lt
Ketvirtadienį iš Ankaros į Maskvą nusileidusiame Rusijos vyriausybiniame lėktuve buvo šnipų, žudikų ir nusikaltėlių – pusė didžiausio nuo Šaltojo karo laikų apsikeitimo kaliniais dalyvių.
Daugiau nuotraukų (13)
Tačiau vieni pirmųjų, nusileidusių laiptais ant asfalto, kur grįžtančiųjų pasveikinti laukė Rusijos lyderis Vladimiras Putinas, buvo du mažamečiai vaikai, kurie orlaivio laiptai žengė plačiai išpūtę akis ir sutrikę.
11-metė Sofija ir 8-erių metų Danielis gimė Argentinoje. Vėliau jie su tėvais Maria Mayer ir Ludwigu Gischu persikėlė į Slovėniją, kur M.Mayer vadovavo internetinei meno galerijai, o L.Gischas įkūrė IT įmonę.
M.Mayer draugams pasakojo, kad šeima paliko gimtąją Argentiną, kad išvengtų gatvės nusikaltimų. Namuose šeima kalbėjo ispaniškai. Vaikai lankė Liublianoje esančią tarptautinę mokyklą, kurioje mokėsi anglų kalba.
Tačiau dabar Sofija ir Danielis žengė raudonu kilimu Maskvos Vnukovo oro uoste, iš abiejų pusių stovint karinei garbės sargybai. Jie stovėjo akis į akį su V.Putinu. Rusijos vadovas įteikė Sofijai gėlių puokštę ir šypsodamasis mergaitei ispanų kalba pasakė: „Buenas noches“ (liet. labas vakaras).
Vėliau V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas paaiškino, kad tik lėktuve iš Ankaros į Maskvą tėvai pirmą kartą pasakė savo vaikams, kad jie iš tikrųjų visai nėra argentiniečiai, o Maria ir Ludwigas tebuvo pseudonimai. Mat tikrieji jų vardai buvo Anna Dulceva ir Artiomas Dulcevas, ir jie buvo giliai įslaptinti Rusijos užsienio žvalgybos agentūros SVR šnipai, vadinamieji „miegantys“ agentai.
Pora buvo sulaikyta 2022 m. gruodį, kai į šeimos namus ramiame Liublianos priemiestyje įsiveržė ginkluota policija, gavusi sąjungininkų žvalgybos tarnybos pranešimą. Po tėvų arešto Sofija ir Danielis buvo paimti į globos namus ir su tėvais vėl susitiko tik ketvirtadienį, kai Rusija ir Vakarai apsikeitė kaliniais.
Kai praėjusiais metais britų dienraščio „The Guardian“ žurnalistai lankėsi Slovėnijoje ir rengė reportažą apie šią bylą, niekas iš šeimos draugų nepatikėjo, kad mandagi, įprasta pora su dviem vaikais tikrai galėjo slėpti tokią dramatišką paslaptį.
Kaimynas teigė, kad visa tai sugalvojo „meluojantys žurnalistai“; draugas sakė, kad M.Mayer, kurią ketvirtadienį išlipant iš lėktuvo apkabino V.Putinas, buvo „pilka pelė“ ir, „aišku, nebuvo šnipė“.
Per tris valandas trukusį skrydį į Maskvą atskleista daugybė dalykų: Sofija ir Danielis nemokėjo nė žodžio rusiškai ir nieko nežinojo apie šią šalį. Dabar jie skrido ten gyventi. Galbūt amžinai.
Įžengę į oro uosto terminalą, jie paklausė tėvų, kas buvo tas vyras, įteikęs jiems gėlių ant asfalto. „Jie net nežinojo, kas yra V.Putinas“, – sakė V.Peskovas.
Miegantys agentai yra brangiausi Rusijos šnipai, daugelį metų mokomi perimti užsieniečių kalbą ir manieras, o paskui siunčiami į užsienį su misijomis, kurios gali trukti dešimtmečius. Kiekvienas šnipinėjimas susijęs su apgaule, tačiau šiems šnipams tenka apgaudinėti ypač jautriai ir intymiai, nes šnipai daugelį metų turi meluoti visiems aplinkiniams, įskaitant savo vaikus.
Pastaruoju metu miegantys agentai tapo svarbia V.Putino režimo propagandos dalimi – apie juos kuriami herojiški biografiniai filmai, kruopščiai redaguojamos knygos, kuriose aprašomi jų patriotiniai žygdarbiai, įvairiuose Rusijos miestuose žinomiausiems rusų šnipams netgi pastatytos statulos. Šis mitų kūrimas nutylėjo su šiuo darbu susijusią traumą, vaizduodamas jį kaip šlovingą pasiaukojimą tėvynės labui.
D.Peskovas aiškino, kad sukrečianti žinia, kurią Dulcevai lėktuve pranešė savo vaikams, yra neišvengiama buvimo miegančiais agentais dalis, nes jie „taip aukojasi dėl savo darbo ir atsidavimo tarnybai“.
Dulcevai yra tik paskutiniai iš visos eilės sovietinių ir rusiškų agentų, kurie per visą šimtmečio programos istoriją patyrė sudėtingą ir skausmingą procesą, kai savo vaikams atskleidė, kad visas jų vaikystė ir auklėjimas buvo melas.
Kanadoje gimusių Timo ir Alexo Foley atveju pirmą kartą jie sužinojo, kad jų tėvai Donas ir Ann iš tikrųjų buvo Andrejus ir Jelena iš Sibiro, kai 2010 m., per Timo 20-ąjį gimtadienį, į jų namus Kembridže, Masačusetso valstijoje, pasibeldė FTB.
Tik atvykus į Maskvą ir parodžius senas tėvų, vilkinčių KGB uniformas, nuotraukas, jis galutinai susivokė, 2016 m. „The Guardian“ pasakojo Alexas. Iš brolių buvo atimta Kanados pilietybė, jiems buvo išduoti Rusijos pasai ir naujos pavardės. „Kalbant apie šeimą ir jos išlaikymą, pasirinkus tokį (miegančio agento) kelią, šitai tikrai nepavyks“, – sakė Timas.
Pagrindinis klausimas visiems šnipams, turintiems vaikų, buvo, kada, jei apskritai kada nors, jie turėtų atskleisti tiesą. Tai padaryti būnant užsienyje buvo didžiulė veiklos rizika. Kas būtų, jei vaikai ką nors išplepėtų draugams ar mokytojams? Daugelis šnipų, kaip ir Dulcevai, atskleidė savo tapatybę vaikams tik tada, kai pasibaigus misijai jau keliavo namo.
Viename iš KGB dokumentų, neteisėtai išvežtų iš Rusijos, archyve esančiame faile aprašomas atvejis, kai šnipų pora atskleidė savo sūnui tikrąją savo tapatybę, jau važiuodama traukiniu iš Rytų Berlyno į Maskvą, baigiantis ilgai trukusiai komandiruotei Vakaruose. „Berniukas pradėjo verkti ir gulėdamas vis kartojo, kad nori namo ir niekur kitur nevažiuos“, – užfiksuota byloje.
Retame nuoširdžiame prisipažinime Vladimiras Kriučkovas, kuris 1974 m. buvo paskirtas KGB užsienio žvalgybos valdybos viršininku, pripažino, kad miegančių agentų gyvenimas dažnai lemdavo „liūdnas šeimynines situacijas... ir kartais nesutaikomą neapykantą“.
Sofija ir Danielis yra pakankamai jauni, kad galėtų prisitaikyti prie naujo gyvenimo Rusijoje, tačiau prisitaikyti nebus lengva, ir vargu ar jie dar kada nors pamatys savo draugus iš Liublianos. Tačiau jau dabar Maskvoje jų šeimyninė situacija vadinama kažkuo, kuo galima didžiuotis – tai įrodymas, kiek daug rusų agentai gali nueiti vardan patriotizmo.
„Esu labai dėkinga mūsų šaliai ir labai dėkinga Vladimirui Vladimirovičiui (Putinui)“, – sakė A.Dulceva, kai pirmadienį visa šeima pasirodė Rusijos televizijoje, vaikštinėdama po SVR būstinės teritoriją Maskvos priemiestyje.
Tądien buvo Danieliaus devintasis gimtadienis. Rusų reporteris padovanojo jam žaislinę „Kūlverstuką“ iš sovietmečio animacinio filmuko bei paklausė, ar jie jau išmoko kokių nors rusiškų frazių. Jų tėvai žiūrėjo šypsodamiesi, atrodo, nesirūpindami, kad jų vaikai bus rodomi per televiziją.
Reporteris patikino žiūrovus, kad šnipinėjimas, kurį Dulcevai vykdė slapstydamiesi, buvo vertas visų apgaulių: „Jie yra aukštos klasės profesionalai, visą savo gyvenimą atidavę tėvynei ir pasiaukoję taip, kaip paprasti žmonės niekada nesuprastų. Savo vaikus jie auklėjo kaip ispanakalbius katalikus. Dabar jie turės juos išmokyti, kas yra barščiai.“
Parengta pagal „The Guardian“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.