Šokiruojantis smurtas Bangladeše pasiekė kuliminaciją: atsistatydino ir pabėgo premjerė, į jos rūmus įsiveržė protestuotojai Žuvo per 300 žmonių

2024 m. rugpjūčio 5 d. 13:00
Video
​Pirmadienį Bangladešo ministrei pirmininkei Sheikh Hasinai atsistatydinus ir pabėgus, džiūgaujantys protestuotojai įsiveržė į jos rūmus – tai daugiau nei mėnesį trukusių mirtinų antivyriausybinių protestų kulminacija.
Daugiau nuotraukų (37)
Bangladešo kariuomenės vadas Waker-Uz-Zamanas pirmadienį pareiškė, kad jis suformuos laikinąją vyriausybę po to, kai ministrė pirmininkė atsistatydino ir pabėgo iš sostinės dėl didžiulių protestų.
„Sudarysime laikinąją vyriausybę“, – sakė Wakeras per valstybinės televizijos transliaciją, pridurdamas, kad Sheikh Hasina atsistatydino.
76 metų Sh. Hasina pabėgo iš šalies sraigtasparniu, naujienų agentūrai AFP sakė jai artimas šaltinis netrukus po to, kai protestuotojai šturmavo jos rūmus Dakoje.
„Jos apsaugos komanda liepė jai išvykti, ji net neturėjo laiko pasiruošti“, – sakė šaltinis, pridurdamas, kad ji pirmiausia išvyko automobilių kortežu, o vėliau buvo išskraidinta sraigtasparniu, bet nenurodydamas jos kelionės krypties.
Pirmadienio rytą šventiškai nusiteikusios minios mojavo vėliavomis, kai kas užsilipo pašokti ant tanko Dakos gatvėse, o šimtai žmonių įsiveržė pro oficialios Sh. Hasinos rezidencijos vartus.
Bangladešo kanalas „Channel 24“ transliavo vaizdus, kaip minios bėga į kompleksą ir mojuoja į kamerą.
Kiek anksčiau šaltiniai pranešė, kad Sh. Hasina pirmadienį išvyko iš rūmų į „saugesnę vietą“.
Tuo pat metu sostinės Dakos gatvėse nesiliovė masiniai protestai, kuriuose buvo reikalaujama jos atsistatydinimo, ir laukiama kariuomenės vado kreipimosi į tautą.
Sh. Hasinos sūnus paragino šalies saugumo pajėgas užkirsti kelią bet kokiam valdžios perėmimui iš jos, o vyresnysis patarėjas, paklaustas, ar ji atsistatydins, sakė AFP, kad yra tokia „galimybė“.
Bangladešo kariuomenės vadas Waker-Uz-Zamanas pirmadienio popietę kreipsis į tautą, agentūrai AFP sakė kariuomenės atstovas spaudai, nepateikdamas daugiau informacijos.
„Laikytis konstitucijos“
Praėjusį mėnesį prasidėję mitingai prieš valstybės tarnautojų įdarbinimo kvotas peraugo į vienus didžiausių neramumų per 15 metų trukusį Sh. Hasinos valdymą ir peraugo į platesnio masto raginimus 76 metų premjerei pasitraukti.
„Tavo pareiga – užtikrinti mūsų žmonių ir šalies saugumą ir laikytis konstitucijos, – feisbuke rašė jos sūnus, JAV gyvenantis Sajeebas Wazedas Joy. – Tai reiškia, kad negalima leisti nė minutei ateiti į valdžią jokiai neišrinktai vyriausybei, tai yra tavo pareiga“.
Tačiau protestuotojai pirmadienį nepakluso saugumo pajėgoms, įvedusioms komendanto valandą, ir žygiavo sostinės gatvėmis kitą dieną po neramumų, pareikalavusių daugiausiai aukų nuo praėjusį mėnesį prasidėjusių demonstracijų.
Pirmadienį buvo griežtai apribota interneto prieiga, nedirbo biurai, uždaryta daugiau kaip 3 500 gamyklų, veikiančių Bangladešo ekonomikai gyvybiškai svarbioje drabužių siuvimo pramonėje.
Kareiviai ir policija su šarvuočiais Dakoje spygliuota viela buvo užtvėrę kelius į Sh. Hasinos biurą, teigė AFP žurnalistai, tačiau gatves užplūdo didžiulės minios, kurios griovė užtvaras.
Laikraštis „Business Standard“ apskaičiavo, kad gatvėse buvo iki 400 000 protestuotojų, tačiau šio skaičiaus nebuvo įmanoma patikrinti.
„Atėjo galutinio protesto metas“, – sakė vienas pagrindinių visoje šalyje vykstančios pilietinio nepaklusnumo kampanijos lyderių Asifas Mahmudas.
„Šokiruojantis smurtas“
Sekmadienį žuvo mažiausiai 94 žmonės, tarp jų – 14 policijos pareigūnų.
Protestuotojai ir vyriausybės šalininkai visoje šalyje kovėsi apsiginklavę lazdomis ir peiliais, o saugumo pajėgos pradėjo šaudyti.
Nuo protestų pradžios liepos mėnesį iš viso žuvo ne mažiau kaip 300 žmonių, praneša AFP, remdamasi policijos, vyriausybės pareigūnų ir ligoninių gydytojų duomenimis.
„Šokiruojantis smurtas Bangladeše turi liautis“, – sakoma Jungtinių Tautų žmogaus teisių vadovo Volkerio Turko pareiškime.
„Tai precedento neturintis liaudies sukilimas pagal visus kriterijus, – sakė Ilinojaus valstijos universiteto politikos profesorius ir Bangladešo ekspertas Ali Riazas. – Taip pat ir valstybės veikėjų bei režimui lojalių asmenų žiaurumas neturi analogų istorijoje“.
Sekmadienį Dakoje protestuotojai lipo ant Sh. Hasinos tėvo, šalies nepriklausomybės lyderio šeicho Mudžiburo Rahmano, statulos ir daužė ją plaktukais, buvo matyti AFP patikrintuose vaizdo įrašuose socialinėje žiniasklaidoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.