Po „gyvybes išgelbėjusio“ apsikeitimo – nerimas rusų disidentų balsuose: tai gali padrąsinti V. Putiną

2024 m. rugpjūčio 3 d. 13:29
Lrytas.lt
Po istorinio Rusijos ir Vakarų kalinių apsikeitimo rusų opozicijos atstovai šį susitarimą vertino nevienareikšmiškai. Jie nerimavo, kad tai gali paskatinti Rusijos prezidentą V. Putiną paimti daugiau įkaitų.
Daugiau nuotraukų (5)
Andrejus Pivovarovas, Vladimiras Kara-Murza ir Ilja Jašinas penktadienį įžengė į DW konferencijų salę Bonoje ir pradėjo kalbėti be didelių fanfarų.
Šie trys Rusijos opozicijos veikėjai dar prieš dieną atliko bausmę Rusijoje ir buvo vieni iš tų, kurie buvo išlaisvinti per didžiausią nuo Šaltojo karo apsikeitimo kaliniais.
Atvykus į Vokietiją jie turėjo pirmąją proga papasakoti apie savo patirtį Rusijos kalėjime ir šoką išėjus į laisvę.
„Tai tikrai siurrealistinis jausmas, jausmas kaip filme, buvau įsitikinęs, kad mirsiu Putino kalėjime, – aiškino V. Kara-Murza ir pridūrė, kad dar prieš savaitę jis buvo Sibire, vakar – Lefortovo kalėjime, o „dabar jis yra čia, prie nuostabios Reino upės“.
Neprašė tirono paslaugos
I. Jašinas pasakojo, kad jam sunku susitaikyti su tuo, kad jis yra laisvėje, „nes į laisvę išėjo žudikas“ – tai buvo nuoroda į Vadimą Krasikovą, Rusijos šnipą, nuteistą už buvusio čečėnų kovotojo nužudymą Berlyne 2019 m. Jis buvo paleistas susitarimo metu.
I. Jašinas ir A. Kara-Murza sakė, kad sulaikymo metu atsisakė pasirašyti prisipažinimus ar pareiškimus, kuriais prašoma suteikti malonę.
„Pasakiau, kad nebūsiu prašomas pripažinti kokią nors kaltę, neisiu pas žmogų, kurį laikau tironu, žudiku, savo šalies priešu, prašyti malonės“, – sakė A. Jašinas.
„Aš nepasirašiau malonės suteikimo sąlygų, bet man vis tiek buvo suteikta malonė. Mes niekada nedavėme sutikimo (būti išsiųsti iš Rusijos – red. past.), tačiau esame čia“, – sakė V. Kara-Muza ir pridūrė, kad taip pat niekada nepasirašė jokio dokumento, kuriuo būtų pripažinęs savo kaltę.
Šimtai žmonių – vis dar kalėjimuose
I. Jašinas pridūrė, kad buvo išvežtas iš Rusijos prieš savo valią ir norėjo likti šalyje, tačiau sutiko su mainais, nes baiminosi, kad mainai bus atšaukti.
Jis buvo įkalintas už Rusijos karo Ukrainoje kritiką ir Maskvoje atliko aštuonerių su puse metų bausmę.
Kalbėdamas I. Jašinas kartais atrodė prislėgtas, tačiau pažadėjo „tęsti politinę veiklą, nes mes suprantame savo atsakomybę“.
„Nežinau, kaip vykdyti Rusijos politiką už Rusijos ribų, bet stengsiuosi išmokti“, – sakė jis. V. Kara-Murza tikino, kad daugelis Rusijoje nepritaria karui Ukrainoje.
„Rusijoje yra daug žmonių, kurie pasisako prieš karą, kurie netiki Kremliaus propaganda“, – rėžė jis.
Pulitzerio premijos laureatas rašytojas buvo sulaikytas nuo 2022 m. ir atliko 25 metų laisvės atėmimo bausmę dėl kaltinimų išdavyste, susijusių su jo kritika V. Putinui ir karui Ukrainoje.
A. Pivovarovas pakartojo šią mintį ir paragino dėti daugiau pastangų padėti rusams, sakydamas, kad neteisinga sieti Rusijos žmones su valdžios politika.“
Jis yra buvęs dabar jau nebeegzistuojančios opozicinės grupės „Atvirosios Rusijos“ direktorius. Ji buvo susijusi su ilgamečiu Kremliaus kritiku Michailu Chodorkovskiu, kuris taip pat buvo išlaisvintas ankstesnių kalinių mainų metu.
A. Pivovarovas pridūrė, kad Rusijos kalėjimuose yra „tūkstančiai žmonių“. Jo manymu jie būtų laimingi išgirdę, jog įmanoma išsigelbėti.
Jis išreiškė padėką Vokietijai, sakydamas, kad oro uoste grupę išlaisvintų kalinių pasitiko kancleris Olafas Scholzas.
V. Kara-Murza sakė, kad ši operacija buvo skirta „gelbėti gyvybes, o ne keistis kaliniais“.
„Kai kurie sluoksniai kritikuoja O. Scholzą už sunkų sprendimą paleisti asmeninį V. Putino žudiką, – pridūrė jis. – Tačiau lengvi sprendimai priimami tik diktatūrose.“
Pagerbtas A. Navalnas
Trys Rusijos opozicijos veikėjai taip pat pagerbė mirusį Aleksejų Navalną, žymų V. Putino kritiką, kuris vasario mėn. mirė Arkties kalėjime.
„A. Navalnas buvo „pripratęs prie kankinimų normalumo“, – sakė V. Pivovarovas.
„Tai, kad Aleksejaus Navalno nėra tarp mūsų, yra nusikaltimas, kurį padarė V. Putinas, kuriam tenka tiesioginė atsakomybė už jo nužudymą“, – sakė I. Jašinas.
Jis pridūrė, kad vienas Rusijos FSB saugumo tarnybos pareigūnas jam pasakė, kad jei jis grįš į Rusiją, jo likimas bus kaip A. Navalno.
V. Kara-Murza pasakojo, kad ketvirtadienį lėktuvui išskrendant iš Maskvos FSB apsaugininkas jam pasakė: „Žiūrėk pro langą, tai paskutinis kartas, kai matai savo tėvynę.
Tačiau jis jam atsakė esantis tikras, kad grįš į Rusiją ir pabrėžė, kad ji bus laisva.
V. Kara-Murza spėliojo, kad A. Navalnas galbūt būtų likęs gyvas, jei Vakarai būtų anksčiau susitarę su Kremliumi dėl mainų. Pranešama, kad A. Navalnas taip pat turėjo būti tarp paleistų politinių kalinių, bet mirė, kol sandoris buvo baigtas.
„Man sunku negalvoti, kad galbūt, jei šie procesai būtų vykę greičiau... jei būtų buvęs mažesnis pasipriešinimas, kurį turėjo įveikti O. Scholzo vyriausybė, siekdama išlaisvinti V. Krasikovą, galbūt Aleksejus būtų buvęs čia ir laisvas“, – sakė jis.
Vis dėlto jis pridūrė esąs įsitikinęs, kad susitarimas išgelbėjo „16 žmonių gyvybių“.
Parengta pagal „Deutsche Welle“ inf.
RusijaVokietijaJAV
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.