Grupuotė „Hamas“ šį nužudymą apibūdino kaip rimtą eskalaciją, kuri neliks be atsako, rašo „The Guardian“.
I. Haniyeh ilgą laiką ėjo „Hamas“ politinio biuro vadovo pareigas ir buvo laikomas nuosaikiu judėjimo veikėju. Jo vaidmuo tapo labai svarbus nuolatinėms diplomatinėms pastangoms užtikrinti paliaubas.
2017 m. jis buvo išrinktas „Hamas“ politiniu lyderiu, o po dvejų metų iš Gazos Ruožo jis buvo ištremtas į Katarą.
Po tremties jis tapo palestiniečių grupuotės tarptautinės diplomatijos veidu, kursuodamas tarp Turkijos, Irano ir Kataro ir prisijungdamas prie Dohoje prisiglaudusių „Hamas“ lyderių, negalinčių grįžti į Gazą.
Nepaisant to, I. Haniyeh buvo laikomas pagrindiniu komunikatoriumi su tokiais griežtos linijos veikėjais kaip Yahya Sinwaras Gazoje.
Arabų diplomatai ir pareigūnai jį laikė gana pragmatišku, palyginti su kitais kovingesniais atstovais Gazos Ruože, o kai kurie ekspertai jį apibūdino kaip vadovaujantį „Hamas“ politinei kovai su Artimųjų Rytų regiono vyriausybėmis.
Nužudymą pasmerkė net varžovai
Trečiadienį I. Haniyeh nužudymą pasmerkė tiek jo sąjungininkai, tiek buvę varžovai, baimindamiesi, kad jo mirtis vizito Teherane metu gali išprovokuoti platesnį atsaką.
Palestinos prezidentas Mahmoudas Abbasas nužudymą pavadino „bailiu veiksmu ir rimta eskalacija“. Turkijos užsienio reikalų ministerija nužudymą pavadino „siaubingu“.
I. Haniyeh kelias į „Hamas“ grupuotę
I. Haniyeh gimė 1963 m. Gazos Ruožo Šati pabėgėlių stovykloje. Studijuodamas universitete Gazoje jis prisijungė prie politinės grupės, kuri buvo „Hamas“ pirmtakė, ir aktyviai dalyvavo vietos politikoje bei protestuose.
Prie „Hamas“ jis prisijungė 1987 m., kai ši grupuotė susikūrė per pirmąją palestiniečių intifadą, ir buvo ne kartą Izraelio suimtas bei įkalintas. Kartu su kitais „Hamas“ lyderiais 1992 m. buvo ištremtas, bet po metų grįžo į Gazą.
I. Haniyeh tapo „Hamas“ įkūrėjo šeicho Ahmado Yassino protežė, o 2003 m. buvo jo patikimas padėjėjas.
Jis buvo nufotografuotas A. Yassino namuose Gazoje, laikantis telefoną prie beveik visiškai paralyžiuoto „Hamas“ įkūrėjo ausies, kad šis galėtų dalyvauti pokalbyje. 2004 m. Izraelis nužudė A. Yassiną.
I. Haniyeh buvo pirmasis šios grupuotės politinės darbotvarkės šalininkas, o 2006 m., „Hamas“ gavus daugiausiai vietų Palestinos parlamento rinkimuose, jis tapo Palestinos ministru pirmininku.
M. Abbasas jį atleido 2007 m., kai Izraelis pasitraukė iš Gazos Ruožo ir „Hamas“ perėmė kontrolę.
Per dešimtmetį, kol I. Haniyeh buvo vyriausiasis „Hamas“ lyderis Gazos Ruože, Izraelis kaltino jo vadovaujamą komandą, kad neva ji padeda nukreipti humanitarinę pagalbą grupuotės kariniam sparnui. „Hamas“ šį kaltinimą neigė.
2007 m. I. Haniyeh padėjo išlaisvinti BBC korespondentą Alaną Johnstoną, kuris buvo pagrobtas Gazoje ir 16 savaičių laikomas vietos islamistų grupuotės.
Jis valdė Gazą iki 2017 m., o po to buvo išrinktas „Hamas“ politinio biuro vadovu. I. Haniyeh atliko svarbų vaidmenį stiprinant „Hamas“ kovinius pajėgumus, iš dalies puoselėdamas santykius su Iranu.
2022 m. I. Haniyeh teigė „Al Jazeera“, kad „Hamas“ gavo 70 mln. dolerių karinės pagalbos iš Irano.
Kai 2017 m. I. Haniyeh išvyko iš Gazos Ruožo, jį pakeitė Y. Sinwaras – griežtosios linijos šalininkas, kuris daugiau nei du dešimtmečius praleido Izraelio kalėjimuose ir kurį I. Haniyehas 2011 m. po apsikeitimo kaliniais priėmė atgal į Gazą.
Ekspertai teigia, kad Y. Sinwaras taria paskutinį žodį priimant svarbius grupės sprendimus. Kai per pastarąsias derybas Y. Sinwaras nusprendė nutraukti ryšius, derybos sustojo.
„Tai gana aiškiai parodė, kas čia sprendžia“, – „Guardian“ pasakojo vienas Europos diplomatinis šaltinis.
Diplomatinis lyderis ar teroristas?
Nuo 2017 m. I. Haniyeh apibūdinamas kaip „Hamas“ politinis ir diplomatinis lyderis. Tačiau pasigirsta ir kitokių apibūdinimų.
Izraelis visą „Hamas“ vadovybę laiko teroristais ir apkaltino I. Haniyeh bei kitus lyderius už Gazos Ruožo ribų, kad jie toliau „tampo „Hamas“ teroristinės organizacijos virveles“.
2018 m. JAV valstybės departamentas paskelbė I. Haniyeh teroristu, teigdamas, kad jis buvo „ginkluotos kovos, įskaitant prieš civilius gyventojus, šalininkas“ ir kad „Hamas“ veikla buvo atsakinga už „maždaug 17 amerikiečių gyvybių, žuvusių per teroristinius išpuolius“.
Trys I. Haniyeh sūnūs – Hazemas, Amiras ir Mohammadas – žuvo Gazoje balandžio 10 d., kai Izraelio aviacijos smūgis pataikė į automobilį, kuriuo jie važiavo. I. Haniyehas taip pat neteko keturių savo anūkų – trijų mergaičių ir berniuko, pranešė „Hamas“.
Tuo metu „Hamas“ lyderis teigė, kad išpuolis nepakeis grupuotės reikalavimų dėl nuolatinių paliaubų ir perkeltųjų palestiniečių grąžinimo iš jų namų vykstančiose derybose, kurioms tarpininkauja Doha ir Vašingtonas.
„Visi mūsų žmonės ir visos Gazos šeimos sumokėjo didelę kainą krauju, ir aš esu vienas iš jų“, – kalbėjo I. Haniyeh.
Parengta pagal „The Guardian“ inf.