Devynių narių Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija (SCO), apimanti didžiulį ruožą nuo Maskvos iki Pekino, apima maždaug pusę pasaulio gyventojų. Jos nuolatiniai nariai yra šių metų šeimininkas Kazachstanas, Indija, Kinija, Kirgizija, Pakistanas, Rusija, Tadžikistanas, Uzbekistanas ir nuo praėjusių metų Iranas. Tikimasi, kad šiais metais prisidės ir Baltarusija. Per 2023 m. Indijos surengtą SCO viršūnių susitikimą jai buvo pranešta, kad ji taps nare.
„Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienio rytą išvyko iš Pekino į 24-ąjį Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos valstybių vadovų susitikimą Astanoje bei valstybinių vizitų į Kazachstaną bei Tadžikistaną Kazachstano Respublikos prezidento Kasimo Žomarto Tokajevo ir Tadžikistano Respublikos prezidento Emomalio Rahmono kvietimu“, – pranešė valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“. Agentūra pranešė, kad Xi Jinpingą lydi aukščiausio rango Kinijos komunistų partijos narys Cai Qi ir užsienio reikalų ministras Wang Yi.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning pirmadienį pareiškė, kad Pekinas įsitikinęs, jog SCO viršūnių susitikimas „padės pasiekti didesnį visų šalių sutarimą ir paskatinti valstybių narių saugumą, stabilumą ir vystymąsi“ bei „tvarią taiką ir bendrą gerovę pasaulyje“.
„Išsamios“ derybos
Per penktąją kelionę į Kazachstaną Xi Jinpingas dalyvaus įvairiuose valstybiniuose renginiuose, įskaitant sutikimo ceremoniją, pasirašymo ceremoniją ir banketą. Jis surengs „išsamias“ derybas su prezidentu K. Ž. Tokajevu „dėl dvišalių santykių, bendradarbiavimo pagrindinėse srityse ir regioninės bei tarptautinės padėties“, sakė Mao Ning.
Pasak atstovės, Xi Jinpingas vyks į Tadžikistaną, antrojo valstybinio vizito į šią vakarinę Kinijos kaimynę, kur su prezidentu E. Rahmonu „kurs naujus Kinijos ir Tadžikistano santykių plėtros planus“.
Pekinas stiprina diplomatines pastangas Vidurinėje Azijoje, Xi Jinpingas ragino stiprinti ekonominius ryšius per praėjusių metų gegužę Kinijos surengtą viršūnių susitikimą, kuriame dalyvavo kelių regiono šalių lyderiai. Vidurinė Azija yra gyvybiškai svarbi Kinijos pavyzdinio tarptautinio infrastruktūros plėtros projekto „Diržas ir kelias“ grandis.
Pekinas siekia užpildyti tuštumą regione, atsiradusią dėl 2022 m. Maskvos invazijos į Ukrainą, buvusioms sovietinėms valstybėms nerimaujant dėl vis karingesnės Rusijos. Pernai gegužę per Vidurinės Azijos valstybių viršūnių susitikimą Kinija įsipareigojo plėsti transporto ryšius su regionu ir toliau tiesti Vidurinės Azijos ir Kinijos dujotiekį.
Po susitikimo Astanoje Kinija perims pirmininkavimą SCO 2024–2025 metais.