Italijos kairiųjų partijos atstovė Ilaria Salis ir Graikijos centro dešiniosios Naujosios demokratijos kandidatas Fredi Beleri netrukus išvyks užimti vietų Briuselyje ir Strasbūre.
Panašu, jog abu jie sudarys problemų šalyse, kuriose buvo sulaikyti, nes tiek Vengrijai, tiek Albanijai kyla rimtų klausimų dėl teismų nepriklausomumo.
„Mes labai patenkinti rinkimais, – „Euronews“ sakė I. Salis tėvas Roberto. – Tikiuosi, kad ji kuo greičiau bus paleista laisvėn.“
Ilaria Salis buvo sulaikyta Vengrijoje kiek daugiau nei prieš metus ir vis dar laukia teismo dėl kaltinimų užpuolus neonacių ekstremistus, kuriuos ji neigė.
Po sėkmės dviejuose Italijos regionuose dabar ji turėtų būti paleista pagal taisykles, kurios europarlamentarams suteikia imunitetą nuo teismo procesų kitose ES valstybėse narėse.
Praktiškai dokumentų tvarkymas, siekiant užtikrinti jos laisvę, gali užtrukti keturias-penkias savaites, ir jai gali prireikti laiko atsigauti po patirtų išgyvenimų, sakė jos tėvas, o tai gali kelti pavojų jos gebėjimui dalyvauti naujos penkerių metų kadencijos atidarymo procedūrose.
Sudėtingos sąlygos
Nors gegužės 23 d. ji buvo paleista iš kalėjimo į namų areštą, jos sąlygos buvo „labai sudėtingos“, pridūrė jos tėvas.
Antifašistinės aktyvistės suėmimą ES valstybėje narėje, kuri aiškiai pasuko į dešinę, jis vertina kaip visiškai politinį veiksmą.
Šis kaltinimas dėl teismų šališkumo atsispindi Graikijos piliečio F. Beleri atvejyje, kai jis buvo nuteistas už balsų pirkimą po to, kai buvo išrinktas Himaros meru Albanijos pietuose.
„Tai politinis suėmimas... nėra jokių įrodymų, jokių nusikaltimo įrodymų, – „Euronews“ sakė F. Beleri Albanijos partijos generalinis sekretorius Marinas Suli.
„Teisinė valstybė neegzistuoja, tai Ramos valdžia“, – pridūrė M. Suli, turėdamas omenyje Albanijos premjerą socialistą.
F. Beleri nebus automatiškai išlaisvintas, nes Albanija nėra ES narė, tačiau M. Suli tikisi, kad pasibaigus dvejų metų bausmei rugsėjo mėn. jis galės pradėti dalyvauti posėdžiuose.
F. Beleri neigė kaltinimus ir juos apskundė, o M. Suli patikino, kad prireikus jie kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą.
Blokuojamos derybos
Jo bylos ėmėsi daugelis dabartinių Europos Parlamento narių. Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis pagrasino blokuoti Albanijos derybas dėl stojimo į ES, kol šis klausimas nebus išspręstas, ir prieš tai įtraukė F. Beleri į savo Naujosios demokratijos partijos sąrašą.
Pirmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame pranešime F. Beleri džiaugėsi savo pergale kaip „kovos už demokratiją“ ir „Europos vertybes“ dalimi.
„Šviesa visada nugali tamsą... demokratijos galia gali nušluoti bet kokį valstybinį perversmą, – sakė jis. – Dėsiu visas pastangas, kad būčiau naudingas savo partijai, Naujajai demokratijai ir visų pirma mūsų tėvynei“.
ES taisyklėmis siekiama apsaugoti EP narius nuo politinio persekiojimo, tačiau įstatymų leidėjai nėra visiškai apsaugoti nuo teisingumo.
Jie vis tiek gali būti sulaikyti, kaip tai nutiko Evai Kaili, nors ji neigia įvykdžiusi nusikaltimą skandale dėl pinigų už įtaką, dar geriau žinomu kaip „Qatargate“.
Parlamentas taip pat gali sutikti panaikinti atskiro įstatymų leidėjo neliečiamybę, kaip buvo Graikijos įstatymų leidėjo Ioannio Lagoso atveju, kai jo kraštutinių dešiniųjų partija „Auksinė aušra“ buvo pripažinta nusikalstama organizacija.
Techniškai EP nariai gali išsaugoti savo pareigas net ir po apkaltinamojo nuosprendžio ar įkalinimo, tačiau atlikti šį darbą ne visada yra logistiškai lengva.
Būdama kalėjime I. Salis galėjo duoti tik vieną valandą interviu per mėnesį ir negalėjo vykdyti įprastos kampanijos.
Po rinkimų, gavęs specialų Albanijos antikorupcijos institucijų leidimą, F. Beleri turėjo dalyvauti pirmajame Naujosios demokratijos EP narių susitikime per vaizdo ryšį, pranešė „Euronews Albania“.
Parengta pagal „Euronews“ inf.