Atlanto tarybos ataskaita: Kinija propaguoja autoritarinį valdymą besivystančiose šalyse

2024 m. birželio 14 d. 11:50
Kinija organizuoja seminarus ir mokymo kursus Afrikos ir Lotynų Amerikos šalių pareigūnams, siekdama propaguoti savo vienpartinę sistemą ir prezidento Xi Jinpingo pasaulėžiūrą, sakoma šią savaitę paskelbtoje ataskaitoje.
Daugiau nuotraukų (1)
Svarbiausias Xi valdymo ramstis yra „Juostos ir kelio“ iniciatyva (Belt and Road Initiative, BRI ) – milžiniškas infrastruktūros projektas, per kurį Kinija teikia besivystančioms šalims sunkiai grąžinamas paskolas ir siekia didinti savo įtaką užsienyje.
Ketvirtadienį paskelbtoje Vašingtone įsikūrusio analitinio centro ataskaitoje, remiantis šimtais viešai prieinamų Kinijos prekybos ministerijos dokumentų, išsamiai aprašomos pastangos skatinti vienpartinį valdymą ir Xi pasaulėžiūrą BRI partneriams kai kuriose Afrikos, Lotynų Amerikos ir kitose šalyse.
Dokumentuose „aiškiai pabrėžiami autoritarinio (Kinijos) modelio aspektai, kurie esą yra svarbiausi sėkmingo vystymosi planuose, kuriais siūloma vadovautis kitiems“, – rašė Atlanto tarybos ataskaitos autorė Niva Yau.
Tarp išvardytų iniciatyvų – internetinis seminaras, skirtas besivystančių šalių prezidentų patarėjams ir ministrų kabineto pareigūnams, kuriuo siekiama didinti „Kinijos valdymo sistemos tarptautinę įtaką“.
Pasak ataskaitoje cituojamo ministerijos dokumento, 2021 metų birželį vykusiame seminare siekta „pristatyti prezidento Xi Jinpingo mintis apie nacionalinį valdymą, dabartinę Kinijos politinę sistemą, politinį gyvenimą ir sprendimų priėmimo proceso ypatumus, taikomus pamatinėms politikos sritims“.
Jame taip pat buvo propaguojamos Kinijos „socialinės mobilizacijos ir valdymo“ pastangos per COVID-19 pandemiją, kai milijonai žmonių buvo uždaryti į griežtus ir ilgus karantinus.
Kitoje mokymo programoje, skirtoje Afrikos pareigūnams, dirbantiems miestų planavimo srityje, daugiausia dėmesio buvo skiriama Kinijoje taikomai visuotinio stebėjimo sistemai.
Ataskaitoje cituojamas dokumentas rodo, kad programos tikslas buvo mokyti, kaip miestuose valdyti „visuomenės saugumą pasitelkiant informacines technologijas“.
Kinija yra viena labiausiai stebimų visuomenių pasaulyje, o kritikai teigia, kad veidų atpažinimo technologija plačiai naudojama visose srityse – nuo įprastinės teisėsaugos iki politinių represijų.
Ataskaitoje taip pat išsamiai aprašytas kursas, skirtas BRI šalių pareigūnams supažindinti su Kinijos žiniasklaidos ir propagandos operacijomis.
Kursuose nagrinėta „naujienų rašymo, programų kūrimo ir medžiagos rinkimo praktika, taikoma naujosios žiniasklaidos platformoms“.
Dokumentuose teigiama, kad visas programas vedė mokslininkai iš žymiausių Kinijos institucijų, taip pat valstybės tarnautojai.
Kinija „deda koordinuotas pastangas skatinti autoritarinį valdymą visame besivystančiame pasaulyje“, daro išvadą ataskaitos autorė.
Kinijos užsienio reikalų ministerija neatsakė į daugkartinius prašymus pakomentuoti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.