Dunojaus lygiui pasiekus grėsmingą ribą – siaubas Vokietijoje: skęsta miestai, griūva šimtametė pilis Pranešama apie dar vieną auką

2024 m. birželio 4 d. 12:16
Lrytas.lt
Potvynių situacija pietų Vokietijoje išlieka įtempta. Filtensbache dėl nuolatinių liūčių nuslinko dalis istorinės Falkenšteino pilies griūvėsių, Pasau mieste Dunojaus vandens lygis viršijo 9 metrus ir užliejo visą miestą, policija pranešė apie trečią gamtos stichijos nusineštą gyvybę, informuoja Vokietijos leidinys „Welt“.
Daugiau nuotraukų (26)
Policijos duomenimis, Bavarijoje dėl potvynių žuvo jau trys žmonės. Pirmadienį Unterallgäu apskrityje Markt Retenbacho miestelyje nuo kelio į vandenį su automobiliu nuslydo moteris, kuri vėliau buvo rasta negyva, pranešė pareigūnai.
Pastarosiomis dienomis dėl liūčių smarkiai pakilo daugelio upelių ir upių vandens lygis, ypač Bavarijoje ir Badene-Viurtemberge. Buvo užtvindyti ištisi miestai, vanduo sugriovė kelias užtvankas.
Preliminariais duomenimis, keliose pietų Vokietijos vietose pastarosiomis dienomis iškrito daugiau lietaus nei kas 50–100 metų. „Galima kalbėti apie kartą per šimtmetį pasitaikančias liūtis, sakė Vokietijos meteorologijos tarnybos (DWD) meteorologas Thomas Deutschländeris. – Tai ypatinga, bet nėra visiškai neįprasta.“
Tokias ypač dideles vertes iš viso parodė apie 20–30 matavimo stočių. Šios vietos daugiausia buvo nuo regiono į šiaurės rytus nuo Augsburgo beveik iki pat Bodeno ežero.
Kai kurios ekstremalios vertės buvo susijusios su vienos dienos kritulių kiekiu, kitos – su trijų dienų iš eilės kritulių kiekiu.
Vis dėlto, esant įtemptai potvynių situacijai pietų Vokietijoje, DWD atšaukė visus Vokietijai skirtus perspėjimus dėl nepalankių orų.
Valstybinė ugniagesių asociacija: tokio masto potvynio operacija yra unikali
Pasak Bavarijos valstybinės ugniagesių asociacijos, ugniagesių komandoms tenka kaip niekad didelis krūvis.
„Tai išties unikalu tokiu būdu ir tokiu mastu“, – sakė asociacijos vadovas Johannas Eitzenbergeris laikraščiui „Süddeutsche Zeitung“.
„Kasdien budi 30 tūkst. savanorių ugniagesių ir mes stengiamės užkirsti kelią žalai ir ją sumažinti, kai tik įmanoma“, – pasakojo jis.
Nuslinko dalis pilies griuvėsių
Falkenšteino pilies Flintsbache, Aukštutinėje Bavarijoje, dalys nuslinko dėl nuolatinio lietaus. Į saugią vietą po pilimi buvo nugabenta 50 gyventojų. Pagrindinė Falkenšteino pilis buvo pastatyta apie 1300 m., o išorinė pilis – XV ir XVI a. Po didelio plėtros etapo XVI ir XVII a., XVIII a. pabaigoje kilęs gaisras kompleksą pavertė griuvėsiais.
Dunojus Pasau mieste viršijo devynių metrų ribą
Naktį Dunojaus vandens lygis Pasau mieste viršijo devynių metrų ribą. 3 val. nakties Potvynių informacijos tarnyba (HND) pranešė, kad vandens lygis siekia 9,27 metro.
Pranešama, kad pirmadienį vandens lygis tebebuvo 8,83 metro. Remiantis HND prognozėmis, antradienį po pietų bus pasiektas 9,50 metro aukščiausias lygis.
Ugniagesio paieška nutraukta
Švabijoje per potvynį dingusio ugniagesio paieška nebevykdoma. 22 metų vyras tikriausiai nuskendo, antradienio rytą pranešė policijos atstovas. Jis tikriausiai bus surastas, kai vanduo nuslūgs.
Jaunuolis sekmadienio vakarą buvo išplaukęs Vokietijos gelbėjimo asociacijos (DLRG) vandens gelbėjimo valtimi Ofingene netoli sienos su Badeno-Viurtembergo žeme. Valtis, kurioje dirbo penki gelbėtojai, apvirto dėl stiprios srovės. Keturiems 24–70 metų amžiaus gelbėtojams pavyko išplaukti į krantą ir jie nenukentėjo.
Netrukus po to 22-ejų metų jaunuolio pradėjo ieškoti savanorių ugniagesių, DLRG vandens gelbėtojų tarnybos, vandens gelbėjimo tarnybos, Vokietijos ginkluotųjų pajėgų ir policijos savanoriai. Jei 22-ejų metų jaunuolis iš tiesų žuvo, jis būtų penktoji žinoma Bavarijos ir Badeno-Viurtembergo potvynių aukomis tapusi mirtis.
Vokietijos miestų asociacija ragina federalinę ir žemių vyriausybes prisiimti atsakomybę už apsaugą nuo potvynių
Atsižvelgdama į pietų Vokietijoje kilusį potvynį, Vokietijos miestų asociacija paragino federalinę ir žemių vyriausybes padidinti išlaidas apsaugai nuo potvynių.
„Potvyniai, tokie kaip šiuo metu vykstantys Bavarijoje ir Badene-Viurtemberge, kyla vis sparčiau. Vokietija turi geriau jiems pasirengti“, – sakė Miestų asociacijos generalinis direktorius Helmutas Dedy leidiniui RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Pasak jo, Gelbėjimo tarnyboms reikia geriausios įmanomos įrangos ir infrastruktūros.
„Todėl federalinė ir žemių vyriausybės turi gerokai padidinti apsaugos nuo potvynių ir nelaimių finansavimą – nuolat, o ne ad hoc per specialias programas“, – pridūrė jis.
H.Dedy atkreipė dėmesį į didėjančias miestų ir savivaldybių išlaidas tokioms priemonėms kaip užtvankų statyba, apželdinimas ir drėkinimas, kurios yra būtinos dėl visuotinio atšilimo.
„Prisitaikymas prie klimato kaitos tampa nuolatine savivaldybių užduotimi“, – sakė jis RND.
Parengta pagal „Welt“ inf.
Vokietijapotvyniailiūtys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.