Jungtinėje Karalystėje – milžiniškas „Užkrėsto kraujo“ skandalas: mirtinomis ligomis užsikrėtė dešimtys tūkstančių

2024 m. gegužės 21 d. 12:25
Lrytas.lt
Antradienį Jungtinę Karalystę sudrebino neregėto masto skandalas. Paaiškėjo, kad dėl sveikatos apsaugos sistemos aplaidumo mirtinomis ligomis užsikrėtė dešimtys tūkstančių žmonių, tūkstančiai mirė, o pagrindinė šalies sveikatos institucija ilgus metus slėpė tai nuo visuomenės.
Daugiau nuotraukų (5)
Daugiau nei 30 tūkst. žmonių Jungtinėje Karalystėje (JK) užsikrėtė ŽIV ir hepatitu C po to, kai septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje jie buvo gydomi užkrėstais kraujo preparatais, pranešė britų transliuotojas BBC.
Skandalo mastas apibūdintas kaip „siaubingas“, o gydytojai, vyriausybė ir Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) teisiama, jog nuolat nuvilia pacientus.
Nukentėjusieji reikalauja milijardų svarų sterlingų (apie 1,17 milijardų eurų) kompensacijos, o vyriausybė antradienį turėtų pateikti išsamią informaciją apie išmokas.
Kam buvo duota užkrėsto kraujo ir kiek žmonių mirė?
Didžiausia gydymo katastrofa per visą NHS istoriją laikomas skandalas yra susijęs su dviem pagrindinėmis pacientų grupėmis – hemofilija sergančiais pacientais ir vaikais.
Pirma, hemofilija sergantys ligoniai ir panašūs pacientai, turintys retą genetinę ligą, dėl kurios jų kraujas tinkamai nekreša. Žmonėms, sergantiems hemofilija A, trūksta krešėjimo faktoriaus, vadinamo VIII faktoriumi, o žmonėms, sergantiems hemofilija B, nepakanka IX faktoriaus.
XX a. aštuntajame dešimtmetyje buvo sukurtas naujas gydymo būdas, kuriam vietoj šių krešėjimo medžiagų buvo naudojama donorų kraujo plazma.
Deja, visos kraujo plazmos partijos buvo užkrėstos mirtinais virusais.
Po to, kai žmonėms buvo skirtas toks neatsakingas gydymas, Jungtinėje Karalystėje ŽIV ir hepatitu C susirgo apie 1250 žmonių, turinčių kraujavimo sutrikimų, tarp jų 380 vaikų.
Manoma, kad iš viso žuvo apie 2900 žmonių.
Ką parodė užkrėsto kraujo tyrimas?
Viešame tyrime kalbama, kad aukos buvo nuviltos „ne vieną kartą, o pakartotinai“. Teigiama, kad priimant sprendimus nebuvo atsižvelgiama į pacientų saugą, o apie virusinių infekcijų riziką kraujo produktuose buvo žinoma jau nuo 1948 m.
Viešo tyrimo ataskaitoje teigiama, jog buvo per mažai padaryta, kad būtų sustabdytas kraujo preparatų importas iš užsienio, kuriam naudojamas didelės rizikos donorų, pavyzdžiui, kalinių ir nuo narkotikų priklausomų asmenų, kraujas.
Tokių asmenų kraujo donorystė yra susijusi su didele rizika, tačiau Jungtinėje Karalystėje iki 1986 m. buvo priimamas tokių kraujo donorų kraujas.
Apie riziką buvo žinoma jau 1982 m., tačiau iki 1985 m. pabaigos kraujo produktai buvo termiškai apdoroti, kad būtų pašalintas ŽIV.
Manoma, kad nuo XX a. septintojo dešimtmečio hepatito rizikai sumažinti buvo atliekama per mažai tyrimų.
Tyrimo pirmininkas Brianas Langstaffas teigė, kad valdžios institucijos nebuvo pakankamai atviros ir vykdė „atvirą apgaulę“, įskaitant dokumentų sunaikinimą.
Daug kas buvo slepiama, todėl žmonės nežinojo apie gydymo riziką, alternatyvų prieinamumą ir net apie tai, ar jie yra užsikrėtę.
B. Langstaffas kalbėjo: „Ši nelaimė nebuvo atsitiktinumas. Užkrėtimai įvyko todėl, nes už tai atsakingi asmenys – gydytojai, kraujo tarnybos ir viena po kitos einančios vyriausybės – nesirūpino pacientų saugumu.“
Tikslius skaičius sunku nustatyti, tačiau Hemofilijos draugija mano, kad nuo 2017 m., kai buvo paskelbtas tyrimas, mirė 650 žmonių, užsikrėtusių kraujo preparatais arba jų partneriai.
Kaip įvyko užkrėsto kraujo skandalas?
Aštuntajame dešimtmetyje JK stengėsi patenkinti kraujo krešėjimo procedūrų poreikį, todėl prekes importavo iš JAV. Didžioji dalis kraujo buvo nupirkta iš didelės rizikos donorų, pavyzdžiui, kalinių ir narkotikų vartotojų.
VIII faktorius (kraujo preparatas, skirtas gydymui) – buvo pagamintas sujungus dešimčių tūkstančių donorų plazmą.
Jei bent vienas donoras yra viruso nešiotojas, visa partija gali būti užkrėsta. JK donorų kraujas nebuvo reguliariai tikrinamas dėl hepatito C iki 1991 m., nors buvo praėję 18 mėnesių nuo viruso pirmojo nustatymo.
Kada valdžios institucijos sužinojo apie užkrėstą kraują?
XX a. septintojo dešimtmečio viduryje ne kartą buvo perspėta, kad JAV importuojamas VIII faktorius kelia didesnę infekcijos riziką.
Tačiau mėginimai padidinti JK savarankiškumą kraujo preparatų srityje žlugo, todėl NHS ir toliau importavo preparatus iš užsienio.
Kampanijos dalyviai teigia, kad hemofilija sergantiems ligoniams galėjo būti pasiūlytas alternatyvus gydymas – krioprecipitatas. Jį buvo daug sunkiau skirti, tačiau jis buvo gaminamas iš vieno donoro kraujo plazmos, todėl infekcijos rizika buvo mažesnė.
BBC taip pat atskleidė įrodymų, kad vaikai buvo užkrėsti hepatitu C ir ŽIV po to, kai buvo įtraukti į naujų gydymo metodų klinikinius tyrimus, dažnai be šeimos sutikimo.
Dar 1983 m. lapkritį vyriausybė tvirtino, kad nėra „įtikinamų įrodymų“, jog ŽIV gali būti perduodamas per kraują; šią poziciją tvirtai gynė buvęs sveikatos apsaugos ministras Kenas Clarke’as.
Ar infekuoto kraujo skandalo aukos gaus kompensaciją?
Tyrimui paskelbus išvadas, JK ministras pirmininkas Rishi Sunakas pareiškė, kad vyriausybė sumokės visapusišką kompensaciją užsikrėtusiems ir nukentėjusiems asmenims. Kad ir kiek tai kainuotų. „Mes tai sumokėsime“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad išsami informacija bus paskelbta antradienį. Tikėtina, kad visos išlaidos sieks milijardus.
Vyriausybė buvo kritikuojama už tai, kad taip ilgai laukė. 2022 m. pabaigoje, atsižvelgdama į tyrimo rekomendacijas, vyriausybė išmokėjo laikinas 100 tūkst. svarų sterlingų išmokas maždaug 4 tūkst. išgyvenusių aukų ir kai kuriems asmenims, netekusiems partnerių.
2023 m. balandį B. Langstaffas pareiškė, kad laikinosios kompensacijos taip pat turėtų būti pasiūlytos užsikrėtusiųjų vaikams ir tėvams.
Kas nutiko kitose šalyse, nukentėjusiose nuo užkrėsto kraujo?
Buvo paveiktos ir daugelis kitų šalių, nors kai kurios iš jų, pavyzdžiui, Suomija, naudojo senesnius gydymo būdus, užuot perėjusios prie VIII faktoriaus, ir tai sumažino ŽIV infekcijos atvejų skaičių.
B. Langstaffas kritikavo JK vyriausybės tvirtinimus, kad praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje buvo pradėta tikrinti dėl hepatito C iškart, kai tik atsirado technologijos. Jis teigė, kad 23 kitos šalys, įskaitant Japoniją, Suomiją ir Ispaniją, pradėjo tikrinti anksčiau nei Jungtinė Karalystė.
Užkrėstus preparatus tiekusios JAV bendrovės sumokėjo milijonus neteisminio susitarimo būdu. Šalyse, įskaitant Prancūziją ir Japoniją, už aplaidumą buvo nuteisti politikai ir farmacijos bendrovės.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Andy Burnhamas, duodamas parodymus tyrimui, užsiminė, kad gali būti pagrindas Jungtinės Karalystės įmones apkaltinti netyčiniu nužudymu.
Parengta pagal BBC inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.