Ketvirtadienio rytą Slovakijos žiniasklaidoje pranešta, kad R.Fico gyvybei po operacijos pavojus nebegresia.
Tai BBC patvirtino ir Ministro pirmininko pavaduotojas Tomas Taraba, kuris sakė manąs, kad operacija praėjo gerai.
„Tikiuosi, kad jis išgyvens, – sakė T. Taraba. – Šiuo metu jo gyvybei pavojaus nėra“.
Skelbiama, kad R.Fico jau ir atgavo sąmonę.
Anksčiau vidaus reikalų ministras Matušas Šutajus Eštokas centrinio Banska Bystricos miesto ligoninėje žurnalistams sakė, kad premjeras yra „kritinės būklės ir jo gyvybei gresia pavojus“.
R. Fico „vis dar kovoja už savo gyvybę“
Trečiadienio vakarą Slovakija ir visas pasaulis sulaikę kvapą laukė naujienų. Vėlų vakarą Slovakijos gynybos ministras Robertas Kalinakas spaudos konferencijoje ligoninėje, kurioje yra gydomas R.Fico, paskelbė, kad premjeras „vis dar kovoja dėl savo gyvybės“.
„Operacija tęsiasi jau tris su puse valandos. Jo sveikatos būklė tikrai labai sudėtinga“, – pridūrė jis.
„Esame sutelkę dėmesį į Roberto Fico sveikatą. Tikimės, kad jis bus pakankamai stiprus ir išgyvens“, – sakė R. Kalinakas.
Slovakijos vidaus reikalų ministro teigimu į R. Fico buvo šauta penkis kartus.
„Nusikaltėlis šovė penkis kartus. Premjeras yra kritinės būklės, vis dar guli ant operacinio stalo. Padarysime viską, ką galime, kad tai būtų ištirta“, – spaudos konferencijoje sakė M. Eštokas.
Šūviai į R. Fico
Incidentas įvyko Handlovos mieste, esančiame maždaug už 150 km į šiaurės rytus nuo sostinės, pranešė naujienų televizija TA3.
Naujienų agentūrai „Reuters“ Handlovos miesto ligoninės atstovas atskleidė, kad atvežtas į ligoninę R.Fico buvo sąmoningas. Pabrėžiama, kad jam suteikta pagalba dėl šautinių žaizdų. Netrukus jis buvo išvežtas į kitą – aukštesnio lygio – ligoninę.
Vėliau R.Fico „Facebook“ paskyroje pasirodė žinutė, kad premjeras buvo išvežtas į Banska Bistrica miestą, nes kelionė iki Bratislavos būtų užėmusi per ilgai. Apie 17 val. Lietuvos laiku Slovakijos valdžios biuras oficialiai paskelbė, kad R.Fico gyvybei gresia pavojus ir kad jis į ligoninę Banska Bistricoje buvo nugabentas sraigtasparniu.
Naujienų portalas MNT.SK citavo įvykio vietoje buvusią moterį, kuri teigė girdėjusi tris ar keturis šūvius. Ji matė, kaip R. Fico nukrito ant žemės su galvos ir krūtinės sužalojimais.
Parlamento pirmininko pavaduotojas Lubošas Blaha patvirtino, kad incidentas įvyko per vyriausybės posėdį ir atidėjo jį iki atskiro pranešimo, pranešė Slovakijos naujienų agentūra TASR. Išpuolis įvyko prie vietos kultūros namų, kur R. Fico atvyko susitikti su rėmėjais. Policija įvykio vietą užtvėrė.
Televizijos „Joj“ duomenimis, į Robertą Fico šaudė 71 metų vyras iš Levicės. Kituose žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad šaulys – vidutinio amžiaus vyras. Naujienų portalo „Denník N“ duomenimis, jis šaudė iš legaliai laikomo trumpojo šratinio pistoleto.
Slovakijos prezidentė Zuzana Čaputovapranešė, kad užpuolikas, kuris trečiadienį keliskart pašovė ir sužeidė Slovakijos premjerą R.Fico, buvo sulaikytas.
„Policija sulaikė užpuoliką ir kaip įmanoma greičiau pateiks daugiau informacijos“, – pareiškime cituojama Z.Čaputova. Ji pavadino incidentą „išpuoliu prieš demokratiją“.
Vietoje buvęs dienraščio „Dennik N daily“ reporteris išgirdo šūvius, o paskui pamatė, kaip gelbėtojai neša premjerą į automobilį.
Slovakijos transliuotojas TA3 pranešė, kad buvo paleisti keturi šūviai, iš kurių vienas pataikė R. Fico į pilvą.
Čekijos ministras pirmininkas Petras Fiala pareiškė, kad išpuolis prieš R. Fico buvo „sukrečiantis“, ir sakė, kad tikisi, jog Slovakijos ministras pirmininkas greitai pasveiks.
Kas yra Robertas Fico?
Trečiadienį pašautas ir už savo gyvybę kovojantis Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico yra buvęs Komunistų partijos narys, kaltinamas pakreipęs savo šalies užsienio politiką Kremliui palankia linkme.
R. Fico partijai „Smer-SD“ pernai rugsėjį laimėjus visuotinius rinkimus, jis ketvirtą kartą tapo premjeru. Politikos veterano valdymą temdo korupcijos skandalai ir prieštaringai vertinamos reformos.
Per dabartinę kadenciją R. Fico sulaukė pasaulio dėmesio dėl daugybės kurstančių komentarų apie Ukrainą. Jis ragino Kyjivą atiduoti teritorijas Maskvai, kad karas būtų baigtas. Ukraina su tuo niekada nesutiko.
5,4 mln. gyventojų turinti Slovakija, Europos Sąjungos (ES) ir NATO narė, suteikė didelę karinę pagalbą 2022 m. vasario mėnesį Rusijos užpultai Ukrainai. Tačiau R. Fico nustojo siųsti ginklus Ukrainai, per praėjusių metų rinkimų kampaniją pažadėjęs neduoti Kyjivui „nė vienos kulkos“. Po rinkimų R. Fico vadovaujama „Smer-SD“ sudarė koaliciją su kraštutinių dešiniųjų partneriais.
Kartą jis gyrė euro įvedimą Slovakijoje kaip „svarbų istorinį sprendimą“, tačiau per kampaniją nusitaikė į ES, NATO ir Ukrainą, kad patrauktų kraštutinių kairiųjų ir kraštutinių dešiniųjų rinkėjus, o savo provakarietiškus oponentus vadino „ karo kurstytojais“.
Jis taip pat sakė, kad neleis suimti Rusijos prezidento Vladimiro Putino pagal tarptautinį orderį, jei jis kada nors atvyks į Slovakiją. Pernai išleistoje knygoje „Fico: apsėstas galios“ slovakų sociologas Michalas Vašečka teigia, kad R. Fico „neabejotinai vertina V. Putino autoritarizmą“. „Kartu jo santykiai su Rusija istoriškai nulemti socialistinio šūkio „Su Sovietų Sąjunga amžiams“, – pridūrė jis.
R. Fico, buvęs advokatas, pradėjo savo politinę karjerą Komunistų partijoje prieš pat 1989 m. aksominę revoliuciją, kai buvusi Čekoslovakija subyrėjo ir prasidėjo kapitalizmo ir demokratijos laikai.
Nuo 1994 iki 2000 m. R. Fico buvo Slovakijos atstovas Europos Žmogaus Teisių Teisme Strasbūre. Tuo laikotarpiu, 1998 m., Komunistų partijos politinė įpėdinė Demokratinė kairioji partija (SDL) nepaskyrė jo ministru. Kitais metais jis be ceremonijų iš jos išstojo ir įsteigė savo partiją „Smer-Socialdemokratai“ („Smer-SD“).
Ryšys su kraštutiniais dešiniaisiais
Žaidimas pasiteisino 2006 m., kai „Smer-SD“ laimėjo parlamento rinkimus ir iškėlė R. Fico į ministrus pirmininkus, praėjus dvejiems metams po Slovakijos įstojimo į Europos Sąjungą. Kairiųjų lyderis sudarė koaliciją su kraštutinių dešiniųjų Slovakijos nacionaline partija (SNS), garsėjusia, kaip ir jis, antiimigracine retorika ir populistinėmis pažiūromis.
R. Fico gudriai pasinaudojo 2008 m. pasauline finansų krize ir siekdamas sustiprinti savo populiarumą atsisakė taikyti taupymo priemones.
2009 m. Slovakijos įstojimas į euro zoną vainikavo R. Fico pirmuosius ketverius metus ministro pirmininko poste, tačiau 2010 m. rinkimai sugrąžino jį į opoziciją, nes jis nesugebėjo sudaryti koalicijos, nors per rinkimus užėmė pirmąją vietą.
Vėliau jis triuškinamai laimėjo 2012 m. pirmalaikius rinkimus, sušauktus dėl kaltinimų korupcija žlugus centro dešiniųjų koalicijai.
R. Fico „Smer“ gavo daugumą parlamente, tačiau 2014 m. jis patyrė smūgį, kai per prezidento rinkimus jį įveikė filantropas ir politikos naujokas Andrejus Kiska.
Už kantrybę – raudonos rožės
2015 m. Europą ištikus pabėgėlių krizei, R. Fico užėmė griežtą poziciją migrantų atžvilgiu, kad neleistų „Slovakijoje susikurti atskirai musulmonų bendruomenei“, ir kritikavo ES kvotų programą pabėgėliams perskirstyti.
„Smer“ laimėjo 2016 m. rinkimus, tačiau jo darbas premjero poste pasibaigė po dvejų metų, kai buvo nušautas tyrimais užsiėmęs žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė. Nusikaltimas sukėlė antivyriausybinių nuotaikų bangą visoje Slovakijoje, nes savo paskutiniame straipsnyje, paskelbtame po mirties, J. Kuciakas atskleidė Italijos mafijos ir R. Fico vyriausybės ryšius. Po rinkimų 2020 m. valdžią perėmė antikorupcinė koalicija, tačiau R. Fico išlaikė savo vietą parlamente.
1964 m. rugsėjo 15 d. gimęs R. Fico nepaiso jam kabinamos „populisto“ ir „demagogo“ etiketės. Jis laisvai kalba angliškai, taip pat žinoma, kad mėgsta greitus automobilius ir futbolą, turi silpnybę brangiems laikrodžiams. Su žmona advokate Svetlana Ficova susilaukė sūnaus Michalo, nors Slovakijos žiniasklaida pranešė, kad pora išsiskyrė.
Mėgstamiausias R. Fico posakis: „Kantrybė visada apdovanojama raudonomis rožėmis“.