D. Grybauskaitė nurodė neabejojanti, kad V. Putinas gali pulti ir daugiau šalių. Pažvelgus į jėgų santykį tarp Rusijos ir Vakarų, pavojingiausias laikotarpis yra artimiausi dveji treji metai, aiškino buvusi Lietuvos vadovė.
„Investuojame į gynybą NATO. Po penkerių ar šešerių metų būsime labiau pasiruošę ir būsime stipresni. Tačiau artimiausi dveji ar treji metai yra pats pavojingiausias laikas, nes esame pažeidžiami ir vis dar nesame visiškai pasiruošę“, – teigė D. Grybauskaitė.
Pasak jos, dabartinę situaciją Europa turi vertinti kaip realią grėsmę, o diskusijoms laiko nebėra, nes „kalbama apie ateitį ir apie išlikimą“. Ji pridūrė, kad šalys turi pakeisti savo taikos mentalitetą į karo, nes dabar Europoje taikos nėra.
„Vakarai nesugebėjo pakankamai paremti Ukrainos. Nesugebėjome pakankamai sparčiai didinti savo karinės pramonės. Ir vis dar nelabai sugebame patikėti tuo, kas gali nutikti“, – apgailestavo D. Grybauskaitė.
„Vakarų Aljanse vis dar turime galimybę nuspręsti, kaip baigsis karas Ukrainoje, tačiau jei nepasinaudosime šia galimybe, karas ateis pas mus. Nes kai Europos ir Vakarų lyderiai dvejoja arba yra užsiėmę tarpusavio kovomis, tai kelia pagundą V. Putinui“, – pažymėjo buvusi prezidentė.
Todėl ir tuomet, kai prasidėjo karas, ir dabar ji vis dar ragina mažiau kalbėti, o daugiau veikti, rašoma tekste.
D. Grybauskaitė, pasak danų leidinio, mato Šaltąjį karą primenančią situaciją – tik sudėtingesnę.
Vyksta ne tik fizinės karinės atakos, bet vyksta ir nuolatinis kibernetinis karas, ekonominė ir ideologinė kova.
„Karas turi labai daug naujų formų. Manau, kad matysime Šaltojo karo konfrontaciją, kuri gali tęstis dar ne vieną dešimtmetį“, – teigia D. Grybauskaitė.
Buvusi Lietuvos prezidentė išskyrė ir Vengriją, kurios premjeras Vikoras Orbanas ir jo Vyriausybė vis atideda sprendimus dėl karinės ir ekonominės paramos Ukrainai. Slovakija, D. Grybauskaitės teigimu, taip pat kelia grėsmę, nes joje vis didesnę galią įgyja partijos, kurios nėra palankai nusiteikusios Ukrainos atžvilgiu.