Stengdamasi dar labiau atsitraukti nuo Rusijos, Ukraina priėmė sprendimą Kalėdas minėti pagal Grigaliaus kalendorių, kurį naudoja kasdieniame gyvenime.
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis liepą pasirašė įstatymą, kuriuo šventė perkeliama į gruodžio 25 dieną, sakydamas, kad tai leidžia ukrainiečiams „atsisakyti rusiško paveldo primesti Kalėdų šventimą sausio 7 dieną“.
Sekmadienio vakarą paskelbtame kalėdiniame pranešime V. Zelenskis sakė, kad dabar visi ukrainiečiai yra kartu.
„Mes visi kartu švenčiame Kalėdas. Tą pačią dieną, kaip viena didelė šeima, kaip viena tauta, kaip viena vieninga šalis“, – pažymėjo jis.
Sostinėje Kijeve sutuoktinių pora – katalikė Lesia Šestakova ir stačiatikis Oleksandras Šestakovas – šiais metais Kalėdas švenčia kartu.
Iki šiol pora kartu Kalėdas minėjo du kartus. Kartu su savo tėvais ukrainiečiai sekmadienio rytą dalyvavo pamaldose miesto katalikų katedroje.
„Pagaliau Ukrainoje atsirado diena, kurią su vyru galime praleisti kartu katedroje ir dėkoti Dievui, kad esame kartu, gyvi ir sveiki“, – naujienų agentūrai „Reuters“ sakė L. Šestakova.
Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia, kuri suskilo 2018 metais, kai didelė dalis dvasininkijos atsiskyrė nuo Maskvai ištikimos bažnyčios ir įsteigė nepriklausomą instituciją, lojalią Stambule įsikūrusiam stačiatikių patriarchatui, taip pat pakeitė Kalėdų datą į gruodžio 25 d.
Ji oficialiai atsiskyrė nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios dėl 2014 m. Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ir paramos separatistams Rytų Ukrainoje.
Sekmadienį visoje Ukrainoje žmonės meldėsi ir degė žvakutes. Vakariniame Lvovo mieste vaikai tradiciniais kostiumais giedojo giesmes ir dalyvavo šventinėse eisenose gatvėse.
Vienuose pietiniame Juodosios jūros uostamiestyje Odesoje įsikūrusiuose maldos namuose žmonės meldėsi ir uždeginėjo žvakutes, o aukso spalvos drabužiais vilkintys šventikai rengėsi Kūčių pamaldoms eglutėmis ir prakartėle papuoštoje katedroje.
„Manome, kad Kalėdas tikrai turėtume švęsti su visu pasauliu, toli, toli nuo Maskvos. Man tai dabar nauja žinia, – naujienų agentūrai AFP sakė maldos namuose sutikta Olena, kurios sūnus yra fronto linijos medikas. – Tikrai norime švęsti naujai. Tai šventė su visa Ukraina, su mūsų nepriklausoma Ukraina. Mums tai labai svarbu.“
Ukrainos graikų katalikų bažnyčia taip pat nusprendė Kalėdų pamaldas rengti gruodžio 25 dieną.
Pastaraisiais metais daug tikinčiųjų prisijungė prie Ukrainos ortodoksų Bažnyčios, tačiau milijonai žmonių vis dar istoriškai palaiko su Rusija susijusią Ukrainos stačiatikių bažnyčią, kuri toliau laikosi nuostatos Kalėdas minėti sausio 7-ąją. Ši bažnyčia teigia, kad dėl karo nutraukė ryšius su Maskva, tačiau daugelis ukrainiečių į tokius pareiškimus žiūri skeptiškai.
Sovietų Sąjungoje buvo skatinamas ateizmas, o Kalėdų tradicijos, tokios kaip eglutės ir dovanos, buvo perkeltos į Naujųjų metų išvakares, kuri tapo tų laikų pagrindine švente.
Ukrainiečių šventinės tradicijos apima vakarienę Kūčių vakarą, kurios metu patiekiama 12 patiekalų be mėsos, įskaitant valgį iš įvairių grūdų, paskanintų medumi, vadinamą kutia (kūčia).
Žmonės, be kita ko, puošia namus įmantriais kviečių ryšulėliais, vadinamais diduch. Žiemos švenčių metu taip pat giedamos tradicinės giesmės ir nešiojamos žvaigždžių formos dekoracijos.