Pasak „The New York Times“ šaltinių, V. Putinas siuntė signalus apie savo pasirengimą sudaryti susitarimą dar 2022 metų rugsėjį. Nauja šių signalų banga prasidėjo jau šių metų rugsėjį. Kremlius yra pasirengęs susitarti dėl paliaubų ir konflikto įšaldymo.
Signalai gaunami keliais kanalais, įskaitant užsienio vyriausybes, turinčias ryšių su JAV ir Rusija. Neoficialūs Rusijos atstovai su pašnekovais kalbėjosi apie galimo sandorio, kuriam V.Putinas pritartų, kontūrus.
„V.Putinas ir Rusijos armija nenori toliau stiprinti savo pajėgumų“, – sakė vienas pareigūnas.
Kai kurie analitikai teigia, kad V. Putinui naudingas ilgas karas ir jis nori atidėti visas derybas iki galimo buvusio JAV prezidento Donaldo Trumpo sugrįžimo į pareigas 2024-aisiais. Tačiau yra nemažai informacijos, kad V. Putinas iš tikrųjų norėtų, jog sandoris būtų sudarytas greičiau, atsižvelgiant į karo neapibrėžtumą.
Šaltiniai teigia, kad Rusijos propaganda nesunkiai paaiškins rusams, kodėl tokios „lygiosios“ iš tikrųjų yra „pergalė“, ypač sutelkiant dėmesį į sausumos koridoriaus į Krymą užkariavimą. Idealus metas tokiam susitarimui, anot vieno iš leidinio pašnekovų, būtų prieš kovo mėnesį vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus.
Amerikos pareigūnai jau dabar pastebi V.Putino pozicijos pasikeitimą, kuris nebereikalauja nušalinti dabartinės Kijevo vyriausybės. Jie sakė, kad V. Putino siūlomas paliaubų susitarimas išsaugos suverenią Ukrainą su sostine Kijevu, bet paliks Rusijai kontroliuoti beveik 20% jau užkariautos Ukrainos teritorijos.
Kaip rašo unian.net, V.Putiną tenkins dabartinė situacija, kai Rusija valdo Donbaso griuvėsius ir visiškai užminuotas Zaporožės ir Chersono regionų stepes.
Tarp daugelio tikėtinų tokio susitarimo kliūčių yra V. Putino ryžtas neleisti Ukrainai prisijungti prie NATO. Tačiau vienas buvęs Rusijos pareigūnas teigė, kad šis klausimas tikrai nebus kliūtis, nes Aljansas vis tiek artimiausiu metu nepriims Ukrainos.
Vis dėlto aukšti JAV pareigūnai išreiškė abejonę, ar kuris nors žymus Ukrainos politikas sugebėtų sutikti su susitarimu, kuriuo tiek daug Ukrainos teritorijos būtų palikta Rusijai.
Be to, daugelis Vakarų šalių apskritai skeptiškai vertina paliaubų susitarimą, nes tai tik suteiks V. Putinui laiko apsiginkluoti artėjančiam naujam puolimui.
Kai kurie JAV pareigūnai taip pat teigia, kad Kremliaus pasirengimo susitarimui signalai gali būti tik bandymas suklaidinti ir iš tikrųjų nėra pasirengimo eiti į kompromisą ženklas. Buvę Rusijos pareigūnai priduria, kad V. Putinas gali apsigalvoti ir atsisakyti susitarimo, jei Rusijos kariai fronte įgis apčiuopiamą pranašumą.