Naujoji Lenkijos vyriausybė nutraukė kanalo „TVP Info“ transliavimą: kilus protestui pastatą gynė policija

2023 m. gruodžio 21 d. 10:46
Lrytas.lt
Naujoji Lenkijos vyriausybė trečiadienį nutraukė visuomeninio naujienų kanalo transliaciją ir atleido valstybinės žiniasklaidos vadovus, kad atkurtų „nešališkumą“, pranešė agentūra „Reuters“, remdamasi Lenkijos Kultūros ministerija.
Daugiau nuotraukų (11)
D. Tusko proeuropietiška koalicija praėjusią savaitę perėmė valdžią iš nacionalistinės partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kuri, anot kritikų, per aštuonerius valdymo metus pakenkė teismų nepriklausomumui, pablogino santykius su Europos Sąjunga ir valstybinę žiniasklaidą pavertė propagandos priemone.
Tačiau D. Tusko planai dėl pokyčių nuo pat pradžių susiduria su buvusios valdančiosios partijos pasipriešinimu.
Trečiadienį atleidimai iš valstybinės televizijos (TVP), radijo ir naujienų agentūros PAP įvyko po to, kai antradienį naujasis parlamentas priėmė rezoliuciją dėl valstybinės žiniasklaidos nešališkumo atkūrimo.
Rezoliucijoje visos valstybės valdžios institucijos raginamos „nedelsiant imtis veiksmų, kuriais siekiama atkurti konstitucinę tvarką, susijusią su piliečių galimybe gauti patikimą informaciją ir visuomenės informavimo priemonių veikimu“.
PiS savo ruožtu trečiadienį griežtai kritikavo atleidimus. Buvo iškviesta policija, nes kai kurie PiS politikai pasirodė prie valstybinio transliuotojo TVP būstinės ir kitų valstybinės žiniasklaidos priemonių biurų. Vakare prie TVP biurų Lenkijos sostinėje ir mažesniuose miestuose susirinko protestuotojai.
Valstybinis 24 valandų per parą transliuojamas naujienų kanalas „TVP Info“, griežtai kritikuojantis D. Tuską ir siekiantis jį pavaizduoti kaip nesąžiningą ir priklausomą nuo Vokietijos bei Rusijos, nutraukė transliacijas.
„TVPiS galas“, – po to, kai „TVP Info“ nutraukė transliacijas, socialinėje žiniasklaidos platformoje X pareiškė „Pilietinė platforma“ – didžiausia naujosios Lenkijos vyriausybės partija.
Vyriausybė pažadėjo kurti stotis, kurios laikytųsi labiau subalansuoto požiūrio į visuomeninį transliavimą.
Trečiadienį visuomeninė televizija netransliavo pagrindinės vakaro žinių laidos. Vietoj jos pasirodė į TVP grįžęs žurnalistas, kuris pažadėjo, kad nuo ketvirtadienio bus rodomos „nuotraukos, o ne paveikslai“.
„TVP Info“ šalininkai sako, kad jos uždarymas pakenktų pliuralizmui, nes būtų pašalintas konservatyvus balsas. Transliuotojas palaikė griežtą PiS poziciją diskusijose dėl ES migracijos.
D. Tusko pirmtakas Mateuszas Morawieckis vadovo atleidimą pavadino neteisėtu vadovybės perėmimu.
„Po to, kas įvyko šiandien, iš D. Tusko ir jo komandos tikiuosi blogiausio“, – sakė M. Morawieckis, kuris kartu su grupe PiS parlamento narių prieš pat vidurnaktį paliko TVP būstinę Varšuvoje.
Ketvirtadienio rytą radijo ZET žurnalistas Michalas Dzienynskis paskelbė TVP būstinės nuotrauką, kurioje matyti prie jos stovintys policijos automobiliai. Vakare prie kiekvieno įėjimo į visuomeninio transliuotojo pastatą stovėjo gausios pareigūnų grupės, o „žiniasklaidos gynimo“ demonstracijos dalyvius nuo įėjimo į pastatus skyrė griežtas kordonas.
PiS politikai jau antradienio vakarą pasirodė TVP, kad „apgintų demokratiją“, kaip, remiantis žiniasklaidos filmuota medžiaga, lauke žurnalistams sakė jų lyderis Jaroslawas Kaczynskis.
„Akivaizdu, kad PiS politikai negina žiniasklaidos laisvės, jie gina laisvę savo propagandai“, – „Polsat News“ sakė koalicinės partijos PSL atstovas Miloszas Motyka.
Trečiadienį PiS politikams užėmus TVP ir kitų valstybinių žiniasklaidos priemonių pastatus, tvarkai palaikyti buvo iškviesta policija.
„Mums nesvarbu, iš kieno ateina pranešimas, nesvarbu, ar iš PiS (įstatymų leidėjų), ar iš kitos partijos“, – spaudos konferencijoje sakė policijos atstovas Sylwesteris Marczakas.
Nacionalinės transliuotojų tarybos vadovas – PiS remiamas deputatas Maciejus Swirskis – taip pat pareiškė, kad atleidžiant visuomeninės žiniasklaidos vadovus buvo pažeistas įstatymas, o PiS remiamas deputatas Maciejus Swirskis sakė, kad tai „primena blogiausius karo padėties laikus“, turėdamas omenyje įvykius komunistinės Lenkijos laikais.
Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda paragino vyriausybę laikytis įstatymų ir pridūrė, kad „politinis tikslas negali būti pasiteisinimas pažeidžiant konstitucinius principus ir įstatymus“.
PiS įstatymų leidėjas ir buvęs teisingumo ministro pavaduotojas Marcinas Romanowskis sakė, kad pateikė pranešimą prokuratūrai dėl įtarimų, jog kultūros ministras ir jo bendrininkai padarė nusikaltimą.
Kultūros ministras Bartlomiejus Sienkiewiczius teigė, kad PiS protestai nepakeis atleidimo iš pareigų.
„Turėkite šiek tiek kantrybės“, – sakė jis įstatymų leidėjams, paklaustas apie PiS veiksmus parlamente, rašo naujienų svetainė „Wyborcza.pl“.
Organizacija „Žurnalistai be sienų“ (RSF) paragino Lenkijos vyriausybę po viešų diskusijų, kuriose dalyvautų ekspertai ir pilietinė visuomenė, priimti išsamų įstatymo projektą dėl visuomeninės žiniasklaidos nepriklausomumo ir politinės įtakos mažinimo ją prižiūrint, finansuojant ir skiriant vadovus.
„Visuomeninė žiniasklaida nepriklauso nei PiS, nei jokiai kitai partijai. Dėl tos pačios priežasties visuomeninei žiniasklaidai reikia plataus užmojo reformos, kuri neapsiribotų tik personalo pertvarkymu“, – sakė jos atstovas Pavolas Szalai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.