Dabar suaugusiems skirtos svetainės „Pornhub“, „Stripchat“ ir „XVideos“ atsidurs tarp tokių platformų, kaip „TikTok“, X arba „Facebook“, kurios ES turi daugiau nei 45 milijonus aktyvių vartotojų ir yra laikomos labai didelėmis internetinėmis platformomis.
Balandžio pabaigoje, nuo klasifikavimo praėjus keturiems mėnesiams, svetainių atžvilgiu pagal ES skaitmeninių paslaugų įstatymą (DSA) įsigalios griežtesnės taisyklės, ypač skirtos apsaugoti vaikus.
Sąrašą papildžius trimis naujais pavadinimais, dabar jame yra 22 didelės platformos, kurioms visame 27 šalių bloke yra taikomi Briuselio nustatyti reikalavimai, teigiama Europos Komisijos išplatintame pranešime.
Komisija stebės, kaip platformoms sekasi taikyti „priemones, skirtas apsaugoti nepilnamečius nuo kenksmingo turinio ir kovoti su neleistino turinio (prievartos ar vaikų išnaudojimo vaizdų) platinimu“.
„Aš labai aiškiai pasakiau, kad internete sukurti saugesnę aplinką vaikams yra vienas iš DSA įgyvendinimo prioritetų“, – sakė ES pramonės komisaras Thierry Bretonas.
ES pirmininkės pavaduotoja Margrethe Vestager kalbėjo, kad šių trijų pornografijos platformų klasifikacija „suteiks galimybę nuodugniau tikrinti jų algoritmus ir procesus bei užtikrinti jų atskaitomybę“.
Briuselis nuomone, labai didelės internetinės platformos (LDIP) vien dėl savo dydžio yra „sistemiškai svarbios“ ir privalo parodyti, kokių priemonių imasi, kad įvykdytų DSA reikalavimus.
Reaguodama į šią žinią, „Pornhub“ paprieštaravo, kad per šešis šių metų mėnesius iki liepos 31 d. svetainės lankytojų skaičius Europos Sąjungoje per mėnesį siekdavo vos 33 milijonus, o ne 45 milijonus – tai yra tiek, kad platformą galima būtų klasifikuoti kaip labai didelę.
Pažeidus taisykles, gali būti skiriamos baudos, kurių suma siektų iki šešių procentų metinės apyvartos visame pasaulyje, o už rimtus ar pakartotinius pažeidimus platformai gali būti uždrausta vykdyti savo veiklą Europoje.
Neleistinas turinys
Pagal naująsias taisykles LDIP, be kita ko, privalo analizuoti konkrečias grėsmes, kurias europiečių teisėms ir saugumui kelia jose publikuojama medžiaga, taip pat teikti atitinkamas ataskaitas priežiūros institucijoms.
Tokioms platformoms taikomi ir didesni skaidrumo reikalavimai, jos privalo ES patvirtintiems tyrėjams suteikti galimybę susipažinti su savo duomenimis.
Be to, jos privalo savo sąskaita kartą per metus sudaryti galimybes atlikti nepriklausomą auditą, siekiant patikrinti, ar jos laikosi europinių taisyklių.
Platformos privalo sutikti imtis „operatyvių“ veiksmų, siekiant pašalinti neleistiną turinį, kai tik apie tai sužino, taip pat informuoti teisėsaugos institucijas apie internetu pateiktoje medžiagoje pastebėtus rimtus baudžiamuosius nusikaltimus.
Joms draudžiama suasmenintos reklamos tikslais naudoti įslaptintus vartotojų duomenis, pavyzdžiui, informaciją apie jų politines pažiūras ar religinius įsitikinimus, ir jos privalo atskleisti informaciją apie tai, kokiais principais vadovaujantis jų algoritmai siūlo vartotojams medžiagą.
Kol kas nė viena bendrovė nėra pripažinta kalta pažeidusi naująsias ES taisykles dėl turinio.
Tačiau pirmadienį Briuselis multimilijardieriaus technologijų magnato Elono Musko socialinio tinklo X (buvęs tviteris) atžvilgiu pagal DSA pradėjo pirmąjį „oficialų tyrimą“.
Pastaraisiais mėnesiais įvairių preliminariųjų tyrimų pradėta ir bendrovių „Apple“, „Google“, „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančiosios įmonės „Meta“, „TikTok“, „Snapchat“, „YouTube“ ir „Amazon“ atžvilgiui.