„COP28 taip pat turėjo duoti ženklą, kad reikia ryžtingai stabdyti pagrindinę žmonijos klimato problemą – iškastinį kurą ir jo keliamą planetos taršą. Nors Dubajuje neužvertėme iškastinio kuro eros puslapio, šis rezultatas yra pabaigos pradžia“, – sakė Simonas Stiellas.
Brazilija laukia pavyzdžio
Brazilija pareiškė, kad priėmus COP28 susitarimą dėl klimato kaitos, turtingos šalys turi imtis lyderystės pereinant prie kitokios energetikos ir suteikti besivystančioms šalims „būtinas priemones“, kad šios galėtų sekti jų pavyzdžiu.
„Labai svarbu, kad išsivysčiusios šalys imtųsi lyderystės atsisakant iškastinio kuro“, – Dubajuje sakė Brazilijos aplinkos ministrė Marina Silva.
„Pasaulis pritarė Europos tikslams“
ES vadovė Ursula von der Leyen pasveikino COP28 konferencijoje pasiektą susitarimą kaip naujo pasaulio, kuriame nebereikės nei anglies, nei naftos, aušrą.
„Šiandienos susitarimas žymi postfosilinės eros pradžią“, – teigė Europos Komisijos pirmininkė socialiniame tinkle paskelbtame pranešime.
„Esminė šio istorinio susitarimo dalis tikrai sudaryta Europoje. Visas pasaulis pritarė mūsų 2030 metų tikslams: patrigubinti atsinaujinančiųjų išteklių energiją ir padvigubinti energijos vartojimo efektyvumą – abu iki 2030 metų“.
J. Kerry – patenkintas
JT klimato kaitos konferencijos delegatai „turėtų jaustis gerai“ dėl galutinės deklaracijos, kurioje raginama atsisakyti iškastinio kuro, sakė JAV specialusis prezidento pasiuntinys klimato klausimais Johnas Kerry.
„Visi čia susirinkusieji turėtų jaustis gerai... Aš žaviuosi bendradarbiavimo dvasia, kuri visus subūrė“, – sakė J. Kerry.
Prancūzija Dubajaus susitarimą vadina „pergale“ klimato ir branduolinės energetikos srityje
Prancūzija trečiadienį pareiškė, kad COP28 pasiektas susitarimas dėl klimato kaitos yra pergalė, be kita ko, ir dėl to, kad jame pritariama branduolinei energetikai – o Paryžius yra jos pagrindinis šalininkas.
„Ką tik priimtas COP28 susitarimas yra daugiašališkumo ir klimato diplomatijos pergalė“, – Dubajuje sakė Prancūzijos energetikos ministrė Agnes Pannier-Runacher.
„Dabar turime parengti planą, kaip atsisakyti iškastinio kuro, ir tam skirsime daug dėmesio“, – sakė ji.
Ji teigiamai įvertino branduolinės energijos įtraukimą – ji neišmeta anglies dioksido, bet jau seniai kelia aplinkosaugininkų susirūpinimą, be kita ko, dėl atliekų šalinimo ir avarijų pavojaus.
„Pirmą kartą tekste keliuose punktuose minimas branduolinės energijos indėlis kovojant su klimato kaita. Prancūzijai tai yra istorinis pripažinimas ir diplomatinė pergalė“, – sakė ji.