JT tikrintojai tyrė žuvis Fukušimoje

2023 m. spalio 19 d. 08:48
JT tikrintojai ketvirtadieni ėmė mėginius žuvų turguje, esančiame netoli Fukušimos branduolinės jėgainės, iš kurios rugpjūtį buvo išleistos nuotekos.
Daugiau nuotraukų (1)
Pradėjus leisti nuotekas, Kinija ir Rusija uždraudė iš Japonijos įvežti jūros gėrybes, tačiau pati Japonija teigia, kad jos yra saugios – tą yra patvirtinusi ir Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA).
Po to, kai dėl cunamio 2011 m. Fukušimos–Daičio branduolinėje jėgainėje įvyko vieną iš didžiausių branduolinių katastrofų pasaulyje sukėlęs radioaktyviųjų medžiagų nutekėjimas, buvo surinkta vandens, kurio tūris prilygsta 540 olimpinių baseinų talpai.
Japonija teigia, kad šis vanduo buvo filtruojamas naudojant ypatingą radioaktyviosioms medžiagoms (išskyrus tritį) taikomą technologiją ALPS ir skiedžiamas jūros vandeniu.
Japonija praneša, jog tyrimai parodė, kad tričio lygis neviršija saugių normų.
TATENA komanda, kurioje – mokslininkai iš Kinijos, Pietų Korėjos ir Kanados šią savaitę rinko žuvų, vandens ir nuosėdų pavyzdžius, kad patikrintų Japonijos skelbiamas išvadas.
Vienas iš misijos narių Paulas McGinnity pasakojo žurnalistams, kad jų tikslas yra „nustatyti, ar Japonijos laboratorijos tinkamai matuoja ir analizuoja“ tričio lygį.
„Tritis kelia susirūpinimą, kadangi tričio lygis, kaip žinote, yra santykinai aukštas, nes ALPS proceso metu jis nepašalinamas,“ – sakė P. McGinnity.
„Galiu pasakyti, kad nesitikime pamatyti kokių nors (tričio lygio) pokyčių, ypač žuvyse. Manome, kad nedidelis tričio lygio padidėjimas turėtų būti fiksuojamas visai arti nuotekų išpylimo vietos paimtuose jūros vandens mėginiuose. Tačiau tik tiek. Manome, kad jo lygis turėtų būti labai panašus į tą, kurį nustatėme pernai.“
Mėginiai bus siunčiami atgal į laboratorijas kiekvieno iš komandos narių šalyse, kur bus atlikta nepriklausoma jų analizė, o jos rezultatus TATENA įvertins ir paskelbs.
Šią savaitę Rusija pasekė savo sąjungininkės Kinijos pavyzdžiu ir uždraudė iš Japonijos importuoti jūros gėrybes, nors jų perka ir sąlyginai nedidelį kiekį.
Kinijos draudimą pavadinusi politiškai motyvuotu, Japonija pareiškė, kad Maskvos sprendimas buvo „nesąžiningas“ ir „neturintis jokio mokslinio pagrindo“.
Išleidžiant nuotekas, siekiama atlaisvinti vietos tam, kad iš suniokotų reaktorių galima būtų pradėti šalinti itin radioaktyvų kurą ir nuolaužas.
Jungtinės tautosžuvysFukušima
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.