Po gegužės 22 d. įvykusio teismo spendimo 28-erių vaikinas davė interviu Baltarusijos valstybinei televizijai „Belarus 1“, kuriame atsiprašė už „savo klaidas“, kai padėjo opozicionieriams, ir ragino tą patį padaryti savo buvusius kolegas.
Valstybinės žiniasklaidos išplatintame vaizdo įraše, stovėdamas žaliuojančiame parke bei kalbėdamas apie atleidimą nuo bausmės, R.Pratasevičius dėkojo už „puikią naujieną“ ir pareiškė esąs „beprotiškai dėkingas“ Aliaksandrui Lukašenkai ir visiems žmonėms, kurie juo „tikėjo ir suteikė galimybę pradėti nuo nulio“.
„Tokiame jauname amžiuje kaip mano, 28-erių, aštuoneri gyvenimo metai yra labai reikšmingas etapas. Metai, per kuriuos tikrai gali daug ką sugalvoti, daug ką padaryti. Pats skaičius – aštuoneri metai – labai spaudžia. Paprasčiau tariant, žmogus su viskuo susitaiko ir tiesiog laukia, kas bus toliau“, – kanalo darbuotojos paklaustas, kaip jaučiasi po nuosprendžio, sakė jis.
Interviu metu jis paprašė paprastų žmonių ir jėgos stuktūrų atleidimo už savo klaidas, kurias laiko savo veiklą iki sulaikymo 2021 metais gegužės 23-ąją, kai Minske buvo priverstinai nutupdytas „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių.
R.Pratasevičius taip pat tikino, kad jį išdavė savi ir stebėjosi, kaip esą buvę kolegos, kurie dabar yra užsienyje, „nepripažino savo klaidų“: „net sėdėdami šiltoje ir saugioje vietoje kažkur toli užsienyje jie nenori pripažinti kai kurių savo klaidų, nenori pripažinti savo kaltės dėl tų ar kitų įvykių, nenori pripažinti kaltės dėl tūkstančių sudaužytų gyvenimų“.
Prieš tai skelbta, kad R.Pratasevičius davė parodymus ir prieš savo buvusią merginą Sofiją Sapegą, kuri jau anksčiau buvo nuteista kalėti šešerius metus nelaisvės pataisos darbų kolonijoje, o jos prašymas suteikti malonę buvo atmestas. Jai buvo pateikti kaltinimai administravus „Telegram“ kanalą „Čiornaja kniga Belarusi“, kuriame buvo skelbiami jėgos struktūrų atstovų asmens duomenys.
„Ramanas tyrėjams atskleidė, kad S.Sapega už darbą skelbiant teisėsaugos pareigūnų duomenis gavo 5 000 JAV dolerių. Pasak R.Pratasevičiaus, mergina, būdama Vilniuje, per svetainę „Glaz Boga“ tikrino Baltarusijos teisėsaugininkus ir viešino jų duomenis „Telegram“. S.Sapegos byloje nukentėjusiais pripažinti 238 asmenys“, – rašė kanalas „Baza“.
Kremliaus agentas?
Politikos apžvalgininko Mariaus Laurinavičiaus teigimu, šis atleidimas nuo bausmės tik dar kartą patvirtina dar 2021 m. portale LRT.lt paskelbtą jo vertinimą, kuriame teigiama, kad R.Pratasevičius yra Rusijos agentas, infiltruotas į Baltarusijos revoliucionierių gretas dar prieš revoliuciją.
Pasak politikos apžvalgininko, Rusija specialiai išprovokavo lėktuvo užgrobimą ir tokiu būdu A.Lukašenką, kuris vis dar bandydavo balansuoti tarptautinėje arenoje, dar labiau pririšdama prie Kremliaus ir atribodama nuo Vakarų.
„Mano įsitikinimu, jis nuo pat pradžių buvo agentas. Jį suėmus, rusai jiems (Baltarusijos režimui – red. past.) pasakė, kad čia yra mūsų agentas. Jis padarė viską, ką reikėjo padaryti, išdavė visus, apie kuriuos reikėjo žinoti, tada surengė visą informacinį šou“, – lrytas.lt sakė M.Laurinavičius.
Po mėnesio nuo to, kai režimui neteisėtai sustabdžius lėktuvą buvo suimtas R.Pratasevičius, jis iš esmės atsidūrė laisvėje. Pasak politikos apžvalgininko, nedažnai Baltarusijos režimo priešai sulaukia tokios malonės, nors ir sutinka bendradarbiauti.
„Formaliai jis buvo namų arešto sąlygomis, bet namų areštas buvo toks, kad jis sugebėjo paskui susituokti. Labai įdomu, kaip žmogus namų arešto sąlygomis gali susirasti žmoną ir susituokti“, – teigė politikos apžvalgininkas.
Gegužės pradžioje Baltarusijos režimas surengė parodomojį teismą, kuriuo tuo pačiu metu nuteisė ir du svarbius „Telegram“ kanalo „Nexta“ veikėjus – Stepaną Putilą ir Janą Rudziką. Jie buvo nuteisti už akių atitinkamai 20 ir 19 metų laisvės atėmimo bausmėmis.
„Nexta“ įkūrėjai buvo kaltinami viešais raginimais sukilti, teroristinių išpuolių organizavimu, prezidento įžeidimu ir melagingos informacijos apie Baltarusiją skleidimu.
Politikos apžvalgininko teigimu, R.Pratasevičius atliko Kremliaus agento „Nexta“ kanale vaidmenį, kurio tikslas buvo įgyvendinti V.Putino režimo uždavinius pasinaudojant šiuo kanalu.
Nepasiekius išsikeltų tikslų, galimai buvo siekta jį pašalinti iš žaidimo, sukuriant naują istoriją, kaip Baltarusijos opozicionieriaus, kuris prievarta buvo sugražintas į šalį ir nukentėjo nuo režimo, taip paveikiant ir patį A.Lukašenką, jo santykį su Kremliumi.
„Kadangi jis buvo Kremliaus operacija prieš A.Lukašenką, tai po to irgi turi būti kažkokios derybos, kas toliau po tos operacijos. Kremliaus operacijos rezultatas Baltarusijos režimui – A.Lukašenką gavo iš Kremliaus visą informaciją apie patį R.Pratasevičių bei tą, kurios jam reikėjo.
Tokiu būdu jie susitarė, kad patį R.Pratasevičių galima paleisti, jis toliau veikiausiai tarnaus paties A.Lukašenkos režimui. Įvyko agentų perdavimas“, – teigė analitikas.
Tinklaraštininkas, buvęs „Nexta“ redakcijos darbuotojas Janas Rudikas taip pat įsitikinęs, kad R.Pratasevičiaus istorija su atleidimu nuo bausmės nesibaigė.
„Akivaizdu, kad jis bus toliau naudojamas iki galo, nes su lėktuvu buvo labai „brangi pramoga“. Būtų nelogiška taip jį pašalinti iš visų šių procesų. Spektaklis tęsis. Mes nežinome, kuo ši istorija baigsis, ko nori režimas“, – Baltarusių opozicijos laikraščiui „Naša Niva“ sakė jis.
Tik režimo auka?
Baltarusijos opozicionierius, buvęs politinis kalinys A.Lukašenkos kalėjimuose, Andrejus Sanikovas „The New York Times“ sakė, kad „Telegram“ kanalas „Nexta“, kurį redagavo R.Pratasevičius, dažnai „duodavo nesuderintus nurodymus“ Minsko protestuotojams ir „vertė žmones bėgioti po miestą be jokio tikslo“.
Po 2020 m. protestų duodamas interviu, vienas „Nexta“ įkūrėjų S.Putila pripažino, kad jo komandos paskelbta informacija kartais buvo klaidinga, įskaitant pranešimą, kad neramumų metu į Minską atvyko Rusijos specialiosios pajėgos. Tačiau jis tvirtino, kad „97 proc.“ to, ką paskelbė „Nexta“, buvo tiesa.
M.Laurinavičius LRT.lt portale paskelbtame vertinime atkreipė dėmesį, kad tuo metu, kai Kremlius po V.Putino ir A.Lukašenkos susitikimo galutinai nusprendė remti neteisėtai išrinktą Baltarusijos vadovą, jog šis laimėtų revoliucijos kovoje ir nebūtų nušalintas, S.Putilos ir R.Pratasevičiaus keliai rugsėjo 28 d. staiga išsiskyrė – iš „Nexta“ pasitraukė R.Pratasevičius.
„Sprendimą išvykti priėmiau aš ir jis nėra spontaniškas“, – tuo metu tviteryje rašė jis. Komentare „Kommersant“ jis aiškino, kad priežastis – nesutarimas su S.Putilo: anot jo, jie negalėjo pasiekti „bendros vizijos, kaip projektas turėtų vystytis toliau“ ir „kuria kryptimi“. Interviu „Forbes“ pastarasis patikslino, kad Ramaną „patraukė veiksmų koordinavimas“.
A.Sanikovas po paskelbto Baltarusijos teismo nuosprendžio, prisimindamas „Nexta“ situaciją, amerikiečių leidiniui pareiškė, kad R.Pratasevičius jau seniai kėlė įtarimų. Jo teigimu, abejones dar labiau sustiprino gana švelnus režimo elgesys su Ramanu, lyginant su kitais opozicionieriais.
„Mes niekada juo nepasitikėjome, – „The New York Times“ teigė A.Sanikovas. – Draugams liepiau neturėti su juo jokių reikalų. Yra daugybė žmonių, kurie yra giriami, bet nepateisino lūkesčių. Negalima kurti didvyrių. Tiesiog būk padorus žmogus.“
Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas Sergejus Bespalovas po to, kai gegužės mėn. buvo paskelbtas nuosprendis R.Pratasevičiui, piktinosi pastarojo elgesiu. Jo teigimu, „dešimtys žmonių buvo įkalinti dėl jo veiksmų“.
„Jis tiesiog juos išdavė“, – savo „Youtube“ paskyroje paskelbtame vaizdo įraše sakė jis.
Tuo tarpu artimas opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos patarėjas Franakas Viačorka socialiniame tinkle tviteryje išreiškė kiek kitokią poziciją. Jo teigimu, R.Pratasevičius yra režimo įkaitas, o malonė jam buvo suteikta už tam tikrą kainą.
„Po sulaikymo Ramanas buvo priverstas bendradarbiauti su KGB, – teigė jis. – Malonės suteikimas nereiškia laisvės: jis yra po gobtuvu. Tuo tarpu režimas stiprina spaudimą politiniams kaliniams. Dešimtys jų dingo.“
F.Viačorka „The New York Times“ teigė, kad atleidimas nuo bausmės yra dalis ilgo ir nešvaraus Baltarusijos valdžios institucijų žaidimo, kuriuo siekiama sutriuškinti opoziciją – brutalia jėga šalies viduje ir gudresniais metodais užsienyje.
„Lukašenkos akyse Ramanas tapo lojalus, paklusnus, ir jis norėjo, kad kiekvienas politinis kalinys elgtųsi taip, kaip Ramanas“, – sakė F.Viačorka. Pasak jo, tai buvo A.Lukašenkos pamokos kitiems tremtyje esantiems opozicijos veikėjams, tokiems kaip S.Cichanouskaja.
Gailestingumo gestas?
Tuo metu „Pozirk“ politikos analitiko Aleksandras Klaskovskis nuomone, valdžia nori parodyti savo neva turimą humanizmą atleisdama R.Pratasevičių nuo bausmės.
„Gailestingumo gestas R.Pratasevičiaus atžvilgiu skirtas ir tiems režimo priešininkams, kurie dvejoja. Ne visiems patinka politinė emigracija, tad šiuo pavyzdžiu valdžia nori kažkaip paveikti protestuojančios visuomenės dalies nuotaikas, taip pat ir tuos, kurie mano, kad čia ne viskas taip blogai“, – „Naša Niva“ sakė jis.
Pasak analitiko, atleisdamas buvusiam „Nexta“ redaktoriui, režimas parodė, kad yra pajėgus atleisti, bet gali tai padaryti tik tada, kai visiškai nugalėjo priešininką.
Karnegio tarptautinės taikos fondo apžvalgininkas Artiomas Šraibmanas mano, kad R.Pratasevičiaus atvejis – unikalus ir negali būti laikomas tendencijos pradžia.
„Valdžioms svarbu, kad su jais bendradarbiaujantys žmonės nepagalvotų, kad tai nenaudinga. Tai daroma ateičiai. Jei Pratasevičius būtų įkalintas aštuoneriems metams, kokia bus kitų žmonių, su kuriais suinteresuota valdžia, motyvacija?“, – „Naša Niva“ sakė A.Šraibmanas.
„Jiems reikia žaidėjų aikštelėje. Gali būti, kad R.Pratasevičius ir toliau bus naudojamas propagandos tikslais“, – pridūrė jis.