Praėjusiais metais neteisėtų ES sienų kirtimų skaičius buvo didžiausias nuo 2016-ųjų

2023 m. sausio 13 d. 14:59
Pernai, palyginti su 2021-aisiais, neteisėtų sienos kirtimų į Europos Sąjungą skaičius padidėjo 64 procentais ir pasiekė aukščiausią lygį nuo 2016 metų, penktadienį pranešė Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“.
Daugiau nuotraukų (1)
„Frontex“ teigė, kad buvo aptikta apie 330 tūkst. patekimų į bloko teritoriją, iš jų 45 proc. – per Vakarų Balkanus.
Nepriklausomai nuo atvykimo maršruto, maždaug 47 proc. visų bandymų kirsti sieną įvykdė sirai, afganistaniečiai ir tunisiečiai.
Daugiau nei 80 proc. bandymų patekti į ES surengė vyrai, pranešė „Frontex“. Agentūra skaičiuoja bandymų, o ne žmonių, bandančių patekti į Europą, skaičių, nes dažnai sunku nustatyti migrantų, kurie paprastai keliauja be pasų, tapatybę, o kai kurie gali mėginti kirsti sieną kelis kartus.
Žmonės, atvykstantys prie bloko sienų prašyti prieglobsčio, turi pagrįstą galimybę būti įleisti. Tačiau tie, kurie ieškodami darbo ir geresnio gyvenimo atvyksta be vizų, dažniausiai neįleidžiami.
2015-aisiais į ES atvyko daugiau nei 1 mln. žmonių, kurių dauguma – nuo konflikto bėgantys sirai. Visi jie perpildė priėmimo centrus ir sukėlė vieną didžiausių bloko politinių krizių.
27 ES šalys narės vis dar ginčijasi, kas turėtų prisiimti atsakomybę už asmenis, atvykstančius be leidimo, ir ar jų kaimynai ir partneriai turėtų būti įpareigoti padėti. Bandant reformuoti bloko prieglobsčio sistemą padaryta nedidelė pažanga.
Naujausiuose „Frontex“ duomenyse nėra įtraukta vasario–gruodžio mėnesiais prie ES išorės sienų suskaičiuotų beveik 13 mln. Ukrainos pabėgėlių.
Siekiant palengvinti jų atvykimą ir padėti rasti jiems apgyvendinimą, mokymą ir trumpalaikį darbą, pradėtos taikyti specialios neatidėliotinos priemonės.
Praėjusiais metais toliau daugėjo žmonių, kurie prastai įrengtais ir dažnai perkrautais laiveliais ir guminėmis valtimis leidžiasi į pavojingas keliones per Viduržemio jūrą.
„Frontex“ teigė, kad buvo užregistruota gerokai daugiau nei 100 tūkst. bandymų perplaukti jūrą, o tai maždaug 50 proc. daugiau nei 2021 metais.
Paprastai į tokias keliones leidžiasi egiptiečiai, tunisiečiai ir bangladešiečiai.
Anot agentūros, 2022 metais iš Libijos – pagrindinio išvykimo punkto Afrikos šiaurėje – atvyko daugiausia žmonių per penkerius metus.
Tuo metu iš Tuniso išvykstančių žmonių skaičius pasiekė didžiausią lygį per visą pastarojo meto istoriją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.