Kataras: ES veiksmai dėl įtariamo kyšininkavimo skandalo kelia grėsmę santykiams

2022 m. gruodžio 18 d. 12:00
Kataras sekmadienį pasmerkė Belgijos atliekamą korupcijos tyrimą ir laikiną katariečių prieigos prie Europos Parlamento sustabdymą, sakydamas, kad tai gali „neigiamai“ paveikti santykius ir gamtinių dujų tiekimą.
Daugiau nuotraukų (1)
Sprendimas įvesti „tokį diskriminacinį apribojimą“ dar nepasibaigus tyrimui „neigiamai paveiks regioninį ir pasaulinį bendradarbiavimą saugumo srityje, taip pat vykstančias diskusijas dėl pasaulinio energijos nepritekliaus ir saugumo“, pareiškime teigė vienas Kataro diplomatas.
EP ketvirtadienį nubalsavo už raginimą laikinai uždrausti Kataro atstovams lankytis įstatymų leidžiamosios institucijos patalpose, kilus korupcijos skandalui, į kurį įsivėlė viena europarlamentarė.
Skandalas kilo Belgijos pareigūnams praėjusią savaitę sulaikius šešis asmenis. Keturi iš jų, įskaitant graikų europarlamentarę Evą Kaili, kuri kilus skandalui neteko EP pirmininkės pavaduotojos posto, buvo apkaltinti „nusikalstama organizacija, korupcija ir pinigų plovimu“. Kiti du asmenys buvo paleisti.
Ir E. Kaili, buvusi Graikijos televizijos žinių pranešėja, ir Kataro pareigūnai neigia padarę ką nors neteisėta.
Per virtinę kratų su EP susijusių veikėjų namuose ir biuruose buvo paimta maždaug 1,5 mln. eurų grynaisiais.
Tyrimas ir kaltinimai supurtė Europos Parlamentą ir atkreipė dėmesį į jo bendravimą su lobistais ir trečiųjų šalių atstovais.
EP pirmininkė Roberta Metsola ketvirtadienį pažadėjo „plačios apimties reformų paketą“ šiai institucijai.
R. Metsola sakė, kad planas „apims Parlamento pranešėjų apsaugos sistemų stiprinimą, visų neoficialių draugystės grupių draudimą, mūsų elgesio kodekso taisyklių palaikymo peržiūrėjimą ir visapusišką bei nuodugnų to, kaip bendraujame su trečiosiomis šalimis, peržvelgimą“.
R. Metsola stengėsi skandalą vaizduoti kaip išpuolį iš išorės prieš „Europos demokratiją“ ir sakė, kad tokią nuomonę palaikė ES lyderiai, susirinkę į ketvirtadienio viršūnių susitikimą Briuselyje.
Ji taip pat pabrėžė, kad tyrimą vykdo Belgijos teisėsauga, o EP „visiškai ir atvirai bendradarbiauja“.
Sekmadienį paskelbtame Kataro diplomato pareiškime priduriama, kad Doha „griežtai atmeta kaltinimus, kuriuose mūsų vyriausybė siejama su netinkamu elgesiu“.
„Kataras nebuvo vienintelė šalis, įvardyta tyrime, tačiau mūsų šalis buvo išskirtinai kritikuojama ir puolama“, – sakoma pranešime.
„Su dideliu nerimu stebėjome šios savaitės selektyvų mūsų šalies pasmerkimą“, – sakoma pareiškime.
Belgijos prokurorai teigė, kad iki pastarųjų 10 dienų reidų ir areštų daugiau nei metus tyrė galimą korupciją EP.
„Labai apmaudu, kad Belgijos vyriausybė nesistengė bendradarbiauti su mūsų vyriausybe, kad išsiaiškintų faktus, kai tik sužinojo apie įtarimus“, – sakė diplomatas.
Kataro pareiškime pabrėžti „glaudūs“ santykiai su Belgija.
„Mūsų šalys bendradarbiavo COVID-19 pandemijos metu, o Kataras yra svarbus suskystintųjų gamtinių dujų tiekėjas Belgijai“, – sakoma jame.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.