Atitinkamo susitarimo pasirašymo ceremonijoje Bukarešte dalyvavusi Europos Komisijos pirmininkė Ursula Von der Leyen pareiškė, kad, šalims uždegus žalią šviesą 1195 km ilgio kabelio tiesimo Juodosios jūros dugnu projektui, blokas galutinai „atsuka nugarą“ priklausomybei nuo rusiško iškastinio kuro ir diversifikuoja energijos tiekimą, rinkdamasis „patikimus energetikos partnerius“.
„Juodosios jūros elektros kabelis yra naujas perdavimo maršrutas, siūlantys daugybę galimybių“, – parašė ji socialiniame tinkle „Twitter“.
„Nuo Rusijos karo pradžios esame nusprendę atsukti nugarą rusiškam iškastiniam kurui ir diversifikuoti tiekimą, renkantis patikimus energetikos partnerius“, – pridūrė ji.
Jungtis, kuri sujungs Azerbaidžaną su Vengrija per Sakartvelą ir Rumuniją, bus pradėta tiesti kitąmet, tačiau veikti ji turėtų pradėti ne anksčiau 2029 metų.
Rumunijos prezidento Klauso Iohanniso paskelbtame pranešime nebuvo pateikta jokių finansinių detalių.
Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas pasveikino jungties projektą, kurį pavadino „mūsų indėliu į Europos energetinį saugumą“ ir „nauju tiltu tarp ES ir Azerbaidžano“.
U. von der Leyen pažymėjo, kad ši jungtis Sakartvelui, kuris, kaip ir Azerbaidžanas, nepriklauso ES, suteiks galimybę tapti regioniniu energetikos centru.
Anot jos, šis projektas taip pat suteiks galimybę tiekti elektrą kaimyninėms valstybėms, įskaitant Moldovą ir Ukrainą, ir padėti modernizuoti Ukrainos energetikos tinklą.
Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas pareiškė: „Rengiamės tiesti ilgiausią povandeninį elektros kabelį. Jei būčiau jaunesnis, pasakyčiau, kad turi būti rokenrolu, kad nutiestum tokią jungtį.“
Šeštadienį pasirašytame susitarime taip pat numatomas sustiprintas bendradarbiavimas naujų energetikos technologijų, vandenilio gamybos ir energijos tranzito infrastruktūros plėtros srityse, rašoma Rumunijos prezidentūros paskelbtame pranešime.