Susimąsčiusio lyderio su ranka ant smakro bronzinis biustas buvo nuimtas nuo postamento ir išvežtas sunkvežimiu, kai kuriems tai pasitinkant su šampanu rankose, o vienam vyrui protestuojant su sovietine vėliava.
„Vienos žiauriausių pasaulyje valdymo sistemų – sovietinio komunizmo – įkūrėjo statulos pašalinimas iš gatvės yra puikus dalykas“, – sakė 77 metų Matti Leikkonenas, stebėjęs procesą.
Kai kuriems žmonėms statula buvo „tam tikra prasme brangi ar bent jau pažįstama“, tačiau daugelis taip pat ragino ją pašalinti, nes „ji atspindi represinį Suomijos istorijos laikotarpį“, sakė miesto planavimo direktorius Markku Hannonenas.
Suomija, Antrojo pasaulinio karo metais kariavusi kruviną karą su kaimynine Sovietų Sąjunga, Šaltojo karo metu sutiko išlikti neutrali mainais į Maskvos garantijas, kad ji neįsiverš į šalį.
Tačiau didelė suomių dalis mano, kad ši statula simbolizuoja praėjusius laikus, kuriuos reikėtų palikti užmarštyje.
1979 metais statulą Kotkai padovanojo Talinas.
Keletą kartų ji buvo išniekinta, o Suomija net atsiprašė Maskvos, kai kažkas raudonai nudažė V. Lenino ranką, rašė vietos dienraštis „Helsingin Sanomat“.
Pastaraisiais mėnesiais Suomija iš savo gatvių pašalino ne vieną sovietmetį menančią statulą.
Ilgus dešimtmečius nebuvusi karinių aljansų dalimi, po Maskvos invazijos į Ukrainą gegužės mėnesį Suomija paskelbė, kad sieks narystės NATO.