Elizabeth II epocha pasiekė pabaigą: valdovės karstas artimiausių šeimos narių akyse amžiams nuleistas į Karališkąją kriptą

2022 m. rugsėjo 19 d. 09:58
Papildyta
Įspūdinga karališkoji Elizabeth II epocha vėlų pirmadienio vakarą pasiekė pabaigą. Karalienės karstas per privačią – tik artimiausiems šeimos nariams skirtą – ceremoniją atgulė šalia savo tėvo karaliaus George'o VI, motinos karalienės Elizabeth ir sesers princesės Margaret. Šalia Elizabeth II buvo perkeltas ir jos velionio vyro princo Philipo, kuris mirė pernai, būdamas 99-erių, karstas.
Daugiau nuotraukų (11)
Prieš privačią ceremoniją Elizabeth II karstas pirmadienį pasiekė Vindzoro pilį, esančią į vakarus nuo Londono, kur Šv. Jurgio koplyčioje vyko jos laidotuvių pamaldos.
Vindzore vykusi procesija panaši į matytą anksčiau pirmadienį Londone, nors yra mažesnė. Už karsto ėjo velionės karalienės šeimos nariai, tarp jų – karalius Charlesas III ir naujasis Velso princas Williamas.
16 val. vietos (18 val. Lietuvos) laiku Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčioje prasidėjo dar viena ceremonija. Ji baigėsi karsto nuleidimu į karališkąją kriptą.
Ilgiausiai Britanijos istorijoje valdžiusi monarchė mirė rugsėjo 8-ąją būdama 96 metų, savo Balmoralo pilyje Škotijoje. Pastaruosius metus jos sveikata silpo, ji palaipsniui traukėsi iš viešumos.
Anksčiau pirmadienį karalienės karstas iškeliavo iš parlamento viduramžių Vestminsterio salės į Vestminsterio abatiją, kurioje jau daugiau nei tūkstantį metų vyksta karūnacijos, karališkosios santuokos bei laidotuvės.
Į maždaug valandą trukusias pamaldas Vestminsterio abatijoje susirinko daugiau nei 2 tūkst. žmonių, įskaitant daugelį valstybių vadovų – nuo JAV prezidento Joe Bideno iki Japonijos imperatoriaus Naruhito.
Laidotuvių pamaldoms artėjant link pabaigos, sugiedotas nacionalinis himnas, o karalienė pagerbta dviem minutėmis tylos.
Pasibaigus mišioms, vėliava uždengtas karalienės karstas su ant jo padėta Britų imperijos karūna, rutuliu, skeptru ir gėlėmis išneštas iš Vestminsterio abatijos. Po to vyko procesija Londono gatvėmis, o galiausiai karstas katafalku išvežtas į Vindzorą.
Iškilmingoje procesijoje į abatiją ir iš jos, taip pat procesijoje į Vindzoro pilį bei laidotuvėse pilies Šv. Jurgio koplyčioje dalyvavo apie 6 tūkst. kariškių.
Pastarąjį kartą valstybinės laidotuvės JK vyko 1965-aisiais, mirus karo laikų ministrui pirmininkui Winstonui Churchilliui.
Tąsyk baržai plukdant karstą su W. Churchillio palaikais Temzės upe, pagerbiant velionį buvo nuleisti keliamieji kranai, kadais iškrovę didžiulės Britanijos imperijos, kurią paveldėjo Elizabeth, karo trofėjus.
Per šešis vėlesnius dešimtmečius Britanijos pasaulinė įtaka gerokai sumažėjo, o jos pozicijos šiuolaikiniame pasaulyje tapo ne tokios užtikrintos.
Tačiau šalies atsisveikinimas su Elizabeth II, kuri yra vienintelė daugumos britų kada nors pažinota monarchė, vis tiek persmelktas šimtmečių senumo tradicijų.
Daugybė paprastų žmonių ištisas dienas stoviniavo lauke, kad galėtų stebėti rafinuotą reginį ir atiduoti paskutinę pagarbą velionei.
Policija monarchės laidotuvėms pirmadienį vykdo didžiausią per Britanijos istoriją saugumo operaciją.
Pareigos jausmas
„Su dėkingumu prisimename jos nepalaužiamą atsidavimą aukštam pašaukimui tiek daug metų būnant karaliene ir Sandraugos vadove“, – pamaldų pradžioje sakė Vestminsterio abatijos dekanas Davidas Hoyle'as.
„Su susižavėjimu prisimename jos visą gyvenimą lydėjusį pareigos jausmą ir atsidavimą savo tautai“, – pridūrė jis.
„Su šiluma prisimename jos meilę šeimai ir atsidavimą jai brangiems dalykams“, – sakė dvasininkas.
Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Liz Truss skaitė vieną iš Šventojo Rašto skaitinių – ištrauką iš Evangelijos pagal Joną. Premjerės skaitytas tekstas susijęs su Kristaus pažadu, kad jo sekėjai turės vietą danguje.
Pamokslą sakė Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby.
Jame jis gyrė karalienės pareigos jausmą ir tarnystę Jungtinei Karalystei ir Tautų Sandraugai.
„Mylinčių tarnystę žmonių reta bet kuriame gyvenimo kelyje. Dar rečiau pasitaiko mylinčių tarnystę lyderių. Tačiau visais atvejais tie, kurie tarnauja, bus mylimi ir prisimenami, kai bus pamiršti tie, kurie laikosi įsikibę valdžios ir privilegijų“, – sakė J. Welby laidotuvių pamoksle.
„Nedaugelis lyderių sulaukia tokios meilės bangos, kokią mes matėme“ velionei monarchei, kalbėjo jis.
Dvi minutės tylos
Bažnyčių lyderiai maldose dėkojo už karalienės „išmintį, uolumą ir tarnystę“.
Tarp maldų abatijoje skambėjo choro atliekamos giesmės. Be kita ko, skambėjo muzika, sukurta specialiai Elizabeth II vedyboms ir karūnacijai, taip pat – giesmės, sukurtos Elizabeth II laidotuvėms.
J. Welby perskaitė maldą už karalienės sielą.
„Elizabeth, čia mirusios mūsų sesers, sielą pavedame Tavo gailestingai globai su tikra ir neabejotina prisikėlimo amžinajam gyvenimui viltimi“, – sakė jis.
Laidotuvių pamaldoms artėjant link pabaigos, buvo sugiedotas nacionalinis himnas, o karalienė pagerbta dviem minutėmis tylos.
Pasibaigus mišioms, karalienės karstas išneštas iš Vestminsterio abatijos.
Po to jis buvo nugabentas į Vindzoro pilį. Čia monarchė atgulė amžinojo poilsio šalia savo tėvo karaliaus Jurgio VI, motinos karalienės Elizabeth ir sesers princesės Margaret. Šalia buvo perkeltas ir jos velionio vyro princo Filipo, kuris mirė pernai, būdamas 99-erių, karstas.
Pastarąjį kartą valstybinės laidotuvės JK vyko 1965-aisiais, mirus karo laikų ministrui pirmininkui Winstonui Churchilliui.
Tąsyk baržai plukdant karstą su W. Churchillio palaikais Temzės upe, pagerbiant velionį buvo nuleisti keliamieji kranai, kadais iškrovę didžiulės Didžiosios Britanijos imperijos, kurią paveldėjo Elizabeth, karo trofėjus.
Per šešis vėlesnius dešimtmečius Didžiosios Britanijos pasaulinė įtaka gerokai sumažėjo, o jos pozicijos šiuolaikiniame pasaulyje tapo ne tokios užtikrintos.
Tačiau šalies atsisveikinimas su Elizabeth II, kuri yra vienintelė daugumos britų kada nors pažinota monarchė, vis tiek persmelktas šimtmečių senumo tradicijų.
Daugybė paprastų žmonių ištisas dienas stoviniavo lauke, kad galėtų stebėti rafinuotą reginį ir atiduoti paskutinę pagarbą velionei.
Didžiausia saugumo operacija JK istorijoje
Policija monarchės laidotuvėms pirmadienį surengė didžiausią per Jungtinės Karalystės istoriją saugumo operaciją.
Didžiulės minios, karališkosios šeimos nariai, daugybė pasaulio lyderių ir kitų aukštų asmenų – visi jie turėjo būti saugūs, ir tai bus milžiniškas darbas, kurį atliko tūkstančiai policijos pareigūnų.
Londono policijos komisaro pavaduotojas Stuartas Cundy sakė, kad „niekas neprilygsta“ šiai „nepaprastai sudėtingai“ užduočiai, ir pavadino ją „didžiausia policijos operacija“ per visą Metropoliteno policijos tarnybos istoriją.
Pagal mastą ši operacija pranoksta tas, kurios buvo vykdomos karalienės Platininio jubiliejaus savaitgalį ir 2012 metų Londono olimpinių žaidynių metu, kai per dieną budėjo iki 10 tūkst. policijos pareigūnų.
Be to, tai yra didžiausia pasaulinė saugumo užtikrinimo operacija – valstybinėse laidotuvėse dalyvauja pasaulio lyderiai, aukšti pareigūnai ir kiti itin svarbūs asmenys.
Buvęs kovos su terorizmu policijos vadovas Nickas Aldworthas sakė, kad tai „turbūt didžiausia operacija, kokią mums tenka rengti Jungtinėje Karalystėje“. Ji vyko tuo metu, kai terorizmo grėsmės lygis šalyje yra „didelis“, o tai reiškia, kad koks nors išpuolis yra „tikėtinas“.
Policija ir saugumo tarnybos buvo pasirengusios atremti galimus išpuolius peiliais, bombų sprogdinimus ir visas kitas teroro grėsmes ar incidentus.
Pagrindine grėsme dabar laikomas vadinamasis pavienių asmenų terorizmas, ypač išpuoliai peiliais. Tačiau policija, sauganti naująjį karalių ir vyresniuosius karališkosios šeimos narius, taip pat turėjo atsižvelgti į pavojų, kurį kelia žmonės, turintys įkyrių polinkių lįsti prie viešų asmenų.
Visuomenė buvo raginama pranešti apie bet kokį įtartiną elgesį, o saugumo ekspertai potencialius teroristus minioje apibūdina kaip žmones, kurie atrodo „akivaizdžiai ne savo vietoje“ ir nesidomi iškilmingais renginiais.
Pasak karališkojo saugumo eksperto, grėsmės rizika yra „gana didelė“, ypač kai naujasis karalius Charlesas III eina pabendrauti su susirinkusia minia.
Kas šiandien vyko Jungtinės Karalystės sostinėje?
Pateikiame šiandienos įvykių gidą. Visos ceremonijos nurodytos pagal Lietuvos laiką:

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.