Sabotažas, žmogžudystės ir propaganda: Ukrainoje verdantis partizaninis karas drebina Rusijos okupantus

2022 m. rugpjūčio 11 d. 22:06
Lrytas.lt
Pietų Ukrainos Chersono mieste, kurį pirmosiomis dienomis po Maskvos invazijos vasario 24 d. užgrobė ir okupavo Rusijos pajėgos, ant šviestuvų stulpų, autobusų stotelių ir daugiabučių namų įėjimų buvo kabinami priešiški okupantams plakatai.
Daugiau nuotraukų (4)
„Rusai! Mes jus paversime į...“ – rašoma viename birželio mėnesį pasirodžiusiame plakate, ant kurio buvo pavaizduota malta mėsa.
Kitame, priklijuotame prie pastato sienos Chersone, buvo parašyta: „Norite gyventi? Pasiduokite!“ prie plakato buvo ir QR kodas, kurį nuskenavus telefonu, nukreipiama į Ukrainos vyriausybės internetinę svetainę, kur pateikiami konkretūs nurodymai kaip pasiduoti ukrainiečių kariui.
„Parengėme instrukcijas tiems, kurie nenori kovoti su savo tėvyne“, – rašoma jame.
Nors kovos suintensyvėjo ne tik Chersono, bet ir kaimyniniame Zaporožės regione, jau kelias savaites vyksta žemo lygio partizaninis karas – sabotažas, žmogžudystės, propagandos ir dezinformacijos kampanijos, kuriais, matyt, siekiama pakenkti Rusijos kontrolei.
Rusijos valdžia davė atkirtį suiminėdama žmones ir įgyvendindama atgrasymo kampaniją, kuri, pasak Žmogaus teisių stebėjimo organizacijos, buvo „vykdoma informacijos išgavimo ir baimės kurstymo tikslais, siekiant žmonių palankumo okupacijai, kai tuo tarpu Rusija, pažeisdama tarptautinę teisę, siekia įtvirtinti suverenitetą okupuotoje teritorijoje...“.
Pagrindinė Ukrainos saugumo agentūra (SBU) viešai nepareiškė prisiimanti atsakomybę už šiuos veiksmus, nors apžvalgininkai mano, kad ji, jos karinis padalinys arba kitos vyriausybės agentūros yra atsakingos už bandymus sutrikdyti Rusijos įvestą valdžią.
Vėliau Ukrainos gynybos ministerijos ir karinės žvalgybos atstovai pripažino, kad okupuotose teritorijose veikė partizanų grupės.
Apnuodijimai, apšaudymai
Po invazijos okupavusi Chersono miestą ir didžiąją dalį jo regiono, Rusija įsteigė vietos administracijas, kad išlaikytų pagrindines regiono valdžios funkcijas.
Ukraina daugelį šių pareigūnų pavadino kolaborantais arba išdavikais ir pareiškė, kad jie bus nubausti.
Vienas iš tokių pareigūnų – Volodymyras Saldo – buvęs Chersono miesto tarybos ir parlamento narys, kurį Rusijos okupacija paskyrė visos Chersono srities gubernatoriumi. V.Saldo buvo dabar jau nebeegzistuojančios Ukrainos regionų partijos, kuri iki 2014 m., kol buvo išformuota, reiškė stiprias prorusiškas simpatijas, narys.
Rugpjūčio 5 d. jis kritinės būklės buvo paguldytas į Maskvos kliniką. Rusijos žiniasklaidoje buvo teigiama, kad pirminė diagnozė konstatavo apnuodijimo galimybę, tačiau tikslesni tyrimai vis dar buvo vykdomi.
Rugpjūčio 9 d. jis buvo atjungtas nuo dirbtinio kvėpavimo aparato ir atgavo sąmonę, pranešama žiniasklaidos priemonių. 
Pasak vietos parlamentaro Sergejaus Chlano, tai buvo jau antras kartas nuo birželio mėnesio, kai V.Saldo staiga susirgo nepaaiškinamomis aplinkybėmis.
Tą pačią dieną, kai V.Saldo susirgo, prie savo namų buvo nušautas į šiaurės rytus nuo Chersono esančio Naujosios Kachovkos miesto vadovo pavaduotojas.
Niekas dėl šios žmogžudystės atsakomybės neprisiėmė.
Bombos automobiliuose ir antžeminės minos
Rusijos paskirti pareigūnai tapo ir kitokio pobūdžio išpuolių taikiniais.
Birželio 24 d. automobilyje, kuriuo važiavo Dmytro Savlučenka, sprogo bomba. Vyras vadovavo vietos valdžios įstaigai, atsakingai už jaunimo ir sporto reikalus okupuotame Chersono regione.
Per sprogimą taip pat žuvo D.Savlučenka, kurį Ukrainos žiniasklaida apibūdino kaip „vieną iš geriausiai žinomų vietos kolaborantų“.
Dviem dienomis anksčiau automobilis, kuriuo važiavo priemiesčio rajono netoli Chersono vadovas, užvažiavo ant minos. Pasak Rusijos valstybinės žiniasklaidos, juo važiavęs Jurijus Turulovas atsipirko lengvais sužeidimais.
Dar mėnesio pradžioje J.Turulovas SBU vaizdo įraše buvo įspėtas, kad yra laikomas „kolaborantu“.
Gegužės pabaigoje per sprogimą buvo sunkiai sužeistas Rusijos paskirtas Enerhodaro miesto, esančio į šiaurės rytus nuo Chersono, meras.
Taip pat gegužės mėn. per sprogimą pietinėje Zaporožės srities dalyje esančiame Melitopolio mieste buvo sužeisti du žmonės. Sprogimo, dėl kurio kaltinami partizanai, taikinys buvo Rusijos remiamas įgaliotas regiono lyderis Jevhenas Balickis.
„Šį rytą įvyko teroristinis išpuolis, kuriuo siekta destabilizuoti ramų miesto gyvenimą“, – sakoma miesto neteisėtos valdžios pranešime „Telegram“ platformoje.
„Rezistencinis judėjimas kelia tris tikslus – sunaikinti rusiškus ginklus ir jų tiekimo priemones, sukompromituoti ir įbauginti okupantus bei jų kolaborantus ir informuoti Ukrainos specialiąsias tarnybas apie priešo pozicijas“, – „Associated Press“ sakė Ukrainos pripažintas Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas.
Plakatai, skelbimai, grafičiai ir laikraščiai
Paslaptingi lankstinukai ir plakatai Chersone pasirodė netrukus po to, kai Rusijos pajėgos užėmė šį miestą. Kai kuriuose iš jų aiškiai grasinama Rusijos valdžios institucijoms ir kartu su jomis dirbantiems ukrainiečių civiliams. Kitų, pavyzdžiui, „Geltonojo kaspino“ judėjimui priskiriamų, tikslai yra aiškesni.
Plakatais, kurie pradėti klijuoti maždaug liepos 15 d., buvo siekiama sužlugdyti Rusijos valdžios institucijų artimiausiais mėnesiais regione planuojamą surengti fiktyvų referendumą. Prognozuojama, kad apklausos – tiek Chersono, tiek Zaporožės regionuose – sudarys prielaidas Maskvai aneksuoti regionus pagal scenarijų, panašų į tą, kuris 2014 m. įvyko Kryme. Manoma, kad, kaip ir Kryme, rezultatas bus surežisuota Kremliaus pergalė.
Plakatuose pateikiamos išsamios instrukcijos solidariems ukrainiečiams. Pavyzdžiui, viename plakate žmonės įspėjami nepriimti rusiškų pasų, kurie dalijami Chersono gyventojams, ir neprašyti jų. Pranešime cituojami Ukrainos baudžiamieji įstatymai ir teigiama, kad už Rusijos paso gavimą baudžiama išdavyste.
Kitame pranešime žmonės raginami ant pastatų, kuriuose valdžios institucijos ruošiasi vadinamajam referendumui, užrašyti raidę „R“.
Kituose plakatuose, atrodo, tyčiojamasi iš Rusijos karių ir jiems prijaučiančių civilių, teigiant, kad Ukrainos pajėgos artėja prie Chersono miesto: „Ar esate pasiruošę giedoti Ukrainos himną? Chersonas – už 10 kilometrų nuo laisvės“.
Dar vienas lankstinukas pateikė instrukcijas, kaip pasigaminti Molotovo kokteilių.
Rugpjūčio 6 d. organizacija „Geltonasis kaspinas“ (ukrainietiškai Zhovta Strichka) pranešė, kad pradėjo leisti pogrindinį laikraštį „Partizanų balsas“, kuris bus platinamas vietoje.
Parengta pagal „RadioFreeEurope/RadioLiberty“ inf.
Ukraina^InstantRusija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.