„Esu tikras, kad visi matėte Kinijos šiandien paskelbtus pranešimus, kad ji nutraukia bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis įvairiais svarbiais klausimais, įskaitant klimato kaitą“, – sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai Johnas Kirby.
„Manome, kad tai iš esmės neatsakinga“, – pridūrė jis.
Pekinas anksčiau penktadienį pranešė, kad „sustabdys Kinijos ir JAV derybas dėl klimato“ ir atsisakys planų susiskambinti kariuomenių vadams, taip pat atšauks du susitikimus saugumo klausimais.
Šis sprendimas motyvuojamas tuo, kad JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi „neatsižvelgė į griežtą Kinijos pasipriešinimą ir griežtus pareiškimus“ dėl apsilankymo Taivane.
Kinija ir JAV, dvi didžiausios pasaulio teršėjos anglies dvideginiu, pernai per JT klimato konferenciją COP26 Glazge pristatė ambicingą susitarimą dėl klimato.
Abi šalys pažadėjo dirbti drauge, kad šį dešimtmetį paspartėtų veiksmai kovojant su klimato kaita, ir reguliariai susitikinėti.
Autonominį Taivaną Kinija laiko savo teritorija ir žada kada nors susigrąžinti, prireikus – jėga.
Pekinas pažėrė įvairių grasinimų prieš N. Pelosi vizitą, o po jo pradėjo dideles karines pratybas vandenyse aplink Taivaną. JAV Atstovų Rūmų pirmininkės apsilankymą saloje Kinija laiko nepriimtinu santykių tarp Vašingtono ir už nepriklausomybę pasisakančių Taivano lyderių stiprėjimu.
Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pareiškė, kad šalis stabdo bendradarbiavimą su JAV neteisėtų migrantų repatrijavimo, teisminės pagalbos, kovos su tarptautiniu nusikalstamumu ir su narkotikais srityse.
Anksčiau ministerija sakė, kad paskelbs sankcijų N. Pelosi ir jos šeimai.