Jis pareikalavo ES, jog ši priverstų Lietuvą panaikinti rusiškų krovinių tranzito į Kaliningrado sritį apribojimus ir pagrasino, kad priešingu atveju Rusija imsis šią problemą spręsti pati.
„Jeigu Europos Sąjunga nedelsdama neatitaisys įžūlaus Vilniaus išsišokimo, tokiais veiksmais mūsų akyse anuliuos visų dokumentų, įrodančių Lietuvos narystę ES, teisėtumą ir atriš mums rankas išspręsti Lietuvos sukeltą problemą dėl tranzito į Kaliningradą bet kokiomis mūsų pasirinktomis priemonėmis“, – socialiniame tinkle „Telegram“ rašė A.Klimovas.
Jis pridūrė, kad priėmusi sprendimą apriboti beveik pusės Rusijos krovinių, gabenamų į toliausiai vakaruose esantį šalies regioną, tranzitą, Lietuva „nuvertė kėdę“, ant kurios daugelį metų sėdėjo kaip ES narė. A.Klimovas kaltino NATO, kad ši vienos iš savo valstybių narių rankomis „paskelbė blokadą Rusijos regionui“.
„Pastarąjį veiksmą galima laikyti tiesiogine agresija prieš Rusiją, kuri verčia mus nedelsiant imtis atitinkamų savigynos veiksmų“, – kaltinimais mėtėsi A.Klimovas.
Tuo tarpu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, kad draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti sankcionuotas prekes tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra precedento neturintis „visko pažeidimas“.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino spaudos sekretorius Rusijos radijui „Kommersant FM“ sakė, kad tokie veiksmai gali būti vertinami kaip, „be abejo, blokados elementas“.
„Suprantame, kad taip yra dėl atitinkamo Europos Sąjungos sprendimo išplėsti sankcijas visam tranzitui. Mes taip pat laikome tai neteisėtu dalyku“, – kalbėjo jis.
„Situacija šiuo atžvilgiu yra daugiau nei rimta ir reikalauja labai gilios analizės prieš formuluojant bet kokias priemones ir priimant sprendimus. Ši išsami analizė bus atlikta artimiausiomis dienomis“, – pareiškė D. Peskovas.
Rusijos užsienio reikalų ministerija savo ruožtu pareikalavo, kad Lietuva nedelsdama atšauktų „atvirai priešiškus“ apribojimus.
„Jei artimiausiu metu krovinių tranzitas tarp Karaliaučiaus srities ir likusios Rusijos Federacijos teritorijos per Lietuvą nebus visiškai atkurtas, Rusija pasilieka teisę imtis veiksmų savo nacionaliniams interesams apsaugoti“, – teigiama ministerijos pranešime.
Rusijos užsienio reikalų ministerija savo tinklalapyje pranešė, kad į URM buvo iškviesta laikinoji reikalų patikėtinė Virginija Umbrasienė.
Remiantis pranešimu, diplomatei išreikštas griežtas protestas ir pareikalauta atšaukti minimus apribojimus.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis anksčiau pirmadienį pareiškė, kad draudimas tranzitu per Lietuvą gabenti plieno ir juodųjų metalų gaminius tarp Karaliaučiaus ir Rusijos yra ne Lietuvos sprendimas, o ES sankcijos Rusijai.
„Visų pirma, tai nėra Lietuvos veiksmai, tai yra Europos sankcijos, kurios pradedamos taikyti nuo birželio 17 dienos, ir šiuo metu sankcijas taiko geležinkeliai, kurie informuoja savo klientus, kad nuo birželio 17 dienos sankcionuotos prekės – plienas ir kitos prekės, pagamintos iš geležies rūdos, nebebus įvežamos per Lietuvą, tai daroma konsultuojantis su Europos Komisija ir vadovaujantis jos gairėmis“, – pirmadienį prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Liuksemburge sakė G. Landsbergis.
„Lietuvos geležinkelių“ krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ jau informavo Karaliaučiaus srities geležinkelius, kad dėl Vakarų sankcijų uždraudžia daugelio prekių tranzitą geležinkeliais, šeštadienį pranešė regiono gubernatorius Antonas Alichanovas.
Anot jo, apribojimai palies 40–50 proc. produktų, kurie importuojami į kitus Rusijos regionus ir eksportuojami iš jų tranzitu per Lietuvą, o tarp prekių, kurioms jie taikomi, yra statybinės medžiagos, cementas ir metalo gaminiai.
Vakarų šalys įvedė beprecedenčių sankcijų Maskvai, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 24 dieną pasiuntė pajėgas į Ukrainą.
Vakarai taip pat teikia didelę karinę ir ekonominę pagalbą Kijevui, kurio pajėgos įnirtingai stengiasi atremti Rusijos invaziją.
Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį sukritikavo Rusiją, kai ši apkaltino Lietuvą taikant prekybos apribojimus Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzitui į Maskvos Kaliningrado eksklavą.
„Rusija neturi teisės grasinti Lietuvai. Maskva tik save gali kaltinti dėl neišprovokuotos ir nepagrįstos invazijos į Ukrainą padarinių“, – rašoma D. Kulebos pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.